Přeskočit na obsah

Vyrazte do vesmíru s hvězdárnou

27. února 2020 2 minuty čtení
(fpo) – Málokdo ví, že je do kosmického průmyslu zapojeno i několik brněnských firem. Například v Medlánkách se montují konstrukce rakety Vega. Proto, abyste se dozvěděli o průzkumu vesmíru a dalších zajímavostech více, stačí navštívit Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky. Akci pořádá brněnská hvězdárna.

Od pondělí 2. března do středy 4. března mohou nadšenci kosmonautiky navštívit různé přednášky, prohlídky, hackathony nebo happeningy. První den programu je věnován tzv. pikobalonu. Říká se tak malé elektronické sondě, která je vypuštěna do atmosféry pomocí běžného balonku (naplněného vodíkem nebo heliem). Balon, který poletí nejdéle, obdrží prémii ve výši 1000 euro. Soutěžit budou týmy, které se do závodu již dříve řádně zapsaly.

Úterý je ve znamení komentovaných prohlídek ve společnostech, které se věnují vesmírným projektům. Jejich seznam najdete na webu hvězdárny. Kapacity jsou omezené a zájemci se musí registrovat.

Poslední den kosmických dnů se koná v prostorách planetária na Kraví hoře. Od 9 do 15 hodin je program určený pro odborníky a další registrované. Pro veřejnost je od 18 hodin připravena přednáška o společnosti SpaceX. Návštěvníci se mohou těšit na příběh firmy, a to od jejích neúspěchů s raketami Falcon 1 přes zásobování ISS až k dalším plánům na těžkotonážní nosiče. Vstupenky lze koupit zde.

Celou akci zakončí promítání kultovního filmu Star Trek (2009) v digitáriu. Promítat se začíná ve 20 hodin a lístky jsou k dostání online.

Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky, založené v roce 2019, navazují na Czech Space Year 2018. Na realizaci spolupracuje celá řada společností a organizací: statutární město Brno, Jihomoravský kraj, CzechInvest, Ministerstvo obchodu a průmyslu, Ministerstvo dopravy, ESA BIC Brno, BD SENSORS/CSRC Space Division, Frentech Aerospace, G.L.Electronic, Honeywell, OHB Czechspace, S.A.B. Aerospace a VZLU. Akce se koná pod osobním patronátem Vladimíra Remka, československého kosmonauta, a je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.