Přeskočit na obsah

Vyrazte do vesmíru s hvězdárnou

27. února 2020 2 minuty čtení
(fpo) – Málokdo ví, že je do kosmického průmyslu zapojeno i několik brněnských firem. Například v Medlánkách se montují konstrukce rakety Vega. Proto, abyste se dozvěděli o průzkumu vesmíru a dalších zajímavostech více, stačí navštívit Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky. Akci pořádá brněnská hvězdárna.

Od pondělí 2. března do středy 4. března mohou nadšenci kosmonautiky navštívit různé přednášky, prohlídky, hackathony nebo happeningy. První den programu je věnován tzv. pikobalonu. Říká se tak malé elektronické sondě, která je vypuštěna do atmosféry pomocí běžného balonku (naplněného vodíkem nebo heliem). Balon, který poletí nejdéle, obdrží prémii ve výši 1000 euro. Soutěžit budou týmy, které se do závodu již dříve řádně zapsaly.

Úterý je ve znamení komentovaných prohlídek ve společnostech, které se věnují vesmírným projektům. Jejich seznam najdete na webu hvězdárny. Kapacity jsou omezené a zájemci se musí registrovat.

Poslední den kosmických dnů se koná v prostorách planetária na Kraví hoře. Od 9 do 15 hodin je program určený pro odborníky a další registrované. Pro veřejnost je od 18 hodin připravena přednáška o společnosti SpaceX. Návštěvníci se mohou těšit na příběh firmy, a to od jejích neúspěchů s raketami Falcon 1 přes zásobování ISS až k dalším plánům na těžkotonážní nosiče. Vstupenky lze koupit zde.

Celou akci zakončí promítání kultovního filmu Star Trek (2009) v digitáriu. Promítat se začíná ve 20 hodin a lístky jsou k dostání online.

Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky, založené v roce 2019, navazují na Czech Space Year 2018. Na realizaci spolupracuje celá řada společností a organizací: statutární město Brno, Jihomoravský kraj, CzechInvest, Ministerstvo obchodu a průmyslu, Ministerstvo dopravy, ESA BIC Brno, BD SENSORS/CSRC Space Division, Frentech Aerospace, G.L.Electronic, Honeywell, OHB Czechspace, S.A.B. Aerospace a VZLU. Akce se koná pod osobním patronátem Vladimíra Remka, československého kosmonauta, a je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.