Vyrazte do vesmíru s hvězdárnou - Tiskový servis

Vyrazte do vesmíru s hvězdárnou

  • 27. února 2020
  • 2 minuty čtení

(fpo) – Málokdo ví, že je do kosmického průmyslu zapojeno i několik brněnských firem. Například v Medlánkách se montují konstrukce rakety Vega. Proto, abyste se dozvěděli o průzkumu vesmíru a dalších zajímavostech více, stačí navštívit Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky. Akci pořádá brněnská hvězdárna.

Vyrazte do vesmíru s hvězdárnou

Vyrazte do vesmíru s hvězdárnou

Od pondělí 2. března do středy 4. března mohou nadšenci kosmonautiky navštívit různé přednášky, prohlídky, hackathony nebo happeningy. První den programu je věnován tzv. pikobalonu. Říká se tak malé elektronické sondě, která je vypuštěna do atmosféry pomocí běžného balonku (naplněného vodíkem nebo heliem). Balon, který poletí nejdéle, obdrží prémii ve výši 1000 euro. Soutěžit budou týmy, které se do závodu již dříve řádně zapsaly.

Úterý je ve znamení komentovaných prohlídek ve společnostech, které se věnují vesmírným projektům. Jejich seznam najdete na webu hvězdárny. Kapacity jsou omezené a zájemci se musí registrovat.

Poslední den kosmických dnů se koná v prostorách planetária na Kraví hoře. Od 9 do 15 hodin je program určený pro odborníky a další registrované. Pro veřejnost je od 18 hodin připravena přednáška o společnosti SpaceX. Návštěvníci se mohou těšit na příběh firmy, a to od jejích neúspěchů s raketami Falcon 1 přes zásobování ISS až k dalším plánům na těžkotonážní nosiče. Vstupenky lze koupit zde.

Celou akci zakončí promítání kultovního filmu Star Trek (2009) v digitáriu. Promítat se začíná ve 20 hodin a lístky jsou k dostání online.

Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky, založené v roce 2019, navazují na Czech Space Year 2018. Na realizaci spolupracuje celá řada společností a organizací: statutární město Brno, Jihomoravský kraj, CzechInvest, Ministerstvo obchodu a průmyslu, Ministerstvo dopravy, ESA BIC Brno, BD SENSORS/CSRC Space Division, Frentech Aerospace, G.L.Electronic, Honeywell, OHB Czechspace, S.A.B. Aerospace a VZLU. Akce se koná pod osobním patronátem Vladimíra Remka, československého kosmonauta, a je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.

Další články z rubriky