Přeskočit na obsah

Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

02. června 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

Nahlédněte do zázemí umělců. Už po 11. se koná OPEN STUDIOS. Brněnští výtvarníci zvou do svých ateliérů. Vydejte se také na komentované prohlídky a další akce. V pátek se otevřou ateliéry na Kraví hoře v areálu VUT, ateliéry Rybářská, Hybešova a další. Kromě toho nabídne sobotní program také prohlídku off-space galerií Cejla, Zaazrak Dornych a Postpost Gallery. První víkendový den zaměří dění směrem na Cejl a okolí, neděle přenese program do Husovic a Černých Polí. Nevynechejte třeba Ateliéry Dukelská nebo Zetor v bývalé továrně na traktory.

Dnes startuje Brno Pride Week. Letos organizátoři připravili na 33 různorodých událostí. Vše začne slavnostním zahájením v Co.Labs. Celý týden je nabitý rozličným programem od přednášek, setkání, filmových promítání až po workshopy či bohoslužbu. Nevynechejte pořady známých osobností – podcasterky Vyhonit ďábla se budou v Kině Art věnovat tématu promiskuity, autorka Literární hysterie představí Ladislava Fukse. Místo tradičního pochodu se bude konat v Björnsonově sadu piknik Queer park.

Do 18. června si lidé všech věkových kategorií na Brněnských dnech pro zdraví vyberou z desítek akcí – od jógy, florbalu a dalších pohybových aktivit přes výlety až po přednášky se zdravotní tematikou. Brněnské dny pro zdraví mají za cíl vést Brňany a Brňanky k aktivnímu životnímu stylu. Nevynechejte charitativní virtuální cyklozávod Roztoč kola pro ParaCENTRUM Fenix.  Jezdit můžete na kole, koloběžce, bruslích, handbiku, vozíku s přídavnými kolečky či klidně na rotopedu. A nebo prostě poběžíte za kočárkem.

Ghettofest zve do ulic tuto sobotu už po dvanácté. Bohatý kulturní program se odehraje v parku Hvězdička, Pod Platany, v Káznici i Muzeu romské kultury. Těšit se můžete na divadelní představení, hudbu a mnoho dalšího. Výtvarná dílna v parku Hvězdička spojí kreativitu dětí i dospělých. Pod Platany vyroste malá slam scéna, na níž si během odpoledne a večera poslechnete performance několika umělců.

Oslavy Dne dětí pokračují i o víkendu. Program se chystá na Brně-jihu ve sportovním areálu Komec. Vše vypukne v jednu hodinu odpoledne a těšit se můžete na zážitky v baseball aréně a také na zápas v tomto sportu. Areál Hopsálkov ocení malé i větší děti. V Jižanském dvorku proběhne prohlídka zvířátek a vše zakončí videomapping nad hladinou biotopu.

Letošní patnáctý ročník Noci kostelů je v Brně a jeho okolí věnován osobnosti a stavbám Jana Blažeje Santiniho Aichla, jehož třísté výročí úmrtí si letos připomeneme. V okolí Brna najdeme hned tři jeho významné sakrální stavby – kostely v Rajhradě a poutní kostel v Křtinách. Otevřeny budou již tradičně významné brněnské kostely. Podívat se můžete také do standardně nepřístupných míst, jako jsou zahrady pod Petrovem nebo do kaple Kristus na hoře Olivetské, kterou najdete v bývalé klášterní zahradě ve vnitrobloku na rohu ulic Orlí a Josefská.

 

Náměstícko Pod Platany je jednou ze stagí Ghettofestu i letos. Foto: Ghettofest


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.