Přeskočit na obsah

VUT Brno bude rok zkoumat kvalitu brněnské vody

26. srpna 2020

Projekt „Za zdravější a lepší vodu v Brně“, který v roce 2018 získal nejvíce hlasů v participativním rozpočtu Dáme na vás, je o krok blíže realizaci. Radní dnes vybrali zhotovitele, kterým bude Vysoké učení technické v Brně.

Úspěšný nápad vzešel od pana Zdeňka Herblicha a cílem je zmapovat kvalitu vody v Brně. Předpokládá, že v pitné vodě zůstávají zbytky léků, hormonů, pesticidů, mikročástice plastů a jiné nežádoucí látky, které nejsou stávající čisticí procesy schopné zachytit. Projekt „Za zdravější a lepší vodu v Brně“ se s 2 610 hlasy umístil v roce 2018 v Dáme na vás na prvním místě.

Výběrového řízení se zúčastnili tři dodavatelé. Na základě nejnižší podané ceny bylo vybráno VUT Brno. Výsledkem bude studie o přítomnosti znečišťujících látek (zbytků farmaceutik a mikroplastů) jak v pitné vodě ve vodovodu města Brna, tak ve vodě na výstupu z čistírny odpadních vod. Vzorky se budou pravidelně jednou za měsíc po dobu jednoho roku odebírat na 5 místech ze zdroje pitné vody (v Březové nad Svitavou a vodní nádrži Vír) a na 6 místech se budou odebírat z odpadní vody a kanalizační sítě (např. v čistírně odpadních vod Brno-Modřice a čerpací stanici Kuřim). Součástí studie bude zpráva, která bude zveřejněna v médiích.

S kvalitou vody souvisí zdraví člověka, což je v této době obzvláště důležité. Studie ukáže, jaká situace se znečištěním vody opravdu je a zda jsou stávající procesy schopny se s tímto vypořádat. Případně se budou hledat nová řešení, která kvalitní vodu zajistí. Celkové náklady jsou vyčísleny na 2 950 000 Kč,“ řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Aktuální postup v realizaci vítězných projektů z prvního, druhého a třetího ročníku Dáme na vás můžete sledovat na webu Dáme na vás

Tiskové středisko MMB
e-mail:
tis@brno.cz
tel.: 542 172 162

www.brno.cz

Brno 26. 8. 2020

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.