Přeskočit na obsah

VUT Brno bude rok zkoumat kvalitu brněnské vody

26. srpna 2020
Projekt „Za zdravější a lepší vodu v Brně“, který v roce 2018 získal nejvíce hlasů v participativním rozpočtu Dáme na vás, je o krok blíže realizaci. Radní dnes vybrali zhotovitele, kterým bude Vysoké učení technické v Brně.

Úspěšný nápad vzešel od pana Zdeňka Herblicha a cílem je zmapovat kvalitu vody v Brně. Předpokládá, že v pitné vodě zůstávají zbytky léků, hormonů, pesticidů, mikročástice plastů a jiné nežádoucí látky, které nejsou stávající čisticí procesy schopné zachytit. Projekt „Za zdravější a lepší vodu v Brně“ se s 2 610 hlasy umístil v roce 2018 v Dáme na vás na prvním místě.

Výběrového řízení se zúčastnili tři dodavatelé. Na základě nejnižší podané ceny bylo vybráno VUT Brno. Výsledkem bude studie o přítomnosti znečišťujících látek (zbytků farmaceutik a mikroplastů) jak v pitné vodě ve vodovodu města Brna, tak ve vodě na výstupu z čistírny odpadních vod. Vzorky se budou pravidelně jednou za měsíc po dobu jednoho roku odebírat na 5 místech ze zdroje pitné vody (v Březové nad Svitavou a vodní nádrži Vír) a na 6 místech se budou odebírat z odpadní vody a kanalizační sítě (např. v čistírně odpadních vod Brno-Modřice a čerpací stanici Kuřim). Součástí studie bude zpráva, která bude zveřejněna v médiích.

S kvalitou vody souvisí zdraví člověka, což je v této době obzvláště důležité. Studie ukáže, jaká situace se znečištěním vody opravdu je a zda jsou stávající procesy schopny se s tímto vypořádat. Případně se budou hledat nová řešení, která kvalitní vodu zajistí. Celkové náklady jsou vyčísleny na 2 950 000 Kč,“ řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Aktuální postup v realizaci vítězných projektů z prvního, druhého a třetího ročníku Dáme na vás můžete sledovat na webu Dáme na vás

Tiskové středisko MMB
e-mail:
tis@brno.cz
tel.: 542 172 162

www.brno.cz

Brno 26. 8. 2020

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.