Přeskočit na obsah

Vstup do vodojemů na Žlutém kopci je hotový

21. listopadu 2019

Utajený skvost pod povrchem, který se nachází na Žlutém kopci. Jsou jimi vodojemy, které už neslouží ke svému původnímu účelu. Pro jejich lepší přístupnost nechalo město vybudovat nový vstup. Ten je nyní hotov a bude používán především pro provozní záležitosti, případně bude příležitostně zpřístupněn.

Vstup do vodojemů, které jsou kulturní památkou, byl velmi náročný a problematický. Z tohoto důvodu město nechalo, na základě projektu zadaného turistickým informačním centrem, vybudovat vstup, výstup a pomocný výstup z prostor vodojemu. Ke konci jsme museli nechat udělat další technické úpravy na konstrukcích, které byly skryty a které bylo nutné dodatečně dodělat na základě zjištění skutečného technického stavu. Také bylo nutné doplnit zábradlí, což podmínil stavební úřad,“ upřesnil náměstek pro oblast správy majetku Oliver Pospíšil.

Zhotovitel byl vybrán v červnu letošního roku a práce trvaly do začátku listopadu. Celkově do vstupů město investovalo 2,291 milionu Kč bez DPH.

Studie nastíní budoucí využití vodojemů

Vodojemy, které byly postupně postaveny mezi 60. lety 19. století a druhým desetiletím 20. století, byly vyřazeny z provozu v roce 1997. V letošním roce byly prohlášeny kulturní památkou. O jejich dalším využití se vedou jednání. 

Nastínila se možnost, že by objekt vodojemů provozovalo turistické informační centrum. Z tohoto důvodu si necháme zpracovat studii, která navrhne kroky k dalšímu zpřístupnění a možné účely fungování. Nápadů je mnoho, nicméně je nutné prověřit, co je možné a co ne,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC Brno.

Již dříve zaznamenala zájem o natáčení ve vodojemech Filmová kancelář Brno, která je součástí TIC. I to může být jeden ze způsobů využití. Dalšími mohou být za určitých podmínek prohlídky pro veřejnost.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.