Přeskočit na obsah

Vstup do vodojemů na Žlutém kopci je hotový

21. listopadu 2019
Utajený skvost pod povrchem, který se nachází na Žlutém kopci. Jsou jimi vodojemy, které už neslouží ke svému původnímu účelu. Pro jejich lepší přístupnost nechalo město vybudovat nový vstup. Ten je nyní hotov a bude používán především pro provozní záležitosti, případně bude příležitostně zpřístupněn.

Vstup do vodojemů, které jsou kulturní památkou, byl velmi náročný a problematický. Z tohoto důvodu město nechalo, na základě projektu zadaného turistickým informačním centrem, vybudovat vstup, výstup a pomocný výstup z prostor vodojemu. Ke konci jsme museli nechat udělat další technické úpravy na konstrukcích, které byly skryty a které bylo nutné dodatečně dodělat na základě zjištění skutečného technického stavu. Také bylo nutné doplnit zábradlí, což podmínil stavební úřad,“ upřesnil náměstek pro oblast správy majetku Oliver Pospíšil.

Zhotovitel byl vybrán v červnu letošního roku a práce trvaly do začátku listopadu. Celkově do vstupů město investovalo 2,291 milionu Kč bez DPH.

Studie nastíní budoucí využití vodojemů

Vodojemy, které byly postupně postaveny mezi 60. lety 19. století a druhým desetiletím 20. století, byly vyřazeny z provozu v roce 1997. V letošním roce byly prohlášeny kulturní památkou. O jejich dalším využití se vedou jednání. 

Nastínila se možnost, že by objekt vodojemů provozovalo turistické informační centrum. Z tohoto důvodu si necháme zpracovat studii, která navrhne kroky k dalšímu zpřístupnění a možné účely fungování. Nápadů je mnoho, nicméně je nutné prověřit, co je možné a co ne,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC Brno.

Již dříve zaznamenala zájem o natáčení ve vodojemech Filmová kancelář Brno, která je součástí TIC. I to může být jeden ze způsobů využití. Dalšími mohou být za určitých podmínek prohlídky pro veřejnost.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  
Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.