Přeskočit na obsah

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

07. září 2022 2 minuty čtení Filip Poňuchálek

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Voleb do zastupitelstev obcí se může zúčastnit občan České republiky, který nejpozději 24. září 2022 dovrší 18 let a má v Brně trvalý pobyt, a také občan jiného členského státu Evropské unie, který nejpozději 24. září 2022 dovrší 18 let a má v Brně trvalý nebo registrovaný přechodný pobyt. Tito lidé však musí nejpozději do 21. září do 16 hodin požádat o zápis do dodatku stálého seznamu voličů, a to na úřadu místní městské části. Voličem do Senátu je občan ČR.

Svou totožnost a státní občanství lidé před hlasováním prokazují předložením občanského průkazu nebo pasu. Cizinci předkládají průkaz o povolení k trvalému pobytu, potvrzení o přechodném pobytu nebo osvědčení o registraci.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Po prokázání totožnosti volič obdrží od volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem – pro zastupitelské volby je barvy šedé, pro senátní barvy žluté. Do těchto obálek voliči vkládají hlasovací lístky. Způsob, jak správně označit hlasovací lístek, najdete na stránkách ministerstva vnitra.

Voličský průkaz si lze vyřídit pouze pro senátní volby, použít jej ale můžete jen ve svém volebním obvodě (v Brně č. 55 a 58). Požádat o něj lze u obecního úřadu v místě trvalého bydliště nebo u zastupitelského úřadu v zahraničí, u něhož se občan nechal zapsat do zvláštního seznamu voličů.

Veškeré detaily jsou uvedeny na stránkách ministerstva vnitra a na webu brno.cz, cizinci najdou informace na anglické verzi webu. 


 
 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.