Přeskočit na obsah

Volby do krajského zastupitelstva a Senátu se blíží

29. září 2020 4 minuty čtení
(fpo) – Letošní volby do zastupitelstev krajů a do Senátu se uskuteční 2. a 3. října 2020 (případně 9. a 10. října 2020 pro druhé kolo senátních voleb). V souvislosti s pandemií koronaviru mohou odvolit lidé s nařízenou karanténu například z auta už ve středu 30. září 2020 (případně 7. října pro druhé kolo senátních voleb).

Lidé v kraji budou po 4 letech vybírat své zástupce do jihomoravského zastupitelstva. Volební místnosti se otevřou v pátek 2. října ve 14 hodin. Vhodit volební lístek do urny může oprávněný volič do 22 hodiny. V sobotu 3. října budou volební místnosti otevřené od 8 do 14 hodin. Po tyto doby bude na magistrátu v provozu oddělení občanských průkazů pro ty, kteří občanský průkaz ztratí nebo zjistí, že je propadlý.

Opatření pro občany v karanténě

Na základě speciálního zákona mohou volit v podzimních volbách i osoby s nařízenou izolací/karanténou z důvodu nemoci covid-19. Tito voliči nebudou moci odvolit v klasických volebních místnostech, ale právě jen některým ze způsobů podle tohoto speciálního zákona.

  1. Volit lze z auta 30. září (v případě konání 2. kola voleb do Senátu Parlamentu ČR dne 7. října), a to na speciálním stanovišti (drive-in) v daném okrese, a to v době od 7 do 15 hodin. Přehled volebních stanovišť nejdete zde: https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=187799&TypeID=2.
  2. Další možností je hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Pokud občan v nařízené karanténě či izolaci nemůže využít drive-in hlasování, může do čtvrtka volebního týdne do 20 hodin oznámit krajskému úřadu, že žádá příjezd speciální volební komise. Telefonní čísla pro Jihomoravský kraj najdete zde. Tuto komisi budou tvořit členové drive-in týmu a přijedou s přenosnou volební schránkou za občanem domů. Toto hlasování bude probíhat od pátku volebního týdne od 7 hodin do soboty volebního týdne do 14 hodin.
  3. Pokud krajská hygienická stanice nahlásí uzavřená pobytová sociální zařízení na svém území krajskému úřadu, ten do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Takto hlasovat bude možné od čtvrtka volebního týdne od 7 hodin do pátku volebního týdne do 18 hodin.

Ministerstvo vnitra doporučuje využití volebního stanoviště drive-in. Totožnost prokazujte pouze občanským průkazem. Na voličský průkaz volit nelze. Pokud ho ale máte, odevzdejte ho komisi. Je dobré mít s sebou také potvrzení od lékaře či hygienické stanice a v případě potřeby jím prokázat oprávněnost hlasovat tímto způsobem.

Přehledný informační leták Ministerstva vnitra najdete zde.

Volby do Senátu Parlamentu ČR jsou letos aktuální pro volební obvod č. 60 Brno-město, který zahrnuje městské části Ivanovice, Jehnice, Jundrov, Komín, Královo Pole, Medlánky, Ořešín, Řečkovice a Mokrá Hora, Brno-sever, Útěchov a Žabovřesky.

Kdo může hlasovat?

Hlasovat mohou státní občané České republiky, kteří alespoň druhý den voleb dosáhli věku nejméně 18 let. Kdo se nebude v době voleb zdržovat v místě svého trvalého pobytu, může hlasovat na voličský průkaz, ale jen v rámci svého volebního obvodu (do Senátu) či obvodu kraje (do zastupitelstva Jihomoravského kraje). Průkaz vydává příslušný úřad městské části podle místa trvalého bydliště, tedy místní radnice. Žádost lze podat osobně až do 30. září do 16 hodin.

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů (netýká se osob s nařízenou izolací/karanténou) místní radnici a ve dnech voleb svoji okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost do přenosné volební schránky.

Svou totožnost a státní občanství lidé před hlasováním prokazují předložením občanského průkazu nebo pasu. Pokud vaše občanka není platná, můžete požádat o její vydání v souvislosti s výkonem volebního práva. Takový občanský průkaz bude bez strojově čitelných údajů a platí jeden měsíc.

K jeho vyřízení budete potřebovat prokázat svou totožnost, třeba pasem, řidičákem nebo rodným listem, a přineste si dvě aktuální fotografie. Odbor správních činností Magistrátu města Brna na Husově 5, kde se občanky vyřizují, bude v pátek 2. října otevřen od 8 do 12 a od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin.

Podrobnější informace najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR: https://www.mvcr.cz/clanek/volby-2020-zastupitelstva-kraju-a-senat.aspx

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.