Přeskočit na obsah

Volby do krajského zastupitelstva a Senátu se blíží

29. září 2020 4 minuty čtení
(fpo) – Letošní volby do zastupitelstev krajů a do Senátu se uskuteční 2. a 3. října 2020 (případně 9. a 10. října 2020 pro druhé kolo senátních voleb). V souvislosti s pandemií koronaviru mohou odvolit lidé s nařízenou karanténu například z auta už ve středu 30. září 2020 (případně 7. října pro druhé kolo senátních voleb).

Lidé v kraji budou po 4 letech vybírat své zástupce do jihomoravského zastupitelstva. Volební místnosti se otevřou v pátek 2. října ve 14 hodin. Vhodit volební lístek do urny může oprávněný volič do 22 hodiny. V sobotu 3. října budou volební místnosti otevřené od 8 do 14 hodin. Po tyto doby bude na magistrátu v provozu oddělení občanských průkazů pro ty, kteří občanský průkaz ztratí nebo zjistí, že je propadlý.

Opatření pro občany v karanténě

Na základě speciálního zákona mohou volit v podzimních volbách i osoby s nařízenou izolací/karanténou z důvodu nemoci covid-19. Tito voliči nebudou moci odvolit v klasických volebních místnostech, ale právě jen některým ze způsobů podle tohoto speciálního zákona.

  1. Volit lze z auta 30. září (v případě konání 2. kola voleb do Senátu Parlamentu ČR dne 7. října), a to na speciálním stanovišti (drive-in) v daném okrese, a to v době od 7 do 15 hodin. Přehled volebních stanovišť nejdete zde: https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=187799&TypeID=2.
  2. Další možností je hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Pokud občan v nařízené karanténě či izolaci nemůže využít drive-in hlasování, může do čtvrtka volebního týdne do 20 hodin oznámit krajskému úřadu, že žádá příjezd speciální volební komise. Telefonní čísla pro Jihomoravský kraj najdete zde. Tuto komisi budou tvořit členové drive-in týmu a přijedou s přenosnou volební schránkou za občanem domů. Toto hlasování bude probíhat od pátku volebního týdne od 7 hodin do soboty volebního týdne do 14 hodin.
  3. Pokud krajská hygienická stanice nahlásí uzavřená pobytová sociální zařízení na svém území krajskému úřadu, ten do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Takto hlasovat bude možné od čtvrtka volebního týdne od 7 hodin do pátku volebního týdne do 18 hodin.

Ministerstvo vnitra doporučuje využití volebního stanoviště drive-in. Totožnost prokazujte pouze občanským průkazem. Na voličský průkaz volit nelze. Pokud ho ale máte, odevzdejte ho komisi. Je dobré mít s sebou také potvrzení od lékaře či hygienické stanice a v případě potřeby jím prokázat oprávněnost hlasovat tímto způsobem.

Přehledný informační leták Ministerstva vnitra najdete zde.

Volby do Senátu Parlamentu ČR jsou letos aktuální pro volební obvod č. 60 Brno-město, který zahrnuje městské části Ivanovice, Jehnice, Jundrov, Komín, Královo Pole, Medlánky, Ořešín, Řečkovice a Mokrá Hora, Brno-sever, Útěchov a Žabovřesky.

Kdo může hlasovat?

Hlasovat mohou státní občané České republiky, kteří alespoň druhý den voleb dosáhli věku nejméně 18 let. Kdo se nebude v době voleb zdržovat v místě svého trvalého pobytu, může hlasovat na voličský průkaz, ale jen v rámci svého volebního obvodu (do Senátu) či obvodu kraje (do zastupitelstva Jihomoravského kraje). Průkaz vydává příslušný úřad městské části podle místa trvalého bydliště, tedy místní radnice. Žádost lze podat osobně až do 30. září do 16 hodin.

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů (netýká se osob s nařízenou izolací/karanténou) místní radnici a ve dnech voleb svoji okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost do přenosné volební schránky.

Svou totožnost a státní občanství lidé před hlasováním prokazují předložením občanského průkazu nebo pasu. Pokud vaše občanka není platná, můžete požádat o její vydání v souvislosti s výkonem volebního práva. Takový občanský průkaz bude bez strojově čitelných údajů a platí jeden měsíc.

K jeho vyřízení budete potřebovat prokázat svou totožnost, třeba pasem, řidičákem nebo rodným listem, a přineste si dvě aktuální fotografie. Odbor správních činností Magistrátu města Brna na Husově 5, kde se občanky vyřizují, bude v pátek 2. října otevřen od 8 do 12 a od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin.

Podrobnější informace najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR: https://www.mvcr.cz/clanek/volby-2020-zastupitelstva-kraju-a-senat.aspx

 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.