Přeskočit na obsah

Víkendové tipy: víno na Špilberku, klobásy v tržnici a vítání adventu

01. prosince 2017 3 minuty čtení
(mak) – První adventní víkend přinese Brňanům a návštěvníkům města dobré jídlo a pití, ale také kulturní program s adventními koncerty či rozsvěcením vánočních stromů.

Muzeum města Brna společně s Nadací Partnerství pořádá 2. prosince na hradě Špilberku další festival z cyklu Víno z blízka. Od 10.30 do 17 hodin budou moci jeho návštěvníci koštovat asi 150 vzorků vín ze 16 moravských vinařství a budou mít také možnost si vína hned výhodně nakoupit přes mobilní aplikaci. Víno zavoní v Královské kapli, hranolové věži nebo v sále Ogilvy a přístupné budou také tři aktuální výstavy, z nichž nejnovější je Kouzelný svět počítačových her, a sedm stálých expozic. Více informací o vstupném a programu zde nebo na www.vinozblizka.cz.

Své třetí narozeniny oslaví o víkendu brněnský vědecký zábavní park Vida! science centrum. Hlavním tématem oslav bude zvuk. Dozvíte se, jak zvuk vypadá a jak ho můžeme cítit. Na vlastní oči uvidíte i jeho ohnivý tanec. Čeká vás také celá řada zvukových experimentů. Vyzkoušíte si, jak se hraje na různé neobvyklé hudební nástroje. Třeba na pleskotrubky. Dospělí mohou oslavovat už v pátek večer na akci Vida! After Dark.

Kulinářský zážitek slibuje Tržnice Brno, kde akce nazvaná Klobásování na Zelňáku nenechá nikoho na pochybách, co tady bude od 1. do 3. prosince dráždit čich i chuťové pohárky návštěvníků. Bude jim k dispozici uzenářská produkce prodejců tržnice a budou také moci dát hlas nejchutnější klobáse a vyhrát dárkový koš v hodnotě 1000 Kč. V sobotu 2. prosince, tedy první sobotu v měsíci, se v tržnici otevře i tradiční bleší trh nazvaný Dobrá karma. 

Advent v neděli 3. prosince přivítají další rozzářené vánoční stromy. Zoologická zahrada Brno připravila odpolední kulturní a kreativní program, který vyvrcholí rozsvícením stromu v 16 hodin. Od 12 hodin se zde bude navíc platit dobrovolné vstupné.

V tentýž den v 19 hodin po dvou odpoledních představeních adventní inscenace Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka se rozsvítí vánoční strom Národního divadla Brno před Mahenovým divadlem. A přijde i Mikuláš.

Adventní nálada zavládne v brněnských kostelích. Například v katedrále na Petrově zazní v sobotu 2. prosince od 16.30 hodin první adventní koncert. Adventní hudební nešpory bude možné navštívit v
neděli 3. prosince od 19.30 hodin v Červeném kostele. Od 3. do 17. prosince se pod věží u svatého Jakuba o nedělích od 8.30 do 12 hodin otevře Jarmark výrobků dětí a jejich rodičů.

Pokračuje také program Brněnských Vánoc. Od 1. do 17. prosince bude náměstí Svobody patřit designu. Na December Design Days se představí tvůrci, kteří navrhují módní doplňky, šperky, oblečení, porcelán či sami umělecky tvoří. A 2. prosince na zdejším pódiu v 18 hodin vystoupí zpěvačka, skladatelka a pianistka Hana Robinson se svým popjazzovým triem. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.