Přeskočit na obsah

Víkendové tipy: víno na Špilberku, klobásy v tržnici a vítání adventu

01. prosince 2017 3 minuty čtení
(mak) – První adventní víkend přinese Brňanům a návštěvníkům města dobré jídlo a pití, ale také kulturní program s adventními koncerty či rozsvěcením vánočních stromů.

Muzeum města Brna společně s Nadací Partnerství pořádá 2. prosince na hradě Špilberku další festival z cyklu Víno z blízka. Od 10.30 do 17 hodin budou moci jeho návštěvníci koštovat asi 150 vzorků vín ze 16 moravských vinařství a budou mít také možnost si vína hned výhodně nakoupit přes mobilní aplikaci. Víno zavoní v Královské kapli, hranolové věži nebo v sále Ogilvy a přístupné budou také tři aktuální výstavy, z nichž nejnovější je Kouzelný svět počítačových her, a sedm stálých expozic. Více informací o vstupném a programu zde nebo na www.vinozblizka.cz.

Své třetí narozeniny oslaví o víkendu brněnský vědecký zábavní park Vida! science centrum. Hlavním tématem oslav bude zvuk. Dozvíte se, jak zvuk vypadá a jak ho můžeme cítit. Na vlastní oči uvidíte i jeho ohnivý tanec. Čeká vás také celá řada zvukových experimentů. Vyzkoušíte si, jak se hraje na různé neobvyklé hudební nástroje. Třeba na pleskotrubky. Dospělí mohou oslavovat už v pátek večer na akci Vida! After Dark.

Kulinářský zážitek slibuje Tržnice Brno, kde akce nazvaná Klobásování na Zelňáku nenechá nikoho na pochybách, co tady bude od 1. do 3. prosince dráždit čich i chuťové pohárky návštěvníků. Bude jim k dispozici uzenářská produkce prodejců tržnice a budou také moci dát hlas nejchutnější klobáse a vyhrát dárkový koš v hodnotě 1000 Kč. V sobotu 2. prosince, tedy první sobotu v měsíci, se v tržnici otevře i tradiční bleší trh nazvaný Dobrá karma. 

Advent v neděli 3. prosince přivítají další rozzářené vánoční stromy. Zoologická zahrada Brno připravila odpolední kulturní a kreativní program, který vyvrcholí rozsvícením stromu v 16 hodin. Od 12 hodin se zde bude navíc platit dobrovolné vstupné.

V tentýž den v 19 hodin po dvou odpoledních představeních adventní inscenace Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka se rozsvítí vánoční strom Národního divadla Brno před Mahenovým divadlem. A přijde i Mikuláš.

Adventní nálada zavládne v brněnských kostelích. Například v katedrále na Petrově zazní v sobotu 2. prosince od 16.30 hodin první adventní koncert. Adventní hudební nešpory bude možné navštívit v
neděli 3. prosince od 19.30 hodin v Červeném kostele. Od 3. do 17. prosince se pod věží u svatého Jakuba o nedělích od 8.30 do 12 hodin otevře Jarmark výrobků dětí a jejich rodičů.

Pokračuje také program Brněnských Vánoc. Od 1. do 17. prosince bude náměstí Svobody patřit designu. Na December Design Days se představí tvůrci, kteří navrhují módní doplňky, šperky, oblečení, porcelán či sami umělecky tvoří. A 2. prosince na zdejším pódiu v 18 hodin vystoupí zpěvačka, skladatelka a pianistka Hana Robinson se svým popjazzovým triem. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.