Přeskočit na obsah

Víkendové tipy: víno na Špilberku, klobásy v tržnici a vítání adventu

01. prosince 2017 3 minuty čtení
(mak) – První adventní víkend přinese Brňanům a návštěvníkům města dobré jídlo a pití, ale také kulturní program s adventními koncerty či rozsvěcením vánočních stromů.

Muzeum města Brna společně s Nadací Partnerství pořádá 2. prosince na hradě Špilberku další festival z cyklu Víno z blízka. Od 10.30 do 17 hodin budou moci jeho návštěvníci koštovat asi 150 vzorků vín ze 16 moravských vinařství a budou mít také možnost si vína hned výhodně nakoupit přes mobilní aplikaci. Víno zavoní v Královské kapli, hranolové věži nebo v sále Ogilvy a přístupné budou také tři aktuální výstavy, z nichž nejnovější je Kouzelný svět počítačových her, a sedm stálých expozic. Více informací o vstupném a programu zde nebo na www.vinozblizka.cz.

Své třetí narozeniny oslaví o víkendu brněnský vědecký zábavní park Vida! science centrum. Hlavním tématem oslav bude zvuk. Dozvíte se, jak zvuk vypadá a jak ho můžeme cítit. Na vlastní oči uvidíte i jeho ohnivý tanec. Čeká vás také celá řada zvukových experimentů. Vyzkoušíte si, jak se hraje na různé neobvyklé hudební nástroje. Třeba na pleskotrubky. Dospělí mohou oslavovat už v pátek večer na akci Vida! After Dark.

Kulinářský zážitek slibuje Tržnice Brno, kde akce nazvaná Klobásování na Zelňáku nenechá nikoho na pochybách, co tady bude od 1. do 3. prosince dráždit čich i chuťové pohárky návštěvníků. Bude jim k dispozici uzenářská produkce prodejců tržnice a budou také moci dát hlas nejchutnější klobáse a vyhrát dárkový koš v hodnotě 1000 Kč. V sobotu 2. prosince, tedy první sobotu v měsíci, se v tržnici otevře i tradiční bleší trh nazvaný Dobrá karma. 

Advent v neděli 3. prosince přivítají další rozzářené vánoční stromy. Zoologická zahrada Brno připravila odpolední kulturní a kreativní program, který vyvrcholí rozsvícením stromu v 16 hodin. Od 12 hodin se zde bude navíc platit dobrovolné vstupné.

V tentýž den v 19 hodin po dvou odpoledních představeních adventní inscenace Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka se rozsvítí vánoční strom Národního divadla Brno před Mahenovým divadlem. A přijde i Mikuláš.

Adventní nálada zavládne v brněnských kostelích. Například v katedrále na Petrově zazní v sobotu 2. prosince od 16.30 hodin první adventní koncert. Adventní hudební nešpory bude možné navštívit v
neděli 3. prosince od 19.30 hodin v Červeném kostele. Od 3. do 17. prosince se pod věží u svatého Jakuba o nedělích od 8.30 do 12 hodin otevře Jarmark výrobků dětí a jejich rodičů.

Pokračuje také program Brněnských Vánoc. Od 1. do 17. prosince bude náměstí Svobody patřit designu. Na December Design Days se představí tvůrci, kteří navrhují módní doplňky, šperky, oblečení, porcelán či sami umělecky tvoří. A 2. prosince na zdejším pódiu v 18 hodin vystoupí zpěvačka, skladatelka a pianistka Hana Robinson se svým popjazzovým triem. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.