Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

  • 23. září 2022
  • 3 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Pečlivě sestavený mix nejlepších seriálů, bohatý doprovodný program a letos i drak na Dominikánském náměstí – tak se představuje již pátý ročník mezinárodního festivalu seriálové tvorby Serial Killer. Hlavní soutěž se již tradičně věnuje tvorbě ze střední a východní Evropy. Nadto je letos fokus nastaven na Švédsko, zhlédnete například satirický seriál Život na předměstí. U Jošta na Moravském náměstí najdete stan České televize, v němž se až do neděle konají prezentace jejích pořadů a seriálů. Dominikánské náměstí obsadil seriál z dílny HBO Rod draka. S ním, tedy jeho osmimetrovým modelem, se dokonce můžete vyfotit.

Kraví hora není pouze krásný park pod brněnskou hvězdárnou. O tom se přesvědčíte od pátku na festivalu Kraví hora lidem. Koná se totiž na její druhé straně v blízkosti baseballového hřiště. Akce začíná v pátek a vrcholí v sobotu. Těšit se můžete třeba na Listování Lukáše Hejlíka, acroyogu, Toma Holiče či stánek Národní sbírky zlozvyků. Po oba dny bude také probíhat swap oblečení. Přesné informace najdete na webu.

Kávéeska ve spolupráci se Zoo Brno přiveze domácí zvířátka až do středu města. V neděli se v Björnsonově sadu uskuteční Zvířátkiáda. Děti se tak seznámí s domácími i volně žijícími zvířaty a dozví se zajímavosti z jejich života. Dále se pobaví na výtvarných dílnách nebo divadelním představení.

U zvířat ještě zůstaneme. Akce zaměřená na jeden druh se v sobotu koná ve středisku volného času na Lesné, navštívit tam můžete mezinárodní výstavu fretek. V rámci toho se odehraje i soutěž, kde je posuzována mimo jiné vhodnost fretky na chov. Vizuálně zajímavá jistě bude i fretčí olympiáda. Akce se hodí pro ty, kteří zvažují fretku jako domácího miláčka.

V Káznici na Cejlu proběhne během pátku a soboty Feministická konference, tématem letošního ročníku jsou antigender hnutí. Konference je nabitá zajímavými přednáškami a workshopy, které se týkají například podob feminismu v české a světové literatuře nebo návodu, jak zorganizovat feministickou procházku. Předávat se bude i cena Františky Plamínkové pro kolektivy či jedince, kteří se v daném roce mimořádně zapojili do feministických témat.

Ze dvou tratí si vyberou běžci na již 11. ročníku Podzimního běhu Kamenkou. Standardní okruh má délku 6 kilometrů, pro zdatné běžce je však nachystána i dvojnásobně dlouhá trať. Registrace probíhá e-mailem, případně v den závodu od 13 hodin v Duckbaru v Kamenné kolonii, odkud také budou závodníci vybíhat.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít