Přeskočit na obsah

Víkendové tipy: připomínka Československa i závody formulí

07. září 2018 3 minuty čtení
(gak) - Víkendový program nabídne řadu zážitků. Brno se ponoří do historie Československa, Masarykův okruh rozburácí motory silných aut a formulí, uskuteční se také několik food festivalů.

1,36.065. To je hodnota oficiálního traťového rekordu, který od loňského září drží Ingo Gerstl. Se svým F1 monopostem Toro Rosso STR1 dokázal rekordní čas zajet v rámci závodu série BOSS GP. Atraktivní šampionát formulových vozů se bude na Masarykově okruhu konat už tento víkend. 

Kromě Gerstlova vozu Toro Rosso z roku 2006 mohou návštěvníci vidět závodit ještě Benetton B197 a Super Aguri SA06. Pro závodníky podniku FIA Central European Zone jsou navíc víkendové závody posledními v sezóně. Kompletní informace najdete na stránkách Automotodromu Brno.

Areál dopravního hřiště na Riviéře ožije ode dneška festivalem vědy. Vědecké, vzdělávací a další instituce se pokusí dokázat, že bez nadaných vědců a jejích objevů by svět kolem nás nebyl tak příjemným místem. Kdy? V pátek 7. září a v sobotu 8. září 2018 od 9.00 do 18.00. Na akci se představí brněnské univerzity, městská policie, VIDA! science centrum, FabLab Brno, SAKO, brněnská hvězdárna a další.

Největší akcí roku ožije hrad Špilberk. Návštěvníky přenese do dob Československa na tradiční akci "Špilberk žije! Případ legionářské čepice". Návštěvníci se mohou v sobotu a neděli těšit na detektivní hru, módu 20. a 30. let minulého století či  hudební doprovod. Organizátoři zpřístupní také celý hrad, a tak se návštěvníci podívají i do míst, kam se běžně nedostanou. Chystají se speciální komentované prohlídky Jihozápadního bastionu, otevřené bude i východní křídlo s Hranolovou věží a Královskou kaplí.

Československo připomene také výstava Akademie věd ČR, která představí veřejnosti dosud nepříliš známé okolnosti a fakta ohledně vzniku a vývoje Československé republiky, její vzestupy, pády a významné milníky. Přístupná je od 5. září do 3. října na Moravském náměstí.

Přehlídka sportovních klubů je připravena na sobotní den. Na Kraví hoře se budou prezentovat sporty, které si mohou děti na místě vyzkoušet a zároveň se do nich zapsat. Den náborů se uskuteční od devíti do osmnácti hodin.

O víkendu se uskuteční hned dvě akce spojené s pivem. Na Zelném trhu se od pátku do neděle představí jedenáctka malých pivovarů v rámci minifestivalu. Na Mendlově náměstí se zase uskuteční Den Starobrna. Kromě exkurze v pivovaru se můžete těšit na tři hudební pódia, jedenáctku účinkujících, ale také autogramiádu hráčů hokejové Komety či křest nových dresů. Celý víkend navíc nabídne festival u Vaňkovky burgery z třiceti restaurací. 

Na výzvu změřit si své dovednosti kývlo 15 nevidomých lidí s vodicími psi. Soutěžící se mezi sebou utkají v sobotu na Zelném trhu na 35. ročníku Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů. Připraven je i doprovodný program přibližující život lidí se zrakovým postižením. 

Po 17 letech se do města vrací Evropská noc pro netopýry v Zoo Brno. Návštěvníci budou mít možnost se setkat s pracovníky ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích, poslechnout si přednášku doc. Zukala, případně zhlédnout film Netopýři ve tmě. „Pro menší návštěvníky připravujeme hravá zastavení, kde si budou moci například vyzkoušet nakrmit umělého netopýra nebo složit origami, jedno ze stanovišť bude koncipováno pro celé rodiny,“ řekla za Zoo Brno Jana Galová, která organizaci akce zaštiťuje.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.