Víkendové tipy: připomínka Československa i závody formulí

  • 07. září 2018
  • 3 minuty čtení
(gak) - Víkendový program nabídne řadu zážitků. Brno se ponoří do historie Československa, Masarykův okruh rozburácí motory silných aut a formulí, uskuteční se také několik food festivalů.

1,36.065. To je hodnota oficiálního traťového rekordu, který od loňského září drží Ingo Gerstl. Se svým F1 monopostem Toro Rosso STR1 dokázal rekordní čas zajet v rámci závodu série BOSS GP. Atraktivní šampionát formulových vozů se bude na Masarykově okruhu konat už tento víkend. 

Kromě Gerstlova vozu Toro Rosso z roku 2006 mohou návštěvníci vidět závodit ještě Benetton B197 a Super Aguri SA06. Pro závodníky podniku FIA Central European Zone jsou navíc víkendové závody posledními v sezóně. Kompletní informace najdete na stránkách Automotodromu Brno.

Areál dopravního hřiště na Riviéře ožije ode dneška festivalem vědy. Vědecké, vzdělávací a další instituce se pokusí dokázat, že bez nadaných vědců a jejích objevů by svět kolem nás nebyl tak příjemným místem. Kdy? V pátek 7. září a v sobotu 8. září 2018 od 9.00 do 18.00. Na akci se představí brněnské univerzity, městská policie, VIDA! science centrum, FabLab Brno, SAKO, brněnská hvězdárna a další.

Největší akcí roku ožije hrad Špilberk. Návštěvníky přenese do dob Československa na tradiční akci "Špilberk žije! Případ legionářské čepice". Návštěvníci se mohou v sobotu a neděli těšit na detektivní hru, módu 20. a 30. let minulého století či  hudební doprovod. Organizátoři zpřístupní také celý hrad, a tak se návštěvníci podívají i do míst, kam se běžně nedostanou. Chystají se speciální komentované prohlídky Jihozápadního bastionu, otevřené bude i východní křídlo s Hranolovou věží a Královskou kaplí.

Československo připomene také výstava Akademie věd ČR, která představí veřejnosti dosud nepříliš známé okolnosti a fakta ohledně vzniku a vývoje Československé republiky, její vzestupy, pády a významné milníky. Přístupná je od 5. září do 3. října na Moravském náměstí.

Přehlídka sportovních klubů je připravena na sobotní den. Na Kraví hoře se budou prezentovat sporty, které si mohou děti na místě vyzkoušet a zároveň se do nich zapsat. Den náborů se uskuteční od devíti do osmnácti hodin.

O víkendu se uskuteční hned dvě akce spojené s pivem. Na Zelném trhu se od pátku do neděle představí jedenáctka malých pivovarů v rámci minifestivalu. Na Mendlově náměstí se zase uskuteční Den Starobrna. Kromě exkurze v pivovaru se můžete těšit na tři hudební pódia, jedenáctku účinkujících, ale také autogramiádu hráčů hokejové Komety či křest nových dresů. Celý víkend navíc nabídne festival u Vaňkovky burgery z třiceti restaurací. 

Na výzvu změřit si své dovednosti kývlo 15 nevidomých lidí s vodicími psi. Soutěžící se mezi sebou utkají v sobotu na Zelném trhu na 35. ročníku Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů. Připraven je i doprovodný program přibližující život lidí se zrakovým postižením. 

Po 17 letech se do města vrací Evropská noc pro netopýry v Zoo Brno. Návštěvníci budou mít možnost se setkat s pracovníky ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích, poslechnout si přednášku doc. Zukala, případně zhlédnout film Netopýři ve tmě. „Pro menší návštěvníky připravujeme hravá zastavení, kde si budou moci například vyzkoušet nakrmit umělého netopýra nebo složit origami, jedno ze stanovišť bude koncipováno pro celé rodiny,“ řekla za Zoo Brno Jana Galová, která organizaci akce zaštiťuje.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít