Přeskočit na obsah

Víkendové tipy: připomínka Československa i závody formulí

07. září 2018 3 minuty čtení
(gak) - Víkendový program nabídne řadu zážitků. Brno se ponoří do historie Československa, Masarykův okruh rozburácí motory silných aut a formulí, uskuteční se také několik food festivalů.

1,36.065. To je hodnota oficiálního traťového rekordu, který od loňského září drží Ingo Gerstl. Se svým F1 monopostem Toro Rosso STR1 dokázal rekordní čas zajet v rámci závodu série BOSS GP. Atraktivní šampionát formulových vozů se bude na Masarykově okruhu konat už tento víkend. 

Kromě Gerstlova vozu Toro Rosso z roku 2006 mohou návštěvníci vidět závodit ještě Benetton B197 a Super Aguri SA06. Pro závodníky podniku FIA Central European Zone jsou navíc víkendové závody posledními v sezóně. Kompletní informace najdete na stránkách Automotodromu Brno.

Areál dopravního hřiště na Riviéře ožije ode dneška festivalem vědy. Vědecké, vzdělávací a další instituce se pokusí dokázat, že bez nadaných vědců a jejích objevů by svět kolem nás nebyl tak příjemným místem. Kdy? V pátek 7. září a v sobotu 8. září 2018 od 9.00 do 18.00. Na akci se představí brněnské univerzity, městská policie, VIDA! science centrum, FabLab Brno, SAKO, brněnská hvězdárna a další.

Největší akcí roku ožije hrad Špilberk. Návštěvníky přenese do dob Československa na tradiční akci "Špilberk žije! Případ legionářské čepice". Návštěvníci se mohou v sobotu a neděli těšit na detektivní hru, módu 20. a 30. let minulého století či  hudební doprovod. Organizátoři zpřístupní také celý hrad, a tak se návštěvníci podívají i do míst, kam se běžně nedostanou. Chystají se speciální komentované prohlídky Jihozápadního bastionu, otevřené bude i východní křídlo s Hranolovou věží a Královskou kaplí.

Československo připomene také výstava Akademie věd ČR, která představí veřejnosti dosud nepříliš známé okolnosti a fakta ohledně vzniku a vývoje Československé republiky, její vzestupy, pády a významné milníky. Přístupná je od 5. září do 3. října na Moravském náměstí.

Přehlídka sportovních klubů je připravena na sobotní den. Na Kraví hoře se budou prezentovat sporty, které si mohou děti na místě vyzkoušet a zároveň se do nich zapsat. Den náborů se uskuteční od devíti do osmnácti hodin.

O víkendu se uskuteční hned dvě akce spojené s pivem. Na Zelném trhu se od pátku do neděle představí jedenáctka malých pivovarů v rámci minifestivalu. Na Mendlově náměstí se zase uskuteční Den Starobrna. Kromě exkurze v pivovaru se můžete těšit na tři hudební pódia, jedenáctku účinkujících, ale také autogramiádu hráčů hokejové Komety či křest nových dresů. Celý víkend navíc nabídne festival u Vaňkovky burgery z třiceti restaurací. 

Na výzvu změřit si své dovednosti kývlo 15 nevidomých lidí s vodicími psi. Soutěžící se mezi sebou utkají v sobotu na Zelném trhu na 35. ročníku Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů. Připraven je i doprovodný program přibližující život lidí se zrakovým postižením. 

Po 17 letech se do města vrací Evropská noc pro netopýry v Zoo Brno. Návštěvníci budou mít možnost se setkat s pracovníky ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích, poslechnout si přednášku doc. Zukala, případně zhlédnout film Netopýři ve tmě. „Pro menší návštěvníky připravujeme hravá zastavení, kde si budou moci například vyzkoušet nakrmit umělého netopýra nebo složit origami, jedno ze stanovišť bude koncipováno pro celé rodiny,“ řekla za Zoo Brno Jana Galová, která organizaci akce zaštiťuje.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.