Přeskočit na obsah

Víkendové tipy: Otevřená radnice, rozloučení s prázdninami nebo milostná tragédie Antonius a Kleopatra

28. srpna 2020 2 minuty čtení
(java) – Nejen tyto akce nabízí nadcházející víkend. Zajít můžete také na fotbalový stadion za Lužánkami na Dětský sportovní den nebo na tematickou prohlídku Po stopách knihy Jak to ruplo.

Dnes pořádá městská část Brno-střed akci Otevřená radnice. Od 14 hodin si tak můžete prohlédnout kancelář starosty nebo zjistit, kudy vedou podzemní chodby pod radnicí. Těšit se můžete na největší hity z období od šedesátých let až do současnosti, swingové a muzikálové písně v podání herců z Městského divadla Brno, dílničky pro děti a fotokoutek. Na závěr večera promítne letní kino na nádvoří radnice francouzskou dobrodružnou komedii Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Vstup na akci i promítání je zdarma.

Poslední víkend před začátkem školního roku bude na koupališti Riviéra patřit akci Rozloučení s prázdninami. V bohatém programu nebudou chybět nejrůznější vystoupení, vodní i suchozemské hry a koncert Pavla Callty nebo Slzy. Vstupné na koupaliště je 50 Kč, děti do 14 let mají vstup zdarma.

Pokud se rádi procházíte, hledáte příběhy, historická data a milujete neobvyklá místa, pak je právě vám určena tematická prohlídka Po stopách knihy Jak to ruplo, kterou pořádá Turistické a informační centrum Brno. Během procházky, která začíná v sobotu v 10 hodin u sochy rudoarmějce na Moravském náměstí, se s autorem knihy Michalem Konečným seznámíte se s podobou a historií Brna v roce 1989, navštívíte zdánlivě obyčejná místa, na nichž se rozhodovalo o budoucnosti města, a kromě toho se dozvíte, jak se taková kniha vlastně dělá.

V sobotu můžete také vyrazit na fotbalový stadion za Lužánkami, kde bude od 13 hodiny probíhat Dětský sportovní den. Děti si tu v testovacím centru vyzkouší různá odrážedla, koloběžky, badmintonové rakety nebo hokejové pomůcky a rodiče se zase dozví, jaká je v Brně nabídka sportovních kroužků pro předškoláky.

Dáváte-li přednost divadlu, pak můžete zajít do Městského divadla Brno na novou inscenaci Antonius a Kleopatra v režii Stanislava Moši. Roli královny Kleopatry ztvární Ivana Vaňková a Antonia Petr Gazdík.

A jestli patříte mezi fanoušky cyklistiky a zejména závodů horských kol, zajděte na finále Českého poháru XCO, které se po celý víkend koná v Anthropos Bike Aréně. Akce bude plná vynikajících zahraničních závodníků, na startovním poli se objeví například Henrique Avancini. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.