Přeskočit na obsah

Víkendové tipy: O víkendu můžete zajít do divadla, navštívit několik výstav či motoristický festival Brno Revival

19. června 2020 2 minuty čtení
(java) – Dnes uvede Divadlo Husa na provázku první díl divadelního seriálu Úhor, v sobotu bude patřit brněnské výstaviště milovníkům aut a motorek. Po celý víkend pak můžete navštívit výstavu fotografií Kurta Bardoše, nebo si prohlédnout práce Ondřeje Sekory.

Dnes odstartuje v Divadle Husa na provázku trojdílný divadelní seriál Úhor, který vznikl jako spontánní reakce hereckého souboru na pandemií proměněný svět. Každý ze tří dílů, nesoucích názvy Dítě beze jména (19. 6.), Krev v písku (23. 6.) a Ve stínu zla (26.6.), doprovodí živá kapela původní hudbou Adama Mašury. Pirátská improvizační freak show se odehraje na provázkovském dvoře. Přestože se jedná o divadelní seriál, účast na všech dílech není nutná. Každý z nich bude uveden známou seriálovou rekapitulací „v minulých dílech jste viděli…“.

V galerii Celnice, kterou najdete ve vile Löw-Beer, si můžete prohlédnou dílo amatérského fotografa Kurta Bardoše pocházejícího z brněnské židovské rodiny, jehož životní příběh skončil v koncentračním táboře Dachau. Jeho snímky pořízené na přelomu 30. a 40. let a odrážející klasické trendy meziválečné fotografie budou k vidění až do 6. září 2020.

Muzeum města Brna připravilo na hradě Špilberku výstavu Kostkohrádky, na které si prohlédnete několik desítek modelů složených z různých typů lega od 60. let 20. století až po současnost. Nechybí osobní, závodní a nákladní auta, motocykly, jeřáby, bagry a stavební stroje, letadla, vrtulníky a samozřejmě spousta vláčků, historických i moderních. Největším exponátem je pak model samotného hradu Špilberku seskládaný speciálně pro tuto výstavu, která potrvá až do konce letních prázdnin.

Moravské zemské muzeum přichystalo u příležitosti 120. výročí autorova narození rozsáhlou výstavu Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce, která reflektuje všechny jeho základní autorské polohy. Expozice obsahuje originály ilustrací z jeho slavných i méně známých knih, novinové kresby a karikatury, soukromou malířskou tvorbu, scénografické projekty i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů.

Máte-li rádi vůni benzínu a rachot motorů, pak je tady právě pro vás festival Brno Revival, který proběhne v sobotu 20. června na brněnském výstavišti. „Celá akce bude rozdělena na tři části. Na nejprestižnější ploše vystavíme ta nejzajímavější auta a motocykly se závodní historií, s nimi přijedou i slavná jména nejen brněnské závodní historie. Druhou část bude tvořit sraz automobilistů, na kterém mohou zdarma své auto nebo motocykl vystavit všichni majitelé těchto strojů. A třetí částí bude burza dílů a doplňků, jež nahrazuje několik letošních jarních akcí, které byly zrušené,“ říká organizátor akce Jiří Smetana.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.