Přeskočit na obsah

Víkend zve na fotbal, pohádku i brněnské památky

03. února 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Pololetní prázdniny rozšířily dětem víkend na tři dny. Během nich si užijete třeba památky díky akci Ledová města, do níž se Brno připojilo. Oscaři zvou do sedaček kina Art. Pošťáckou pohádku předvedou herci na Vinohradech. První zápas vykopne jarní sezónu na Srbské.

Znáte akci Ledová města? Brno je plné památek a možná jste je ještě nestihli všechny navštívit. Díky Ledové kartě budete mít o pololetních prázdninách vstupné se slevou nebo zcela zdarma. Akci každoročně pořádá Pionýr. Karty jsou k vyzvednutí v Turistickém informačním centru na Radnické 9 a podíváte se s nimi třeba do brněnského podzemí, na věž Staré radnice, do Technického muzea či na hrad Špilberk.

Filmový svátek – předávání cen akademie, tedy Oscarů, se blíží, vyhlášení proběhne 13. března. Kino Art až do 24. února nabízí výběr z nominovaných snímků. Zhlédnete filmy, které se utkají o cenu o nejlepší film – například oceňované Všechno, všude, najednou, křehké Blízko nebo silný příběh dirigentky z filmu Tár.

Ještě dnes si prohlédnete výsledky prací v ateliéru studentů architektury Vysokého učení technického. Nahlédnete díky Finals FA VUT nejen jak vzniká architektura, ale také jak se tento komplexní obor vyučuje. Akce probíhá přímo na fakultě na Poříčí 5. Dozvíte se také více o aktuálních tématech v oblasti urbanismu, designu a umění. Vstup je zdarma.

Nedělní pohádka je zažitou tradicí. Přímo naživo si ji děti užijí v neděli v Domečku na Vinohradech. Divadélko NAVLNCE si připravilo představení pro celou rodinu na motivy Pošťácké pohádky od Karla Čapka. Děti tentokrát na divadle nezůstanou sedět – budou zpívat, hrát a možná si i zatančí.

V sobotu očekávají fanoušci fotbalu plnou pohotovost. Na trávník stadionu na Srbské vyběhnou hráči domácí FC Zbrojovky a sehrají zápas s druhou Viktorií Plzeň. Mač plný emocí nemusíte na tribunách absolvovat, zatímco se budete pomalu měnit na rampouchy – připravena bude rozšířená nabídka teplých nápojů jak v novém stánku na kryté tribuně, kde bude k dostání i gulášová polévka, tak na ostatních stáncích v blízkosti stadionu. Zápas začíná v 15 hodin a brány chrámu fotbalu se otevřou o hodinu dříve.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.