Víkend volá po jarním úklidu přírody i kulturním obohacení - Tiskový servis

Víkend volá po jarním úklidu přírody i kulturním obohacení

  • 31. března 2023
  • 2 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

První dubnový víkend přináší nespočet akcí – a to není žádný apríl. Karmu si vylepšíte na bleším trhu v areálu VUT na Kraví hoře. Festival Špíl-berg představí mladé divadelní soubory. K rozpuku přírodě pomůže akce Ukliďme Česko a Den pro zdraví rozpohybuje kampus.

Divadelní přehlídka se koná v CO.LABS. Foto: Špíl-berg
Divadelní přehlídka se koná v CO.LABS. Foto: Špíl-berg

Pracovní rukavice a pytle na odpad, dnes přichází vaše chvíle! Sobota se ponese v duchu akce Ukliďme Česko. Jako dobrovolníci se můžete připojit i na poslední chvíli a přidat se k úklidu třeba v okolí bydliště. Jarní úklid nemusí končit na prahu příbytků, ale i příroda si zaslouží odlehčit před sezónou růstu. Informace, jak se zúčastnit, najdete zde: https://www.uklidmecesko.cz/

Od pátku do neděle obsadí mladí umělci divadlo CO.LABS na Kounicově ulici. Konat se zde bude Špíl-berg – krajské kolo přehlídek Mladá scéna, Šrámkův Písek a Wolkrův Prostějov. Své schopnosti a um předvedou recitátoři a amatérská divadla. Převážně v sobotu bude program opravdu nabitý, začíná se v 10 hodin dopoledne a končí v 10 večer.

Moravská zemská knihovna v sobotu slavnostně otevře Knihovnu Milana Kundery – v den autorových 94. narozenin. Na programu bude debata „Kundera – Nesnesitelná potřeba rozumění,“ kterou povedou Karel Steigerwald a Aleksandr Kaczorowski. Uvedena bude také premiéra filmu o Kunderovi Odyssea ztracených iluzích. Knihovna vznikla díky daru manželů Kunderových, který obsahuje více než 3 000 autorských publikací, rozsáhlý archiv recepce tvorby M. Kundery a také část listinného archivu korespondence. Knihovna Milana Kundery bude pro čtenáře přístupná k prezenčnímu vypůjčení.  

Taková porce kultury může přemoci i ostříleného divadelního matadora. Pokud byste potřebovali oddech, vyrazte v neděli do Björnsonova sadu. Na food festivalu Vařím pro dobrou věc se nejen dobře najíte, ale hlavně pomůžete projektu Nový domov – bydlení pro dospělé osoby s poruchou autistického spektra. Kromě dobrého jídla a pití bude připraven i doprovodný program, těšit se můžete na hudební a divadelní vystoupení a dobročinnou dražbu.

Pravidelný blešák Dobrá karma se bude konat v sobotu na Rybkově v areálu VUT na Kraví hoře. Přijít můžete jako prodejce, co se vám již doma nehodí, to možná ocení někdo jiný. Vyrazit můžete klidně jen tak na obhlídku a třeba objevíte zajímavé kousky či střípek nostalgie.

Pro zdravý duch je nutné i zdravé tělo. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity pořádá Den pro zdraví. V areálu na kampusu si vyzkoušíte řadu sportovních aktivit a také navštívíte přednášky o zdravém životním stylu.

Další články z rubriky