Přeskočit na obsah

Víkend volá po jarním úklidu přírody i kulturním obohacení

31. března 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

První dubnový víkend přináší nespočet akcí – a to není žádný apríl. Karmu si vylepšíte na bleším trhu v areálu VUT na Kraví hoře. Festival Špíl-berg představí mladé divadelní soubory. K rozpuku přírodě pomůže akce Ukliďme Česko a Den pro zdraví rozpohybuje kampus.

Pracovní rukavice a pytle na odpad, dnes přichází vaše chvíle! Sobota se ponese v duchu akce Ukliďme Česko. Jako dobrovolníci se můžete připojit i na poslední chvíli a přidat se k úklidu třeba v okolí bydliště. Jarní úklid nemusí končit na prahu příbytků, ale i příroda si zaslouží odlehčit před sezónou růstu. Informace, jak se zúčastnit, najdete zde: https://www.uklidmecesko.cz/

Od pátku do neděle obsadí mladí umělci divadlo CO.LABS na Kounicově ulici. Konat se zde bude Špíl-berg – krajské kolo přehlídek Mladá scéna, Šrámkův Písek a Wolkrův Prostějov. Své schopnosti a um předvedou recitátoři a amatérská divadla. Převážně v sobotu bude program opravdu nabitý, začíná se v 10 hodin dopoledne a končí v 10 večer.

Moravská zemská knihovna v sobotu slavnostně otevře Knihovnu Milana Kundery – v den autorových 94. narozenin. Na programu bude debata „Kundera – Nesnesitelná potřeba rozumění,“ kterou povedou Karel Steigerwald a Aleksandr Kaczorowski. Uvedena bude také premiéra filmu o Kunderovi Odyssea ztracených iluzích. Knihovna vznikla díky daru manželů Kunderových, který obsahuje více než 3 000 autorských publikací, rozsáhlý archiv recepce tvorby M. Kundery a také část listinného archivu korespondence. Knihovna Milana Kundery bude pro čtenáře přístupná k prezenčnímu vypůjčení.  

Taková porce kultury může přemoci i ostříleného divadelního matadora. Pokud byste potřebovali oddech, vyrazte v neděli do Björnsonova sadu. Na food festivalu Vařím pro dobrou věc se nejen dobře najíte, ale hlavně pomůžete projektu Nový domov – bydlení pro dospělé osoby s poruchou autistického spektra. Kromě dobrého jídla a pití bude připraven i doprovodný program, těšit se můžete na hudební a divadelní vystoupení a dobročinnou dražbu.

Pravidelný blešák Dobrá karma se bude konat v sobotu na Rybkově v areálu VUT na Kraví hoře. Přijít můžete jako prodejce, co se vám již doma nehodí, to možná ocení někdo jiný. Vyrazit můžete klidně jen tak na obhlídku a třeba objevíte zajímavé kousky či střípek nostalgie.

Pro zdravý duch je nutné i zdravé tělo. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity pořádá Den pro zdraví. V areálu na kampusu si vyzkoušíte řadu sportovních aktivit a také navštívíte přednášky o zdravém životním stylu.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.