Přeskočit na obsah

Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

17. března 2023 3 minuty čtení TIS

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.

Protiatomový kryt Denis, nacházející se na rohu Husovy a Nádražní, budí v mnoha lidech zvědavost. Pokud mezi ně patříte, určitě vyrazte na jednu z mimořádných prohlídek s průvodcem. První z nich začínají již tuto neděli.

Dle švýcarského systému na devět kol se v sobotu odehraje veřejný šachový turnaj. Akce se koná v Moravské zemské knihovně a své síly změříte se členy brněnské šachové komunity. A jestliže se vám to tuto sobotu nehodí, vězte, že šachový klub Lokomotiva turnaj pořádá každou třetí sobotu v měsíci.

Začátek jara se nese ve znamení farmářských trhů. Ty se v sobotu konají hned ve dvou městských částech – v Líšni a na Lesné. Čekají vás kvalitní sýry, maso a uzeniny od moravských výrobců, sezónní zelenina a ovoce, speciality i drobné řemeslné výrobky. Můžete tak zimu zakončit třeba pořádným nedělním obědem z domácích farem.

Nejen na Oscara nominovaný snímek Blízko uvede Kino Art v rámci Dnů frankofonie. Ty se letos konají po 24. a v neděli je zahájí film Papicha. Vezme návštěvníky do Alžíru devadesátých let, kde počínající náboženský konzervativismus později vyústí v občanskou válku.

Jaké trendy dnes vládnou českému designu? Zjistěte to sami tak, že zajdete v pátek a v sobotu do Tržnice Brno, kde se bude konat jubilejní 60. Mint Market, tedy přehlídka toho nejlepšího z českého designu, autorské módy, šperků, bio kosmetiky, papírenského zboží a delikates. Vstup je zdarma.

Mnoho lidí se v současnosti zajímá o ekologii a minimálně občas si odpustí maso. A pokud jste si takový malý soukromý půst chtěli dopřát právě tento víkend, nenechte si ujít závěr VeganFestu 2023, který se koná v Café Práh. Můžete si poslechnout třeba přednášku o dopadech exotických potravin či ochutnat bezmasé speciality. Vstup je zdarma.

Já su Terén, tak se prezentuje kolektiv působící v Centru experimentálního divadla na Zelném trhu. Vy možná ještě Terén nejste, ale to se tento víkend může změnit. Na Návštěvu totiž zve všechny děti od 3 let trochu podivná hostitelka. Bydlí v prostoru se zvířaty, houbami a snovými bytostmi. Vaří barvy z květin, bylin ovoce nebo koření a ráda maluje. Bude ráda, když za ní v sobotu nebo v neděli přijdete.

V neděli fotbaloví fanoušci zamíří na Srbskou, kde se v 15:00 odehraje duel Zbrojovky s Jabloncem. Ten je v tabulce desátý, právě hned za Zbrojovkou, a výhra by oběma celkům ulehčila závěrečný útok na horní patra tabulky. Zvládne Zbrojovka tento mač?

Veřejný šachový turnaj se odehraje v Moravské zemské knihovně. Foto: MZK


 

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.