Víkend v Brně přiblíží záhady světa i skvosty architektury

  • 14. září 2018
  • 2 minuty čtení
(rek) – Největší záhady a tajemství světa spatří o víkendu návštěvníci Brna. Stejně tak ale mohou navštívit památky a další architektonické zajímavosti při komentovaných prohlídkách v rámci Dnů evropského dědictví. Třetí zářijový víkend nabídne i sportovní zážitky.

Ďáblova bible, Turínské plátno, antický počítač nebo slavná Mitchell-Hedgesova křišťálová lebka? Všechny tyto předměty spojuje jediné: tajemství. I proto, že není jasné, k čemu sloužily, jak vůbec vznikly či za jakých okolností se dochovaly až do dnešních dní. Jen málokdy se podaří vidět je na jediném místě, pocházejí totiž ze všech koutů světa.

Už v sobotu 15. září ale budou k vidění spolu s dalšími podobnými exponáty v Letohrádku Mittrovských v brněnské Veletržní ulici na výstavě Největší záhady a tajemství světa. Jedná se sice jen o kopie, ale tak dokonale vyrobené, že sehnat je v takovém počtu bylo i tak velmi náročné a výstava je z tohoto pohledu unikátní. Na její přípravě se podíleli přední odborníci z několika zemí Evropy, USA, Číny, Indie a dalších států. Výstava potrvá do 2. prosince a kromě pondělí je otevřená každý den.

Nové souvislosti mezi nejzajímavějšími brněnskými architektonickými skvosty ukážou návštěvníkům letošní Dny evropského dědictví. Nabídnou totiž komentované prohlídky dvojic zajímavých budov a památek, vždy jedné novodobé a druhé starší. Vedle kostela sv. Janů tak bude možné s průvodcem navštívit při komentované prohlídce pasáž Alfa, s Kostnicí u sv. Jakuba pak hotel Avion. Kdo zavítá na hrad Špilberk, vydá se i do kostela sv. Václava a z Domu pánů z Lipé se bude pokračovat do Paláce Omega.

Mimo to jsou v plánu tři komentované jízdy klimatizovaným autobusem, které zájemce zavezou na prohlídku čtyř nejznámějších brněnských vil z první třetiny 20. století. Secesní Löw-Beer z roku 1904 a o dva roky mladší Jurkovičovu, dále modernistickou vilu Stiassni z roku 1929 a také funkcionalistickou vilu Tugendhat z roku 1930. Jízdné stojí 100 Kč bez možnosti slev a celá jízda, která začíná a končí na náměstí Svobody, trvá 2 hodiny.

Na své si pak v neděli přijdou i sportovní fanoušci. Nejprve ti fotbaloví. Změřit síly s brněnskou Zbrojovkou totiž přijedou fotbalisté z jihočeského Táborska. Zápas začíná v neděli ve 14:30 na stadionu Srbská. V 17:20 se pak v DRFG aréně znovu utkají soupeři z minulého semifinále play-off extraligy – dvojnásobný šampion Kometa Brno vyzve Škodu Plzeň. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít