Přeskočit na obsah

Víkend v Brně přiblíží záhady světa i skvosty architektury

14. září 2018 2 minuty čtení
(rek) – Největší záhady a tajemství světa spatří o víkendu návštěvníci Brna. Stejně tak ale mohou navštívit památky a další architektonické zajímavosti při komentovaných prohlídkách v rámci Dnů evropského dědictví. Třetí zářijový víkend nabídne i sportovní zážitky.

Ďáblova bible, Turínské plátno, antický počítač nebo slavná Mitchell-Hedgesova křišťálová lebka? Všechny tyto předměty spojuje jediné: tajemství. I proto, že není jasné, k čemu sloužily, jak vůbec vznikly či za jakých okolností se dochovaly až do dnešních dní. Jen málokdy se podaří vidět je na jediném místě, pocházejí totiž ze všech koutů světa.

Už v sobotu 15. září ale budou k vidění spolu s dalšími podobnými exponáty v Letohrádku Mittrovských v brněnské Veletržní ulici na výstavě Největší záhady a tajemství světa. Jedná se sice jen o kopie, ale tak dokonale vyrobené, že sehnat je v takovém počtu bylo i tak velmi náročné a výstava je z tohoto pohledu unikátní. Na její přípravě se podíleli přední odborníci z několika zemí Evropy, USA, Číny, Indie a dalších států. Výstava potrvá do 2. prosince a kromě pondělí je otevřená každý den.

Nové souvislosti mezi nejzajímavějšími brněnskými architektonickými skvosty ukážou návštěvníkům letošní Dny evropského dědictví. Nabídnou totiž komentované prohlídky dvojic zajímavých budov a památek, vždy jedné novodobé a druhé starší. Vedle kostela sv. Janů tak bude možné s průvodcem navštívit při komentované prohlídce pasáž Alfa, s Kostnicí u sv. Jakuba pak hotel Avion. Kdo zavítá na hrad Špilberk, vydá se i do kostela sv. Václava a z Domu pánů z Lipé se bude pokračovat do Paláce Omega.

Mimo to jsou v plánu tři komentované jízdy klimatizovaným autobusem, které zájemce zavezou na prohlídku čtyř nejznámějších brněnských vil z první třetiny 20. století. Secesní Löw-Beer z roku 1904 a o dva roky mladší Jurkovičovu, dále modernistickou vilu Stiassni z roku 1929 a také funkcionalistickou vilu Tugendhat z roku 1930. Jízdné stojí 100 Kč bez možnosti slev a celá jízda, která začíná a končí na náměstí Svobody, trvá 2 hodiny.

Na své si pak v neděli přijdou i sportovní fanoušci. Nejprve ti fotbaloví. Změřit síly s brněnskou Zbrojovkou totiž přijedou fotbalisté z jihočeského Táborska. Zápas začíná v neděli ve 14:30 na stadionu Srbská. V 17:20 se pak v DRFG aréně znovu utkají soupeři z minulého semifinále play-off extraligy – dvojnásobný šampion Kometa Brno vyzve Škodu Plzeň. 

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.