Přeskočit na obsah

Víkend v Brně patří umění, designu i gastronomii

27. května 2022 2 minuty čtení
(zob) – Umění, design a architektura stará i nová se mísí ve víkendovém Brně. Obou si užijete dostatečně na Open House a DAFFF. Možná zcela nové podněty přinese latinskoamerický trh Merkádo na nám. Svobody a oslavy Mezinárodního dne dětí startují už tento víkend v Juliánově a Králově Poli.

Při procházce městem vás často napadá, jak to asi vypadá uvnitř této budovy? Nebo – proč není tato památka přístupná? Tak to neváhejte. O víkendu se koná festival Open House a spousta vašich otázek bude zodpovězena. I v letošním ročníku se podíváte do staveb s dlouhou historií i těch novějších, ale všechny spojuje unikátní architektonické řešení. Kromě prohlídek s nutnou registrací je 57 budov přístupných volně. Najdete mezi nimi areál Nové Zbrojovky, Hudební fakultu JAMU nebo Biskupské gymnázium.

Středisko volného času Lužánky bude v sobotu hostit přehlídku mladého designu, umění, módy, floristiky a gastronomie DAFFF. Výběr představuje zajímavé lokální tvůrce. Podpořit můžete výrobce porcelánu, oděvů, papírenského zboží. Den vám také zpříjemní čerstvě uvázaná originální květina a jídlo od místních podniků.

Festival Ženy ženám, který pořádá Divadlo Bolka Polívky, se v sobotu přesune do Místodržitelského paláce, kde se uskuteční charitativní bazar a swap. Pokud potřebujete přichystat šatník na letní sezónu a je vám blízká myšlenka cirkulární ekonomiky, tak akci určitě nevynechejte. Najde se také spousta výzbroje a výstroje pro děti. Výtěžek bazaru bude věnován ženskému vzdělávacímu spolku VESNA.

Chutě a vůně tajemné Jižní Ameriky zprostředkuje pravé latinskoamerické Merkádo na náměstí Svobody. O co se jedná? Trh plný exotického ovoce, kávy, kakaa a koření. Vychutnáte si tamní jídlo a připraven je i doprovodný program, například workshop kubánské salsy. 

Házenkáři Sokola Juliánov si na sobotu připravili Dětský sportovní den pod Bílou horou. Děti si vyzkouší spoustu zábavných her a atrakcí. Součástí bude i malování na obličej. Akce startuje ve 13 hodin. Také v Králově Poli se koná akce výsostně pro děti – už dopředu se v neděli bude slavit Mezinárodní den dětí. Park na Slovanském náměstí se stane pódiem pro balónkového krále, zábavu si děti užijí na skákacím hradě a vystoupí také policisté a hasiči s ukázkou své práce. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.