Přeskočit na obsah

Víkend v Brně patří slavným osobnostem naší i světové historie

11. března 2022 2 minuty čtení
(zob) – Inspiraci často hledáme u velkých osobností našich dějin. Dva velikány potkáte aktuálně i v Brně. Technické muzeum dalo prostor Leonardu da Vincimu a vilu Stiassni si podmanil duch Williama Shakespeara.

Termín renesanční osobnost vznikl i díky všestrannému talentu Leonarda da Vinci. Tento umělec se nevěnoval pouze malbě, ale také technickým oborům. Vynálezy sestrojené italskými mistry přesně podle návodů z deníků Leonarda da Vinciho poznáte na výstavě v Technickém muzeu. Některé z exponátů je možné si i vyzkoušet. Současně během prohlídky si můžete zahrát interaktivní online hru.

Normálně se na něm prohánějí silné stroje, o víkendu si jej prohlédnete po svých. O čem je řeč? O Masarykově okruhu. Projít si závodní dráhu pěšky můžete během celého víkendu zdarma. Čtyřnozí přátelé jsou vítání také, ale jedině na vodítku. Vstup do areálu bude pouze přes hlavní bránu.

Výzkumy Gregora Johanna Mendela nejsou zaměřené pouze na genetiku či botaniku. Věnoval se také astronomii. Výsledkům jeho bádání v tomto oboru se věnuje sobotní pořad brněnské hvězdárny Mendel & vesmír. K poslechu bude i na vlnách Českého rozhlasu Brno a v prostředí sociálních sítí.

Řezané květiny bývaly nedílnou součástí výzdoby vily Stiassni, na tyto časy odkazuje výstava Shakespeare altro. V interiérech funkcionalistické vily si prohlédnete květinové aranžmá inspirované dílem alžbětinského dramatika. Shakespearovy hry jsou mimo jiné také plné květin, najdeme jich tam více než 150 druhů.

Dlouhodobá koncepce, cílevědomost a kompaktnost hry se brněnskému týmu Basket Brno vyplácí. Nyní jej najdeme na druhém místě ligové tabulky. V sobotu se tým trenéra Růžičky v semifinále utká s obhájcem titulu z Nymburku.  

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.