Přeskočit na obsah

Víkend v Brně osloví přírodovědce i techniky

21. dubna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Ať už vás to táhne spíše do přírody, nebo jste technického ražení, tento víkend si v Brně užijete. Den Země se bude slavit na Kraví hoře. Stavitelé se seznámí s nejnovějšími trendy na výstavišti a po dlouhých letech se otevře Palác šlechtičen se zbrusu novými výstavami.

Den Země se letos slaví na Kraví hoře. Hlavním tématem je klimatická změna a školské zařízení Lipka připravilo bohatý program, které nejen odpoví na otázky, co může běžná domácnost udělat pro klima, ale užijete si také celodenní hru, divadelní představení, výměnný blešák a vyhlášení soutěže Připrav Brno. Část programu bude také přeložena do ukrajinštiny.

Jako již tradičně se poslední dubnový víkend otevře depozitář Technického muzea v Brně v Řečkovicích. Zájemci si budou moci prohlédnout vozy z muzejních sbírek – vozidla městské hromadné dopravy (autobusy, trolejbusy), vojenskou techniku i osobní automobily. Mimořádně bude letos připomenuto 40 let provozu autobusu KAROSA řady 700 a 20 let nízkopodlažních autobusů v Brně. 

Na Stavebním veletrhu, který se koná 21. do 23. dubna na výstavišti, můžete navštívit i stánek města Brna. Ten představí významné dopravní stavby a pro návštěvníky je připravena i soutěž o hodnotnou cenu. Součástí veletrhu je Festival architektury. Ten se věnuje úspoře a ekologii ve stavebnictví, na přednáškách se přímo od odborníků seznámíte s konkrétními řešeními.

Palác šlechtičen na Kobližné ulici se po několika letech, kdy probíhala rekonstrukce, otevírá široké veřejnosti. Během celé soboty bude probíhat program pro děti i dospělé. Do nových stálých expozic – Tradiční kultura v zrcadle času i Loutkařské umění – se podíváte během komentovaných prohlídek. Před palácem bude probíhat tradiční umění pískem vysypávaných ornamentů a mnoho dalšího. 

Brněnské TyfloCentrum poskytuje široké služby nevidomým a slabozrakým lidem. V pátek se můžete zúčastnit výstavy Jiskra, jejíž výtěžek bude věnován na podporu centra. Jedná se o fotografickou a výtvarnou výstavu Lukáše Černého, který ji vytvořil jako svou maturitní práci. Tématem je studie nicoty, tmy a prázdna. Akce začíná přednáškou autora, zástupců TyfloCentra a spolku Vodicí pes. Samotná prohlídka zprostředkuje prožitek nevidomého člověka pomocí audio podkladů a předmětů. 

Pro menší a větší cyklisty startuje už podruhé sezóna v sobotu na dětském dopravním hřišti v Komíně. Nácvik teoretických a hlavně praktických dopravních znalostí vás připraví na samotný provoz. Kromě cyklistů jsou zváni také koloběžkáři, ale nezapomeňte s sebou helmu.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.