Přeskočit na obsah

Víkend v Brně osloví přírodovědce i techniky

21. dubna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Ať už vás to táhne spíše do přírody, nebo jste technického ražení, tento víkend si v Brně užijete. Den Země se bude slavit na Kraví hoře. Stavitelé se seznámí s nejnovějšími trendy na výstavišti a po dlouhých letech se otevře Palác šlechtičen se zbrusu novými výstavami.

Den Země se letos slaví na Kraví hoře. Hlavním tématem je klimatická změna a školské zařízení Lipka připravilo bohatý program, které nejen odpoví na otázky, co může běžná domácnost udělat pro klima, ale užijete si také celodenní hru, divadelní představení, výměnný blešák a vyhlášení soutěže Připrav Brno. Část programu bude také přeložena do ukrajinštiny.

Jako již tradičně se poslední dubnový víkend otevře depozitář Technického muzea v Brně v Řečkovicích. Zájemci si budou moci prohlédnout vozy z muzejních sbírek – vozidla městské hromadné dopravy (autobusy, trolejbusy), vojenskou techniku i osobní automobily. Mimořádně bude letos připomenuto 40 let provozu autobusu KAROSA řady 700 a 20 let nízkopodlažních autobusů v Brně. 

Na Stavebním veletrhu, který se koná 21. do 23. dubna na výstavišti, můžete navštívit i stánek města Brna. Ten představí významné dopravní stavby a pro návštěvníky je připravena i soutěž o hodnotnou cenu. Součástí veletrhu je Festival architektury. Ten se věnuje úspoře a ekologii ve stavebnictví, na přednáškách se přímo od odborníků seznámíte s konkrétními řešeními.

Palác šlechtičen na Kobližné ulici se po několika letech, kdy probíhala rekonstrukce, otevírá široké veřejnosti. Během celé soboty bude probíhat program pro děti i dospělé. Do nových stálých expozic – Tradiční kultura v zrcadle času i Loutkařské umění – se podíváte během komentovaných prohlídek. Před palácem bude probíhat tradiční umění pískem vysypávaných ornamentů a mnoho dalšího. 

Brněnské TyfloCentrum poskytuje široké služby nevidomým a slabozrakým lidem. V pátek se můžete zúčastnit výstavy Jiskra, jejíž výtěžek bude věnován na podporu centra. Jedná se o fotografickou a výtvarnou výstavu Lukáše Černého, který ji vytvořil jako svou maturitní práci. Tématem je studie nicoty, tmy a prázdna. Akce začíná přednáškou autora, zástupců TyfloCentra a spolku Vodicí pes. Samotná prohlídka zprostředkuje prožitek nevidomého člověka pomocí audio podkladů a předmětů. 

Pro menší a větší cyklisty startuje už podruhé sezóna v sobotu na dětském dopravním hřišti v Komíně. Nácvik teoretických a hlavně praktických dopravních znalostí vás připraví na samotný provoz. Kromě cyklistů jsou zváni také koloběžkáři, ale nezapomeňte s sebou helmu.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.