Přeskočit na obsah

Víkend pohltí vánoční atmosféra

22. listopadu 2019 2 minuty čtení
(gak) - Nadcházející víkend bude v Brně ve znamení Vánoc, ačkoliv do Štědrého dne zbývá ještě více než měsíc. Na náměstí Svobody totiž v sobotu dorazí vánoční strom a na Zelném trhu a Moravském náměstí začnou vánoční trhy. Konce se naopak dočká legendární brněnský klub Mersey a na staré časy se bude vzpomínat také v Technickém muzeu v Brně.

První den vánočních trhů na Zelném trhu a na Moravském náměstí připadá na dnešek. Ačkoliv vánoční strom zde bude rozsvícen až 29. listopadu společně se stromem na náměstí Svobody, adventní veselí zde bude probíhat v předstihu. Na Zelném trhu budou trhy laděny do tradičních Vánoc, naopak na Moravském náměstí vyrostou jurty, šapitó a nechybí ani vyhlídkové kolo. Na obou místech je připraven bohatý kulturní program, se kterým se můžete seznámit na https://adventnazelnaku.cz/ a https://adventnamoravaku.cz/.

Na náměstí Svobody začnou trhy až o týden později, přesto tam i tuto sobotu bude živo. Koňský povoz sem totiž přiveze bílovickou jedli. Tato brněnská tradice byla uvedena do praxe přesně před 95 lety a provázanost s Bílovicemi nad Svitavou už trvá 30 let v řadě. Převoz 13 metrů vysoké jedle bělokoré vyrazí z Bílovic v 11:40. Poté se zastaví v Líšni a následně v Židenicích, aby kolem 16:45 dorazil na náměstí Svobody.

V sobotu večer Expozice nové hudby už po několikáté spojí síly s AVA kolektivem. V bývalé káznici na Cejlu se setkají projekty, skladatelé a performeři, kteří dlouhodobě utvářejí zvukové tvary Brna, s těmi, kteří přijedou utvářet zcela nové zážitky v interakci s prostorem káznice. Představí se mezinárodní pětice projektů, které pracují s vice-kanálovým zvukem, jedinečnou lokací a psycho-akustikou vycházející z interakce jednotlivých prvků performance. Akce začíná v 16 hodin, více informací na FB události

Po 26 letech fungování ukončí svou činnost legendární hudební klub Mersey. Na closing party zahrají djs Javas, Koala, Pavel Bidlo, Elio a Lillou. Podrobnosti o akci najdete na https://www.gotobrno.cz/akce/mersey-closing-party/

Vzpomenout na doby minulé budu moci o víkendu lidé v Technickém muzeu v Brně. Uskuteční se zde totiž turnaj herních legend v rámci výstavy Retrogaming. Pokud jste přeborníkem v hrách jako Super Mario Bros, Pac-Man či Tetris, neváhejte se zúčastnit. Více informací na https://www.gotobrno.cz/akce/retrogaming-vikend-hernich-legend/.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.