Víkend pobaví motorkáře i milovníky přírodních věd

  • 17. července 2020
  • 3 minuty čtení
(java) - O víkendu přivítá Masarykův okruh nejlepší tuzemské závodníky, dnes se můžete také vydat na Kraví horu, kde je vystaven desetimetrový lunalón. V sobotu dává Scalní letňák dokument V síti a v Domě umění pokračuje výstava Martina Zeta, který je od počátku 90. let výraznou postavou současné české vizuální tvorby a často spolupracuje i s mezinárodní uměleckou scénou.

Divácké veřejnosti se letos poprvé naplno otevřou brány Automotodromu Brno, kde se o víkendu koná Letní cena Brna. Nabídne 12 jednotlivých závodů, do kterých odstartuje přes 300 závodníků včetně dvojnásobného vítěze Jarní ceny Brna Karla Haniky. „Na rozdíl od úvodního podniku šampionátu je Letní cena Brna veřejnosti přístupná bez výraznějších omezení. Otevřená bude přírodní tribuna C, stejně jako sedadlové tribuny T3 a T5 v prostoru startu a cíle. Všechny tribuny budou pro veřejnost přístupné zdarma. Zájemci se během víkendu mohou podívat i do samotného centra dění, za poplatek se bude možné pohybovat v paddocku,“ uvedl Petr Boháč z Automotodromu Brno. Podrobný časový program je zde https://www.automotodrombrno.cz/letni-cena-brna-2020/.

Narozeniny Gregora J. Mendela připomene tradiční festival. Od pátku do neděle je především v areálu opatství na Mendlově náměstí, ale i na dalších místech připraven popularizačně-naučný zábavní program. Podílí se na něm také Hvězdárna a planetárium Brno. Kromě pořadů v digitáriu bude dnes od 14 hodin v parku na Kraví hoře vystaven desetimetrový lunalón s vyznačenou polohou kráteru Mendel. „Jedná se o výjimečnou poctu. Názvosloví kráterů na Měsíci se řídí rozhodnutím Mezinárodní astronomické unie. Nejnápadnější útvary nesou jména starověkých badatelů, jmenujme například Archimeda, nebo vědeckých osobností renesance, jako je Koperník, Kepler nebo Tycho. Z českých osobností se dostalo na Jana Evangelistu Purkyně, Vojtěcha Šafaříka, Karla Anděla a také Gregora Mendela,“ komentuje pojmenování kráteru Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. Po 21. hodině bude stylově obarven zeleným světlem. Vše doplní informační panely o kráteru Mendel na Měsíci, kráteru Mendel na Marsu a planetce Mendel pohybující se mezi Marsem a Jupiterem. Vystavení lunalónu může zhatit nepříznivé počasí, proto sledujte www.hvezdarna.cz. Vstup k lunalónu je zdarma, na projekce v digitáriu zakoupíte vstupenku na www.hvezdarna.cz/program.

Univerzitní kino Scala ve spolupráci s Moravskou galerií připravily v období letních prázdnin filmové projekce pod širým nebem. Tuto sobotu od 21.30 hodin můžete v unikátním prostoru nádvoří Místodržitelského paláce zhlédnout velmi diskutovaný český dokumentární film V síti, který odhaluje temné stránky internetu. Vstupenky zakoupíte v předprodeji na pokladně kina nebo 45 minut před začátkem projekce přímo na místě na nádvoří Místodržitelského paláce.

Až do 27. července je možné navštívit v Domě umění města Brna výstavu Martin Zet: Sochař Miloš Zet – zdi, sokly a makety. Expozice zahrnuje rozmanité příklady procesu práce na plastice určené především pro veřejný prostor a také několik sochařských děl Miloše Zeta, který je otcem výtvarníka Martina Zeta a je známý především jako představitel československého socialistického realismu. Doprovodný program k výstavě nabízí i komentované prohlídky s Martinem Zetem a kurátorkou Terezií Petiškovou.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít