Přeskočit na obsah

Víkend pobaví motorkáře i milovníky přírodních věd

17. července 2020 3 minuty čtení
(java) - O víkendu přivítá Masarykův okruh nejlepší tuzemské závodníky, dnes se můžete také vydat na Kraví horu, kde je vystaven desetimetrový lunalón. V sobotu dává Scalní letňák dokument V síti a v Domě umění pokračuje výstava Martina Zeta, který je od počátku 90. let výraznou postavou současné české vizuální tvorby a často spolupracuje i s mezinárodní uměleckou scénou.

Divácké veřejnosti se letos poprvé naplno otevřou brány Automotodromu Brno, kde se o víkendu koná Letní cena Brna. Nabídne 12 jednotlivých závodů, do kterých odstartuje přes 300 závodníků včetně dvojnásobného vítěze Jarní ceny Brna Karla Haniky. „Na rozdíl od úvodního podniku šampionátu je Letní cena Brna veřejnosti přístupná bez výraznějších omezení. Otevřená bude přírodní tribuna C, stejně jako sedadlové tribuny T3 a T5 v prostoru startu a cíle. Všechny tribuny budou pro veřejnost přístupné zdarma. Zájemci se během víkendu mohou podívat i do samotného centra dění, za poplatek se bude možné pohybovat v paddocku,“ uvedl Petr Boháč z Automotodromu Brno. Podrobný časový program je zde https://www.automotodrombrno.cz/letni-cena-brna-2020/.

Narozeniny Gregora J. Mendela připomene tradiční festival. Od pátku do neděle je především v areálu opatství na Mendlově náměstí, ale i na dalších místech připraven popularizačně-naučný zábavní program. Podílí se na něm také Hvězdárna a planetárium Brno. Kromě pořadů v digitáriu bude dnes od 14 hodin v parku na Kraví hoře vystaven desetimetrový lunalón s vyznačenou polohou kráteru Mendel. „Jedná se o výjimečnou poctu. Názvosloví kráterů na Měsíci se řídí rozhodnutím Mezinárodní astronomické unie. Nejnápadnější útvary nesou jména starověkých badatelů, jmenujme například Archimeda, nebo vědeckých osobností renesance, jako je Koperník, Kepler nebo Tycho. Z českých osobností se dostalo na Jana Evangelistu Purkyně, Vojtěcha Šafaříka, Karla Anděla a také Gregora Mendela,“ komentuje pojmenování kráteru Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. Po 21. hodině bude stylově obarven zeleným světlem. Vše doplní informační panely o kráteru Mendel na Měsíci, kráteru Mendel na Marsu a planetce Mendel pohybující se mezi Marsem a Jupiterem. Vystavení lunalónu může zhatit nepříznivé počasí, proto sledujte www.hvezdarna.cz. Vstup k lunalónu je zdarma, na projekce v digitáriu zakoupíte vstupenku na www.hvezdarna.cz/program.

Univerzitní kino Scala ve spolupráci s Moravskou galerií připravily v období letních prázdnin filmové projekce pod širým nebem. Tuto sobotu od 21.30 hodin můžete v unikátním prostoru nádvoří Místodržitelského paláce zhlédnout velmi diskutovaný český dokumentární film V síti, který odhaluje temné stránky internetu. Vstupenky zakoupíte v předprodeji na pokladně kina nebo 45 minut před začátkem projekce přímo na místě na nádvoří Místodržitelského paláce.

Až do 27. července je možné navštívit v Domě umění města Brna výstavu Martin Zet: Sochař Miloš Zet – zdi, sokly a makety. Expozice zahrnuje rozmanité příklady procesu práce na plastice určené především pro veřejný prostor a také několik sochařských děl Miloše Zeta, který je otcem výtvarníka Martina Zeta a je známý především jako představitel československého socialistického realismu. Doprovodný program k výstavě nabízí i komentované prohlídky s Martinem Zetem a kurátorkou Terezií Petiškovou.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.