Přeskočit na obsah

Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

09. června 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ze stovek deskových a karetních her si vyberete o víkendu v SVČ Lužánky na dvoudenním Brnohraní. Ostřílení hráči můžou zkusit štěstí v některém z turnajů. Nebude chybět třeba Akvárko či Stezky tukanů. Akce startuje už v sobotu v 10 hodin a hry jsou připraveny také pro děti.

Festival mladého cirkusu Freš manéž se koná až do neděle na pobočce střediska volného času Lužánky Legato v Kohoutovicích. Program nabízí tři představení mladých, zapálených cirkusáků. A co je největší zajímavostí této akce? Může se zdát, že účastníci se věnují novému cirkusu profesionálně, ale opak je pravdou. Jedná se o festival, který spojuje amatérské nadšence tohoto odvětví. Ti mu své srdce dávají ve volném čase.

Koncert na podporu dobré věci se koná v pátek na nádvoří Pražákova paláce na Husově. Organizace Domov pro mne chystá chráněné bydlení pro své klienty a výtěžek z koncertu bude využit na projekt bezbariérového bydlení v Brně-Černovicích. Těšit se můžete na písničkáře Martina „Kudlu“ Kudličku a kapelu Sextet Picnic.

Odpočinek i zajímavosti se opět chystají o Víkendu otevřených zahrad. V Brně můžete navštívit třeba zahradu vily Stiassny, kterou vám po rezervaci představí místní zahradník. Lipka otevírá všechna svoje environmentální pracoviště – Lipovu, Rozmarýnek, Jezírko i U Řeky. Více o léčivých rostlinách se dozvíte v arboretu Lékařské fakulty MU na Údolní – i zde jsou připraveny komentované prohlídky.

Vítěz vítězů vzejde z letošního soutěžního klání Ignis Brunensis. Ohňostrůjci ze Švédska, Norska, Francie a Česka předvedou na Brněnské přehradě ty nejlepší pyromuzikály. První soutěžní se chystá již tuto sobotu ve 22:30 a předcházet mu bude jedinečná dronová show Tanec dvou od 21:50 hodin. Hudbu jak k ohňostrojům, tak k dronům naladíte na 103 FM Rádio Krokodýl.

V sobotu se v Křesťanském sboru na Šámalově koná dobročinný bazárek, jehož výtěžek pomůže maminkám s dětmi z Ukrajiny. Vybrat si nejen z oblečení, ale také z hraček, knih či drobností a podpořit tuto akci můžete mezi 13. a 18. hodinou.

Sportovní víkend bude v Brně patřit softballu. Ženská extraliga pokračuje hned dvěma dvojzápasy – v sobotu se od 13:00 brněnské Cats utkají s Joudrs Praha, v neděli od 11:00 s Tempem Praha. Všechna utkání se odehrají v areálu Hroch na Veslařské.

 

Foto: Freš manéž


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.