Přeskočit na obsah

Víkend nabídne ochutnávky pivních speciálů, univerzitní souboj na ledě i den se strážníky

27. září 2018 3 minuty čtení
(rek) - Poslední záříjový víkend přinese nejen sváteční náladu volného pátku, ale díky Októbrfestu na Zelném trhu už bude i předzvěstí přicházejícího října. Nabídne akční ukázky práce městských strážníků, ochutnávky piva vařeného pro světoznámý mnichovský festival nebo Česko-slovenský univerzitní souboj na ledě k blížícímu se 100. výročí založení společné republiky. Ale také workshop o architektuře nebo ligové zápasy brněnských klubů.

Už ve čtvrtek se mohou sportovní fanoušci těšit na Česko-slovenský univerzitní souboj, který se uskuteční od 18 hodin v DRFG Areně v rámci oslav 100. výročí založení Československa. Své síly změří týmy HC Masaryk University, zastupující brněnskou univerzitu, a trenčínští Gladiators, kteří reprezentují Univerzitu Alexandera Dubčeka a Vysokou školu managementu v Trenčíně. Kromě zápasu nabídne akce také bohatý doprovodný program. Vedle autogramiády legend Komety i československého hokeje a vybraných hráčů brněnského A-týmu to bude třeba výstava artefaktů ze Síně slávy českého hokeje. K vidění budou poháry, medaile i dresy z mistrovství světa nebo hokejová výzbroj Jaromíra Jágra. Návštěvníci získají ke vstupence zdarma občerstvení, držitelé komeťáckých permanentek mají vstup zdarma. 

Na své si o víkendu přijdou i milovníci piva. I když se nevydají do bavorského Mnichova, mohou si vychutnat piva vařená speciálně pro obří festival pivařů Oktoberfest. A to přímo na Zelném trhu. Októbrfest na Zelňáku začal už ve čtvrtek v 10 hodin a potrvá až do neděle. Slavnosti bavorského piva bude stejně jako vloni hostit horní část Zelného trhu naproti Tržnici Brno, která akci spolupořádá. Zájemci mohou ochutnat piva přímo z oktoberfestových pivovarů Paulaner, Spaten, Löwenbräu, Weihenstephaner a Hacker-Pschorr a také oktoberfestový speciál z českého Pivovaru Clock, který vaří pivo přímo pro tuto akci. 

Pestrou zábavu a zajímavé zážitky pro všechny návštěvníky slibuje Městská policie Brno, která si na pátek od 10 hodin připravila program Den s Městskou policií Brno a nejen s ní... na pisárecké Riviéře. Celodenní program láká především na akční ukázky práce na souši i ve vodě, ale i na ukázky techniky záchranářů, hasičů, policistů i armády. Chybět přitom nebudou ani unikátní historické exponáty nebo třeba repliky dobových uniforem. K vyzkoušení budou i dvě airsoftové střelnice. Zejména dětští návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce kriminalistů u četnictva, například ukázky daktyloskopie či trasologie. Anebo na různé workshopy či dílničky. 

Víkend bude patřit také architektuře. Pod jeho hlavičkou Dne architektury jsou připraveny různé akce. V pátek například komentovaná procházka  s architektkou a režisérkou Veronikou Kastlovou po uměleckých dílech ve veřejných prostorech posledních let v Brně. Začíná v 16 hodin na Šilingrově náměstí. V sobotu mohou zájemci navštívit brněnský velodrom, nejstarší cyklistickou dráhu v Evropě. Během prohlídky s historičkami architektury Barborou Benčíkovou a Danielou Křižanovou se návštěvníci nejen s historií stavby, která už brzy nebude existovat, ale i s historií dalších sportovních staveb v Brně a problematikou ochrany poválečné architektury. Na neděli je pak připravena třeba komentovaná procházka po funkcionalistických obytných domech v Černých Polích a Zábrdovicích nebo cyklovyjížďka po tom nejlepším i nejhorším z brněnské architektury a urbanismu posledních 100 let. Začíná v 10 hodin u vily Tugendhat. 

V jejich rámci pořádá VIDA! science centrum spolu s historičkou a malířkou Barborou Přehnilovou veřejnou dílnu pro děti a dospělé o architektuře. Dílna bude probíhat v sobotu ve třech časech 13:00, 14:00 a 15:00, délka je vždy přibližně 45 minut. Workshop Identita objektu je zaměřen na všechny, kteří si chtějí osvojit a porozumět prostorovosti, symetrii a vyváženosti nacházející se v architektuře.

A ochuzeni nebudou ani fotbaloví fanoušci. V neděli v 15 hodin totiž přivítá na brněnském stadionu na Srbské domácí Zbrojovka fotbalisty Varnsdorfu. Varnsdorf má na šestém místě druholigové tabulky aktuálně o tři body více než Brno. 

Mohlo by vás dále zajímat

Umělecký ředitel Jiří Hajdyla a dramaturgyně Alžběta Michalová z Divadla Polárka. Foto: Zdeněk Kolařík
Sociální sítě oproti divadlu postrádají zásadní věc – společný zážitek

Za hvězdami lidé v Brně míří na Kraví horu, ale kdyby z ní seběhli dolů až pod Björnsonův sad, najdou v Tučkově ulici divadlo pojmenované po jedné z nejznámějších hvězd noční oblohy – Polárka. Děti od narození do dospělosti sem už léta míří za autorskými inscenacemi, které jim pomáhají orientovat se v divadelním (i jejich vlastním) vesmíru. O aktuální sezoně i budoucím směřování scény jsme si povídali s novým uměleckým ředitelem Jiřím Hajdylou a dramaturgyní Alžbětou Michalovou.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Nejnovější články

Umělecký ředitel Jiří Hajdyla a dramaturgyně Alžběta Michalová z Divadla Polárka. Foto: Zdeněk Kolařík
Sociální sítě oproti divadlu postrádají zásadní věc – společný zážitek

Za hvězdami lidé v Brně míří na Kraví horu, ale kdyby z ní seběhli dolů až pod Björnsonův sad, najdou v Tučkově ulici divadlo pojmenované po jedné z nejznámějších hvězd noční oblohy – Polárka. Děti od narození do dospělosti sem už léta míří za autorskými inscenacemi, které jim pomáhají orientovat se v divadelním (i jejich vlastním) vesmíru. O aktuální sezoně i budoucím směřování scény jsme si povídali s novým uměleckým ředitelem Jiřím Hajdylou a dramaturgyní Alžbětou Michalovou.

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.