Přeskočit na obsah

Víkend nabídne ochutnávky pivních speciálů, univerzitní souboj na ledě i den se strážníky

27. září 2018 3 minuty čtení
(rek) - Poslední záříjový víkend přinese nejen sváteční náladu volného pátku, ale díky Októbrfestu na Zelném trhu už bude i předzvěstí přicházejícího října. Nabídne akční ukázky práce městských strážníků, ochutnávky piva vařeného pro světoznámý mnichovský festival nebo Česko-slovenský univerzitní souboj na ledě k blížícímu se 100. výročí založení společné republiky. Ale také workshop o architektuře nebo ligové zápasy brněnských klubů.

Už ve čtvrtek se mohou sportovní fanoušci těšit na Česko-slovenský univerzitní souboj, který se uskuteční od 18 hodin v DRFG Areně v rámci oslav 100. výročí založení Československa. Své síly změří týmy HC Masaryk University, zastupující brněnskou univerzitu, a trenčínští Gladiators, kteří reprezentují Univerzitu Alexandera Dubčeka a Vysokou školu managementu v Trenčíně. Kromě zápasu nabídne akce také bohatý doprovodný program. Vedle autogramiády legend Komety i československého hokeje a vybraných hráčů brněnského A-týmu to bude třeba výstava artefaktů ze Síně slávy českého hokeje. K vidění budou poháry, medaile i dresy z mistrovství světa nebo hokejová výzbroj Jaromíra Jágra. Návštěvníci získají ke vstupence zdarma občerstvení, držitelé komeťáckých permanentek mají vstup zdarma. 

Na své si o víkendu přijdou i milovníci piva. I když se nevydají do bavorského Mnichova, mohou si vychutnat piva vařená speciálně pro obří festival pivařů Oktoberfest. A to přímo na Zelném trhu. Októbrfest na Zelňáku začal už ve čtvrtek v 10 hodin a potrvá až do neděle. Slavnosti bavorského piva bude stejně jako vloni hostit horní část Zelného trhu naproti Tržnici Brno, která akci spolupořádá. Zájemci mohou ochutnat piva přímo z oktoberfestových pivovarů Paulaner, Spaten, Löwenbräu, Weihenstephaner a Hacker-Pschorr a také oktoberfestový speciál z českého Pivovaru Clock, který vaří pivo přímo pro tuto akci. 

Pestrou zábavu a zajímavé zážitky pro všechny návštěvníky slibuje Městská policie Brno, která si na pátek od 10 hodin připravila program Den s Městskou policií Brno a nejen s ní... na pisárecké Riviéře. Celodenní program láká především na akční ukázky práce na souši i ve vodě, ale i na ukázky techniky záchranářů, hasičů, policistů i armády. Chybět přitom nebudou ani unikátní historické exponáty nebo třeba repliky dobových uniforem. K vyzkoušení budou i dvě airsoftové střelnice. Zejména dětští návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce kriminalistů u četnictva, například ukázky daktyloskopie či trasologie. Anebo na různé workshopy či dílničky. 

Víkend bude patřit také architektuře. Pod jeho hlavičkou Dne architektury jsou připraveny různé akce. V pátek například komentovaná procházka  s architektkou a režisérkou Veronikou Kastlovou po uměleckých dílech ve veřejných prostorech posledních let v Brně. Začíná v 16 hodin na Šilingrově náměstí. V sobotu mohou zájemci navštívit brněnský velodrom, nejstarší cyklistickou dráhu v Evropě. Během prohlídky s historičkami architektury Barborou Benčíkovou a Danielou Křižanovou se návštěvníci nejen s historií stavby, která už brzy nebude existovat, ale i s historií dalších sportovních staveb v Brně a problematikou ochrany poválečné architektury. Na neděli je pak připravena třeba komentovaná procházka po funkcionalistických obytných domech v Černých Polích a Zábrdovicích nebo cyklovyjížďka po tom nejlepším i nejhorším z brněnské architektury a urbanismu posledních 100 let. Začíná v 10 hodin u vily Tugendhat. 

V jejich rámci pořádá VIDA! science centrum spolu s historičkou a malířkou Barborou Přehnilovou veřejnou dílnu pro děti a dospělé o architektuře. Dílna bude probíhat v sobotu ve třech časech 13:00, 14:00 a 15:00, délka je vždy přibližně 45 minut. Workshop Identita objektu je zaměřen na všechny, kteří si chtějí osvojit a porozumět prostorovosti, symetrii a vyváženosti nacházející se v architektuře.

A ochuzeni nebudou ani fotbaloví fanoušci. V neděli v 15 hodin totiž přivítá na brněnském stadionu na Srbské domácí Zbrojovka fotbalisty Varnsdorfu. Varnsdorf má na šestém místě druholigové tabulky aktuálně o tři body více než Brno. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.