Přeskočit na obsah

Víkend nabídne ochutnávky pivních speciálů, univerzitní souboj na ledě i den se strážníky

27. září 2018 3 minuty čtení
(rek) - Poslední záříjový víkend přinese nejen sváteční náladu volného pátku, ale díky Októbrfestu na Zelném trhu už bude i předzvěstí přicházejícího října. Nabídne akční ukázky práce městských strážníků, ochutnávky piva vařeného pro světoznámý mnichovský festival nebo Česko-slovenský univerzitní souboj na ledě k blížícímu se 100. výročí založení společné republiky. Ale také workshop o architektuře nebo ligové zápasy brněnských klubů.

Už ve čtvrtek se mohou sportovní fanoušci těšit na Česko-slovenský univerzitní souboj, který se uskuteční od 18 hodin v DRFG Areně v rámci oslav 100. výročí založení Československa. Své síly změří týmy HC Masaryk University, zastupující brněnskou univerzitu, a trenčínští Gladiators, kteří reprezentují Univerzitu Alexandera Dubčeka a Vysokou školu managementu v Trenčíně. Kromě zápasu nabídne akce také bohatý doprovodný program. Vedle autogramiády legend Komety i československého hokeje a vybraných hráčů brněnského A-týmu to bude třeba výstava artefaktů ze Síně slávy českého hokeje. K vidění budou poháry, medaile i dresy z mistrovství světa nebo hokejová výzbroj Jaromíra Jágra. Návštěvníci získají ke vstupence zdarma občerstvení, držitelé komeťáckých permanentek mají vstup zdarma. 

Na své si o víkendu přijdou i milovníci piva. I když se nevydají do bavorského Mnichova, mohou si vychutnat piva vařená speciálně pro obří festival pivařů Oktoberfest. A to přímo na Zelném trhu. Októbrfest na Zelňáku začal už ve čtvrtek v 10 hodin a potrvá až do neděle. Slavnosti bavorského piva bude stejně jako vloni hostit horní část Zelného trhu naproti Tržnici Brno, která akci spolupořádá. Zájemci mohou ochutnat piva přímo z oktoberfestových pivovarů Paulaner, Spaten, Löwenbräu, Weihenstephaner a Hacker-Pschorr a také oktoberfestový speciál z českého Pivovaru Clock, který vaří pivo přímo pro tuto akci. 

Pestrou zábavu a zajímavé zážitky pro všechny návštěvníky slibuje Městská policie Brno, která si na pátek od 10 hodin připravila program Den s Městskou policií Brno a nejen s ní... na pisárecké Riviéře. Celodenní program láká především na akční ukázky práce na souši i ve vodě, ale i na ukázky techniky záchranářů, hasičů, policistů i armády. Chybět přitom nebudou ani unikátní historické exponáty nebo třeba repliky dobových uniforem. K vyzkoušení budou i dvě airsoftové střelnice. Zejména dětští návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce kriminalistů u četnictva, například ukázky daktyloskopie či trasologie. Anebo na různé workshopy či dílničky. 

Víkend bude patřit také architektuře. Pod jeho hlavičkou Dne architektury jsou připraveny různé akce. V pátek například komentovaná procházka  s architektkou a režisérkou Veronikou Kastlovou po uměleckých dílech ve veřejných prostorech posledních let v Brně. Začíná v 16 hodin na Šilingrově náměstí. V sobotu mohou zájemci navštívit brněnský velodrom, nejstarší cyklistickou dráhu v Evropě. Během prohlídky s historičkami architektury Barborou Benčíkovou a Danielou Křižanovou se návštěvníci nejen s historií stavby, která už brzy nebude existovat, ale i s historií dalších sportovních staveb v Brně a problematikou ochrany poválečné architektury. Na neděli je pak připravena třeba komentovaná procházka po funkcionalistických obytných domech v Černých Polích a Zábrdovicích nebo cyklovyjížďka po tom nejlepším i nejhorším z brněnské architektury a urbanismu posledních 100 let. Začíná v 10 hodin u vily Tugendhat. 

V jejich rámci pořádá VIDA! science centrum spolu s historičkou a malířkou Barborou Přehnilovou veřejnou dílnu pro děti a dospělé o architektuře. Dílna bude probíhat v sobotu ve třech časech 13:00, 14:00 a 15:00, délka je vždy přibližně 45 minut. Workshop Identita objektu je zaměřen na všechny, kteří si chtějí osvojit a porozumět prostorovosti, symetrii a vyváženosti nacházející se v architektuře.

A ochuzeni nebudou ani fotbaloví fanoušci. V neděli v 15 hodin totiž přivítá na brněnském stadionu na Srbské domácí Zbrojovka fotbalisty Varnsdorfu. Varnsdorf má na šestém místě druholigové tabulky aktuálně o tři body více než Brno. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.