Víkend nabídne ochutnávky pivních speciálů, univerzitní souboj na ledě i den se strážníky

  • 27. září 2018
  • 3 minuty čtení
(rek) - Poslední záříjový víkend přinese nejen sváteční náladu volného pátku, ale díky Októbrfestu na Zelném trhu už bude i předzvěstí přicházejícího října. Nabídne akční ukázky práce městských strážníků, ochutnávky piva vařeného pro světoznámý mnichovský festival nebo Česko-slovenský univerzitní souboj na ledě k blížícímu se 100. výročí založení společné republiky. Ale také workshop o architektuře nebo ligové zápasy brněnských klubů.

Už ve čtvrtek se mohou sportovní fanoušci těšit na Česko-slovenský univerzitní souboj, který se uskuteční od 18 hodin v DRFG Areně v rámci oslav 100. výročí založení Československa. Své síly změří týmy HC Masaryk University, zastupující brněnskou univerzitu, a trenčínští Gladiators, kteří reprezentují Univerzitu Alexandera Dubčeka a Vysokou školu managementu v Trenčíně. Kromě zápasu nabídne akce také bohatý doprovodný program. Vedle autogramiády legend Komety i československého hokeje a vybraných hráčů brněnského A-týmu to bude třeba výstava artefaktů ze Síně slávy českého hokeje. K vidění budou poháry, medaile i dresy z mistrovství světa nebo hokejová výzbroj Jaromíra Jágra. Návštěvníci získají ke vstupence zdarma občerstvení, držitelé komeťáckých permanentek mají vstup zdarma. 

Na své si o víkendu přijdou i milovníci piva. I když se nevydají do bavorského Mnichova, mohou si vychutnat piva vařená speciálně pro obří festival pivařů Oktoberfest. A to přímo na Zelném trhu. Októbrfest na Zelňáku začal už ve čtvrtek v 10 hodin a potrvá až do neděle. Slavnosti bavorského piva bude stejně jako vloni hostit horní část Zelného trhu naproti Tržnici Brno, která akci spolupořádá. Zájemci mohou ochutnat piva přímo z oktoberfestových pivovarů Paulaner, Spaten, Löwenbräu, Weihenstephaner a Hacker-Pschorr a také oktoberfestový speciál z českého Pivovaru Clock, který vaří pivo přímo pro tuto akci. 

Pestrou zábavu a zajímavé zážitky pro všechny návštěvníky slibuje Městská policie Brno, která si na pátek od 10 hodin připravila program Den s Městskou policií Brno a nejen s ní... na pisárecké Riviéře. Celodenní program láká především na akční ukázky práce na souši i ve vodě, ale i na ukázky techniky záchranářů, hasičů, policistů i armády. Chybět přitom nebudou ani unikátní historické exponáty nebo třeba repliky dobových uniforem. K vyzkoušení budou i dvě airsoftové střelnice. Zejména dětští návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce kriminalistů u četnictva, například ukázky daktyloskopie či trasologie. Anebo na různé workshopy či dílničky. 

Víkend bude patřit také architektuře. Pod jeho hlavičkou Dne architektury jsou připraveny různé akce. V pátek například komentovaná procházka  s architektkou a režisérkou Veronikou Kastlovou po uměleckých dílech ve veřejných prostorech posledních let v Brně. Začíná v 16 hodin na Šilingrově náměstí. V sobotu mohou zájemci navštívit brněnský velodrom, nejstarší cyklistickou dráhu v Evropě. Během prohlídky s historičkami architektury Barborou Benčíkovou a Danielou Křižanovou se návštěvníci nejen s historií stavby, která už brzy nebude existovat, ale i s historií dalších sportovních staveb v Brně a problematikou ochrany poválečné architektury. Na neděli je pak připravena třeba komentovaná procházka po funkcionalistických obytných domech v Černých Polích a Zábrdovicích nebo cyklovyjížďka po tom nejlepším i nejhorším z brněnské architektury a urbanismu posledních 100 let. Začíná v 10 hodin u vily Tugendhat. 

V jejich rámci pořádá VIDA! science centrum spolu s historičkou a malířkou Barborou Přehnilovou veřejnou dílnu pro děti a dospělé o architektuře. Dílna bude probíhat v sobotu ve třech časech 13:00, 14:00 a 15:00, délka je vždy přibližně 45 minut. Workshop Identita objektu je zaměřen na všechny, kteří si chtějí osvojit a porozumět prostorovosti, symetrii a vyváženosti nacházející se v architektuře.

A ochuzeni nebudou ani fotbaloví fanoušci. V neděli v 15 hodin totiž přivítá na brněnském stadionu na Srbské domácí Zbrojovka fotbalisty Varnsdorfu. Varnsdorf má na šestém místě druholigové tabulky aktuálně o tři body více než Brno. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít