Přeskočit na obsah

Víkend láká na koncerty, balet i fotbal

08. července 2022 3 minuty čtení
(gak) - Ačkoliv se celý tento týden nesl díky dvěma státním svátkům spíše ve volnočasovém a prázdninovém duchu, mnozí se již jistě těší na víkend. Ten tentokrát nebude horký, namísto koupališť tak můžete zamířit na letňák, nejen hudební zážitky čekají u Vaňkovky a fanoušci sportu mohou vyrazit za Lužánky na mezinárodní fotbalový turnaj EUROFANZ.

Dnes od půl sedmé můžete u sochy Jošta na Moravském náměstí zhlédnout baletní vystoupení v kolektivní choreografii šesti členů baletu Národního divadla v Brně. Akce nazvaná Abstrakt je součástí festivalu UPROSTŘED.  

V rámci festivalu, který je pro všechny příchozí zdarma, se o víkendu uskuteční ještě další představení. Tím bude Betonová sukně v neděli v 17 hodin na náměstí Svobody. Půjde o storysingingové představení s interaktivním přesahem na motivy norské pohádky Dřevěná sukně, která je blízká u nás známé Popelky a Princezny se zlatou hvězdou na čele. Hudbu složili Oivind Lillemaehlum a Eva Kratochvílová, která představení také odzpívá, na cimbál hraje Barbora Jagošová. Akce je pro děti od tří let a celé jejich rodiny.

Na exkurzi do Francie se můžete vydat dnes od 20 hodin na radnici Brno-střed. Začíná tu totiž pravidelné promítání letního kina, které dnes uvede Amélii z Montmartru. Aby byl zážitek kompletní, bude připraveno občerstvení, nápoje a hudební doprovod ve francouzském duchu. Program letního kina na Dominikánském náměstí na další dny najdete na Facebooku, program všech brněnských letňáků pak na webu letnaky.cz.

Zajímavý kulturní program nabídne také stage u Vaňkovky. Dnes od 20 hodin se na něm představí Adéla Elbel, Michael Szatmary a Petr Vydra s pořadem Stand-up Comedy Live! v rámci Vaňkovkafestu. V neděli se zde představí Lenka Dusilová. Kompletní program najdete na webu.

V sobotu na stejném místě v rámci akce Brno živě vystoupí ukrajinská kapela Tonka, která v Brně zazářila už při koncertu Tata Bojs v Sonu. Tonka je hudební projekt, který založila v Kyjevě v roce 2018 zpěvačka Olena Karas a producent Yaroslav Tatarchenko.

V sobotu a v neděli zamíří do Brna fotbalový turnaj EUROFANZ. Jedná se o mezinárodní turnaj fotbalových fanoušků ve fotbale. Byl založen v roce 2007 ve Lvově. Od roku 2016 se jej pravidelně účastnili také fanoušci Zbrojovky, kteří se pro letošek rozhodli uspořádat turnaj mimořádně v Brně.

Turnaje se zúčastní fanoušci klubů Zbrojovka Brno, Newcastle United, SC Heerenveen, Ferencváros FC a Zimbru Kišiněv. Národní barvy pak budou hájit fanoušci z Česka, Slovinska, Nizozemska, Walesu, Mexika, Ukrajiny a Běloruska. Posledně jmenovaný tým bude reprezentovat svou zemi pod historickými bílo-červenými barvami a do Brna přijede z litevského Vilniusu, kde žije početná komunita Bělorusů prchající před represemi režimu diktátora Lukašenka.

Vrchol cyklistické sezony na Moravě je tady! V sobotu se odehraje prestižní závod Visegrad 4 Grand Prix Czech Republic: Brno – Mikulov – Brno. Délka trasy činí 190 km a cíl jezdce čeká na hradě Špilberk.

U sportovního zápolení ještě zůstaneme. Baseballová sezona směřuje do svého finále a na domácích hřištích bude o víkendu k vidění řada zápasů, v nichž půjde o každý nadhoz. Draci Brno přivítají již dnes v 19:00 Tempo Praha, zítra se s tímtéž soupeřem utkají ve 13:00. Hrochy čeká na domácí půdě v pátek i v sobotu shodně ve 13:00 ostravský tým Arrows.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.