Přeskočit na obsah

Víkend láká na koncerty, balet i fotbal

08. července 2022 3 minuty čtení
(gak) - Ačkoliv se celý tento týden nesl díky dvěma státním svátkům spíše ve volnočasovém a prázdninovém duchu, mnozí se již jistě těší na víkend. Ten tentokrát nebude horký, namísto koupališť tak můžete zamířit na letňák, nejen hudební zážitky čekají u Vaňkovky a fanoušci sportu mohou vyrazit za Lužánky na mezinárodní fotbalový turnaj EUROFANZ.

Dnes od půl sedmé můžete u sochy Jošta na Moravském náměstí zhlédnout baletní vystoupení v kolektivní choreografii šesti členů baletu Národního divadla v Brně. Akce nazvaná Abstrakt je součástí festivalu UPROSTŘED.  

V rámci festivalu, který je pro všechny příchozí zdarma, se o víkendu uskuteční ještě další představení. Tím bude Betonová sukně v neděli v 17 hodin na náměstí Svobody. Půjde o storysingingové představení s interaktivním přesahem na motivy norské pohádky Dřevěná sukně, která je blízká u nás známé Popelky a Princezny se zlatou hvězdou na čele. Hudbu složili Oivind Lillemaehlum a Eva Kratochvílová, která představení také odzpívá, na cimbál hraje Barbora Jagošová. Akce je pro děti od tří let a celé jejich rodiny.

Na exkurzi do Francie se můžete vydat dnes od 20 hodin na radnici Brno-střed. Začíná tu totiž pravidelné promítání letního kina, které dnes uvede Amélii z Montmartru. Aby byl zážitek kompletní, bude připraveno občerstvení, nápoje a hudební doprovod ve francouzském duchu. Program letního kina na Dominikánském náměstí na další dny najdete na Facebooku, program všech brněnských letňáků pak na webu letnaky.cz.

Zajímavý kulturní program nabídne také stage u Vaňkovky. Dnes od 20 hodin se na něm představí Adéla Elbel, Michael Szatmary a Petr Vydra s pořadem Stand-up Comedy Live! v rámci Vaňkovkafestu. V neděli se zde představí Lenka Dusilová. Kompletní program najdete na webu.

V sobotu na stejném místě v rámci akce Brno živě vystoupí ukrajinská kapela Tonka, která v Brně zazářila už při koncertu Tata Bojs v Sonu. Tonka je hudební projekt, který založila v Kyjevě v roce 2018 zpěvačka Olena Karas a producent Yaroslav Tatarchenko.

V sobotu a v neděli zamíří do Brna fotbalový turnaj EUROFANZ. Jedná se o mezinárodní turnaj fotbalových fanoušků ve fotbale. Byl založen v roce 2007 ve Lvově. Od roku 2016 se jej pravidelně účastnili také fanoušci Zbrojovky, kteří se pro letošek rozhodli uspořádat turnaj mimořádně v Brně.

Turnaje se zúčastní fanoušci klubů Zbrojovka Brno, Newcastle United, SC Heerenveen, Ferencváros FC a Zimbru Kišiněv. Národní barvy pak budou hájit fanoušci z Česka, Slovinska, Nizozemska, Walesu, Mexika, Ukrajiny a Běloruska. Posledně jmenovaný tým bude reprezentovat svou zemi pod historickými bílo-červenými barvami a do Brna přijede z litevského Vilniusu, kde žije početná komunita Bělorusů prchající před represemi režimu diktátora Lukašenka.

Vrchol cyklistické sezony na Moravě je tady! V sobotu se odehraje prestižní závod Visegrad 4 Grand Prix Czech Republic: Brno – Mikulov – Brno. Délka trasy činí 190 km a cíl jezdce čeká na hradě Špilberk.

U sportovního zápolení ještě zůstaneme. Baseballová sezona směřuje do svého finále a na domácích hřištích bude o víkendu k vidění řada zápasů, v nichž půjde o každý nadhoz. Draci Brno přivítají již dnes v 19:00 Tempo Praha, zítra se s tímtéž soupeřem utkají ve 13:00. Hrochy čeká na domácí půdě v pátek i v sobotu shodně ve 13:00 ostravský tým Arrows.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.