Přeskočit na obsah

Víkend bude ve znamení festivalů

14. srpna 2020 3 minuty čtení
(java) – Vybírat můžete z nabídky festivalu Den Brna, hudebního festivalu Špilberk nebo festivalu Maraton hudby Brno. Příjemný zážitek slibuje také fotografická výstava 100 let Asociace českých kameramanů.

Letos je tomu 375 let, co Švédové neúspěšně obléhali Brno. Při této příležitosti se ode dneška až do neděle uskuteční v centru města festival Den Brna. V sobotu se od 10 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie uskuteční bohoslužba a poté bude před kostelem slavnostně odhalena nová socha jezuitského kněze Martina Středy, který patřil ke stěžejním organizátorům úspěšné obrany Brna. Brněnský veřejný prostor tak ozdobí další dílo z projektu Sochy pro Brno. V 15 hodin pak zazní v Zahradách pod Petrovem koncert a v 18 hodin v bazilice Nanebevzatí Panny Marie na Starém Brně uzavře slavnostní den další pontifikální bohoslužba.
V letošním roce se s ohledem na bezpečnostní opatření neplánuje tradiční historická bitva, ale můžete se těšit na historické průvody v centru města, ve kterých nebudou chybět vojáci a koně. Nepřijdete ani o oblíbenou akci v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem Černá koule pro generála Torstensona. V pátek i v neděli jsou pak připraveny komentované prohlídky.
Připomínkou obléhání města Brna Švédy a následného ubránění se bude také speciální edice skleněnek, které budou v sobotu 15. srpna vypadávat z časostroje na náměstí Svobody. Mezi 11. a 23. hodinou si mohou zájemci v každou celou hodinu chytit černou skleněnou kuličku, která symbolizuje dělové koule. Kromě toho budou v pravé brněnské poledne, tedy v 11 hodin, v centru města přichystány tři skleněnky ze speciální edice Díky, Brno! Tyto kuličky budou schovány na místech souvisejících s institucemi, které hrály důležitou roli v době zvládání nouzového stavu. Souřadnice míst, kde se bude trojice limitovaných skleněnek nacházet, bude v 11 hodin zveřejněna na FB města (https://www.facebook.com/brnomycity/) i FB události Den Brna (https://www.facebook.com/events/968579500233377/).

Od 12. srpna patří špilberské velké nádvoří Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Špilberk. Dnes je od 20.30 hodin na programu Kinokoncert skladeb autorů Berlioze, Bizeta, Offenbacha, Ravela, Dvořáka, Rachmaninova nebo Beethovena v podání sólistů Khatii Buniatishvili, Roberta Alagny, Reného Papa, Gautiera Capuçona, Gaëlle Arquez, Jakuba Orlińského, Aleksandry Kurzak nebo Xuefei Yang. V neděli zde pak vystoupí od 20 hodin vojenský umělecký soubor Ondráš s představením kRok za kRokem.

Až do neděle také probíhá festival Maraton hudby Brno. V sobotu na Kabinet Stage zazní hned tři koncerty. Jako první vystoupí zpěvačka a herečka Monika Načeva, která představí svůj nový hudební projekt s názvem Zdivočelí koně. Dalším vystupujícím toho večera bude kapela Khoiba a jako třetí předvede své umění DJ Myslivec. O after party se pak postará DJka Melta.

Báječné muže s klikou, ale i jejich nástupce s moderní technikou představuje fotografická výstava 100 let Asociace českých kameramanů, kterou můžete vidět na venkovním prostranství mezi Fait Gallery a Galerií Vaňkovka. Prostřednictvím snímků tak získáte přehled o nejvýraznějších představitelích autorské filmové kamery od Jana Kříženeckého až po Vladimíra Smutného. Výstava potrvá do konce srpna.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.