Přeskočit na obsah

Víkend bude ve znamení festivalů

14. srpna 2020 3 minuty čtení
(java) – Vybírat můžete z nabídky festivalu Den Brna, hudebního festivalu Špilberk nebo festivalu Maraton hudby Brno. Příjemný zážitek slibuje také fotografická výstava 100 let Asociace českých kameramanů.

Letos je tomu 375 let, co Švédové neúspěšně obléhali Brno. Při této příležitosti se ode dneška až do neděle uskuteční v centru města festival Den Brna. V sobotu se od 10 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie uskuteční bohoslužba a poté bude před kostelem slavnostně odhalena nová socha jezuitského kněze Martina Středy, který patřil ke stěžejním organizátorům úspěšné obrany Brna. Brněnský veřejný prostor tak ozdobí další dílo z projektu Sochy pro Brno. V 15 hodin pak zazní v Zahradách pod Petrovem koncert a v 18 hodin v bazilice Nanebevzatí Panny Marie na Starém Brně uzavře slavnostní den další pontifikální bohoslužba.
V letošním roce se s ohledem na bezpečnostní opatření neplánuje tradiční historická bitva, ale můžete se těšit na historické průvody v centru města, ve kterých nebudou chybět vojáci a koně. Nepřijdete ani o oblíbenou akci v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem Černá koule pro generála Torstensona. V pátek i v neděli jsou pak připraveny komentované prohlídky.
Připomínkou obléhání města Brna Švédy a následného ubránění se bude také speciální edice skleněnek, které budou v sobotu 15. srpna vypadávat z časostroje na náměstí Svobody. Mezi 11. a 23. hodinou si mohou zájemci v každou celou hodinu chytit černou skleněnou kuličku, která symbolizuje dělové koule. Kromě toho budou v pravé brněnské poledne, tedy v 11 hodin, v centru města přichystány tři skleněnky ze speciální edice Díky, Brno! Tyto kuličky budou schovány na místech souvisejících s institucemi, které hrály důležitou roli v době zvládání nouzového stavu. Souřadnice míst, kde se bude trojice limitovaných skleněnek nacházet, bude v 11 hodin zveřejněna na FB města (https://www.facebook.com/brnomycity/) i FB události Den Brna (https://www.facebook.com/events/968579500233377/).

Od 12. srpna patří špilberské velké nádvoří Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Špilberk. Dnes je od 20.30 hodin na programu Kinokoncert skladeb autorů Berlioze, Bizeta, Offenbacha, Ravela, Dvořáka, Rachmaninova nebo Beethovena v podání sólistů Khatii Buniatishvili, Roberta Alagny, Reného Papa, Gautiera Capuçona, Gaëlle Arquez, Jakuba Orlińského, Aleksandry Kurzak nebo Xuefei Yang. V neděli zde pak vystoupí od 20 hodin vojenský umělecký soubor Ondráš s představením kRok za kRokem.

Až do neděle také probíhá festival Maraton hudby Brno. V sobotu na Kabinet Stage zazní hned tři koncerty. Jako první vystoupí zpěvačka a herečka Monika Načeva, která představí svůj nový hudební projekt s názvem Zdivočelí koně. Dalším vystupujícím toho večera bude kapela Khoiba a jako třetí předvede své umění DJ Myslivec. O after party se pak postará DJka Melta.

Báječné muže s klikou, ale i jejich nástupce s moderní technikou představuje fotografická výstava 100 let Asociace českých kameramanů, kterou můžete vidět na venkovním prostranství mezi Fait Gallery a Galerií Vaňkovka. Prostřednictvím snímků tak získáte přehled o nejvýraznějších představitelích autorské filmové kamery od Jana Kříženeckého až po Vladimíra Smutného. Výstava potrvá do konce srpna.

Mohlo by vás dále zajímat

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Nejnovější články

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.