Víkend bude ve znamení festivalů

  • 14. srpna 2020
  • 3 minuty čtení
(java) – Vybírat můžete z nabídky festivalu Den Brna, hudebního festivalu Špilberk nebo festivalu Maraton hudby Brno. Příjemný zážitek slibuje také fotografická výstava 100 let Asociace českých kameramanů.

Letos je tomu 375 let, co Švédové neúspěšně obléhali Brno. Při této příležitosti se ode dneška až do neděle uskuteční v centru města festival Den Brna. V sobotu se od 10 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie uskuteční bohoslužba a poté bude před kostelem slavnostně odhalena nová socha jezuitského kněze Martina Středy, který patřil ke stěžejním organizátorům úspěšné obrany Brna. Brněnský veřejný prostor tak ozdobí další dílo z projektu Sochy pro Brno. V 15 hodin pak zazní v Zahradách pod Petrovem koncert a v 18 hodin v bazilice Nanebevzatí Panny Marie na Starém Brně uzavře slavnostní den další pontifikální bohoslužba.
V letošním roce se s ohledem na bezpečnostní opatření neplánuje tradiční historická bitva, ale můžete se těšit na historické průvody v centru města, ve kterých nebudou chybět vojáci a koně. Nepřijdete ani o oblíbenou akci v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem Černá koule pro generála Torstensona. V pátek i v neděli jsou pak připraveny komentované prohlídky.
Připomínkou obléhání města Brna Švédy a následného ubránění se bude také speciální edice skleněnek, které budou v sobotu 15. srpna vypadávat z časostroje na náměstí Svobody. Mezi 11. a 23. hodinou si mohou zájemci v každou celou hodinu chytit černou skleněnou kuličku, která symbolizuje dělové koule. Kromě toho budou v pravé brněnské poledne, tedy v 11 hodin, v centru města přichystány tři skleněnky ze speciální edice Díky, Brno! Tyto kuličky budou schovány na místech souvisejících s institucemi, které hrály důležitou roli v době zvládání nouzového stavu. Souřadnice míst, kde se bude trojice limitovaných skleněnek nacházet, bude v 11 hodin zveřejněna na FB města (https://www.facebook.com/brnomycity/) i FB události Den Brna (https://www.facebook.com/events/968579500233377/).

Od 12. srpna patří špilberské velké nádvoří Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Špilberk. Dnes je od 20.30 hodin na programu Kinokoncert skladeb autorů Berlioze, Bizeta, Offenbacha, Ravela, Dvořáka, Rachmaninova nebo Beethovena v podání sólistů Khatii Buniatishvili, Roberta Alagny, Reného Papa, Gautiera Capuçona, Gaëlle Arquez, Jakuba Orlińského, Aleksandry Kurzak nebo Xuefei Yang. V neděli zde pak vystoupí od 20 hodin vojenský umělecký soubor Ondráš s představením kRok za kRokem.

Až do neděle také probíhá festival Maraton hudby Brno. V sobotu na Kabinet Stage zazní hned tři koncerty. Jako první vystoupí zpěvačka a herečka Monika Načeva, která představí svůj nový hudební projekt s názvem Zdivočelí koně. Dalším vystupujícím toho večera bude kapela Khoiba a jako třetí předvede své umění DJ Myslivec. O after party se pak postará DJka Melta.

Báječné muže s klikou, ale i jejich nástupce s moderní technikou představuje fotografická výstava 100 let Asociace českých kameramanů, kterou můžete vidět na venkovním prostranství mezi Fait Gallery a Galerií Vaňkovka. Prostřednictvím snímků tak získáte přehled o nejvýraznějších představitelích autorské filmové kamery od Jana Kříženeckého až po Vladimíra Smutného. Výstava potrvá do konce srpna.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít