Víkend bude v Brně ve znamení hudby, duchovna, tajemna a tradic

  • 10. srpna 2018
  • 2 minuty čtení
(luk) - Největší událostí víkendu bude Den Brna, která však vyvrcholí velkou bitvou příští sobotu. Tyto dny budou klidnější – plné duchovna. Na ně navazuje spíše tajemná kostnice u svatého Jakuba, která zve na noční prohlídky za svitu svíček. O něco veselejší pak bude pokračující Maraton hudby a krojované hody v Komíně.

Tradiční městská slavnost Den Brna je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války. Brno si tento významný den připomíná každý rok v termínu vždy kolem 15. 8. a letošní oslavy 373. výročí budou probíhat hned dva víkendy. Nyní zvou pořadatelé na Petrov, kde se uskuteční duchovní víkend. Program bude připravený v Katedrále sv. Petra a Pavla, v Diecézním muzeu a v restauraci L’Eau Vive . Návštěvníci se mohou těšit na výstavu obrazů, ukázku tradičních řemesel, prohlídky historických budov, exotické ochutnávky a mnoho dalšího. Více informací najdete na www.ticbrno.cz/hrad-spilberk/den-brna-1645-2018-2018

Až do neděle v Brně pokračuje Maraton hudby. V pátek a sobotu lidem nabídne Bezuliční busking, kdy umělci hrají na všemožné nástroje a předměty (třeba i popelnice) přímo v ulicích města. Všechny tři víkendové dny se bude konat také Festival na prknech, dlažbě i trávě, vystoupí akrobaté v Novém cirkuse a orchestry zahrají nejen klasickou hudbu. Kompletní program Maratonu hudby najdete na www.maratonhudby.cz/cs/program

Netradiční zážitek se v pátek večer naskytne i těm, kteří zatouží po troše tajemna. Kostnice u svatého Jakuba totiž celý srpen pořádá páteční noční prohlídky za svitu svíček. Zážitek z návštěvy umocní také působivá hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, vytvořená speciálně pro toto pietní místo. Prohlídky se konají od 19 hodin každých 30 minut ve skupině maximálně po 20 osobách. Poslední prohlídka je v 22.30 hodin. Rezervace pro noční prohlídky kostnice lze provést telefonicky na čísle +420 515 919 793 nebo e-mailem: kostnice@ticbrno.cz. Vstupné je v běžné výši. Více informací najdete na www.ticbrno.cz/aktuality/kostnice-u-sv-jakuba/nocni-prohlidky-kostnice-u-sv-jakuba.

Milovníci tradic a krojů by měli zajet do Komína, kde se konají Vavřinecké hody. V pátek v pět hodin odpoledne se u Staré hasičky bude ručně stavět máje, v sobotu o půl třetí pak bude následovat krojovaný průvod od kostela a do ranních hodin pak hodová zábava pod májí. Více na www.brno-komin.cz/kalendar-akci.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít