Přeskočit na obsah

Víkend bude pestrý. Nabídne návštěvu hradu, divadelních představení, kapucínské knihovny nebo výlet do ptačího světa

01. dubna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Během víkendu Brno ovládne divadelní nálada. Konají se hned tři akce s touto tematikou. Po zimní přestávce se opět otevírá návštěvníkům hrad Veveří a zvídavé historiky jistě zaujme návštěva barokní kapucínské knihovny. Sportovní sezona se otvírá brněnskému baseballu, týmy můžete podpořit během obou volných dní.

První dubnový víkend odemyká hrady a zámky po celé republice, nejinak je tomu u hradu Veveří. Komplex tyčící se nad Brněnskou přehradou prošel velkou rekonstrukcí a návštěvníci si můžou vybrat ze čtyř prohlídkových tras. Seznámí se tak nejen s reprezentačním pokojem prince Vasy, ale také třeba se stavebně-historickým vývojem hradu.

BudkoHraní je sobotní akce v Zoo Brno. Jejím výsledkem může být luxusní apartmán pro sýkorky nebo třeba pro vrabce. Kromě samotné stavby budky pod vedením odborníka se návštěvníci dozví více také o dudku chocholatém. Během komentovaného krmení luňáků a bahňáků se seznámí s těmito zajímavými druhy. Na konci programu proběhne vyhodnocení vědomostní soutěže a vyhlášení nejhezčí budky. 

O víkendu si můžete vybrat hned ze tří divadelních událostí. V sobotu vyvrcholí festival Encounter, který pořádá Janáčkova akademie múzických umění. Setkávají se na něm studenti divadelnictví z celého světa. Letošním tématem je (In)visibility – nebýt vidět neznamená nebýt. A viděné ještě nemusí být nutně skutečné. Amatérští herci a loutkáři zase předvedou své umění na přehlídce ŠPÍL-BERG v CO.LABS na Kounicově a Loutka v Brně ve Středisku volného času Legato.

Kapucínský kostel a jeho historická knihovna své brány neotevírají často. V sobotu je však můžete navštívit, navíc výtěžek z prohlídky bude věnován na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Barokní skvosty si vychutnáte i s komentářem o dějinách kláštera a řádu.

Skvěle se najíst a podpořit dobrou věc? V Björnsonově sadu v Piknik boxu se v sobotu, na niž připadl Světový den porozumění autismu, koná Restaurant day. Celá akce podporuje neziskovou organizaci Tady to mám rád, která v Mokré-Horákově buduje Nový domov. Chráněné bydlení komunitního typu pro dospělé osoby s poruchou autistického spektra. 

Baseballová sezona v Komárově začíná. Areál Hrochů ožije dvěma zápasy. Domácí tým se utká s třebíčským týmem Nuclears. Otevřený bude celý areál a nabídne vyžití dětem i dospělým. Opening day si připravil na neděli i další baseballový brněnský tým. Technika Brno vás uvítá na svém hřišti na Kraví hoře, kde se odpoledne utká s týmem Hluboké.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.