Více peněz strážníkům nebo sanace svahu v zoo. Zastupitelé měli na programu téměř stovku bodů

  • 14. listopadu 2023
  • 2 minuty čtení
  • Filip Poňuchálek

Letošní předposlední zasedání Zastupitelstva města Brna trvalo přibližně dvě hodiny. Za tu dobu bylo projednáno 99 bodů, mezi nimi je například nový benefit pro strážníky. Jedním z témat byla i sanace svahu v areálu Zoo Brno.

V úvodu jednání zastupitelé schválili aktualizovanou vyhlášku o poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Dokument byl upraven v návaznosti na zákon č. 252/2023 Sb. Na výši poplatku pro příští rok se nic nemění. Základní sazba zůstává zachována na částce 670 Kč. Stále budou platit všechna dosavadní osvobození.

Práce strážníků Městské policie Brno není jednoduchá a zastupitelé jsou si toho vědomi. Jednomyslně podpořili poskytnutí nového benefitu strážníkům, a to ve výši 5 tisíc korun měsíčně. Plošný příspěvek všem strážníkům (při splnění stanovených podmínek) bude motivační pro nově nastupující a mohl by pomoci s náborem nových uchazečů. V platnost vejde novinka od příštího roku. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě na webu města. 

V době covidové pandemie došlo u velkého počtu herců v Městském divadle Brno ke změně jejich pracovního zařazení. Dříve působili v souboru v rámci autorských honorářů, následně s nimi byly uzavřeny klasické pracovní smlouvy, a to z důvodu zajištění stability souboru. Na vyšší náklady a dokrytí výdajů bude divadlu posláno 23 milionů Kč.

Na začátku září byla nucena brněnská zoo uzavřít jednu z hlavních turistických cest. Důvodem byl nestabilní svah, který mohl procházející návštěvníky ohrozit. Od té chvíle se intenzivně řeší náprava, díky níž by byla cesta k výběhu ledních medvědů opět přístupná. Zastupitelstvo schválilo projekt na sanaci svahu s tím, že se do financování zapojí město (10 milionů Kč), Zoo Brno (9,6 milionu Kč) a část pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí. Materiál najdete na webu města.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít