Přeskočit na obsah

Více než sto dlouhodobě nezaměstnaných našlo práci. Díky brněnskému projektu

13. září 2018 3 minuty čtení
(ral, gak) – Půl roku funguje projekt podpory nezaměstnanosti znevýhodněných osob na brněnském magistrátu. Zaměřuje se na dlouhodobě nezaměstnané, tedy na ty, kteří už na úřadu práce setrvávají déle než rok. Vrátit se na pracovní trh už pomohl 128 lidem.

Ženy po rodičovské dovolené, lidé důchodového věku, sociálně znevýhodnění nebo zdravotně postižení. Takové jsou skupiny nejvíce ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností. Právě na ně se tedy zaměřuje projekt Prostupné zaměstnávání. Podílí se na něm sami zaměstnavatelé i úřad práce. Jeho úlohou je přitom vytipování vhodných klientů. Těm je potom poskytnuto sociální poradenství, úředníci jim pomohou s tvorbou životopisu nebo přípravou na pohovor. K dnešku se podařilo celkem 45 lidí zaměstnat na volném pracovním trhu, z toho 25 lidí na hlavní pracovní poměr, 12 lidí na DPČ a 8 na DPP. „Tímto projektem město poprvé v historii řeší aktivní politiku zaměstnanosti. A ukazuje se, že při správně nastaveném přístupu jsme skutečně schopni nalézat zaměstnání i těm, kteří byli na úřadu práce třeba několik let. A to je velký benefit jak pro ně samotné, tak pro celou naši společnost,” uvedl uvolněný zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund.

Další osoby nastoupily na tzv. tréninková pracovní místa. Ta fungují jako mezistupeň, zaměstnanec zůstává na úřadu práce, což mu poskytuje určitý pocit jistoty, ale zároveň si znovuosvojuje pracovní návyky. Jeho plat po dané tři měsíce hradí Evropská unie. To motivuje i soukromé subjekty, aby se do projektu zapojily. Ideou je, že když se osvědčí, nastoupí do firmy jako běžný zaměstnanec. V současnosti vznikly vazby například s knihovnou Jiřího Mahena, s domovem pro seniory Holásecká, s Fakultní nemocnicí u sv. Anny nebo s koncernem Albert. 

Tréninková pracovní místa pomáhají pokrýt pracovní pozice, pro které je těžké najít zaměstnance na volném pracovním trhu. „Využili jsme projektu tréninkových pracovních míst k řešení problému s nedostatkem pracovníků v jídelně. Spolupráce se zaměstnanci, kteří mají projekt v kompetenci, je naprosto bezchybná a funguje skvěle,“ pochvaluje si například vedoucí magistrátní jídelny Lenka Brymová.

U dlouhodobě nezaměstnaných se zpravidla setkají objektivní i subjektivní překážky, které jim brání zařadit se do pracovního procesu. „Největší překážkou jsou exekuce, kvůli tomu se lidé bojí být zaměstnáni,“ popisuje vedoucí projektu Kateřina Gajdzioková z Odboru sociální péče MMB. „Kolikrát nemají ani povědomí o tom, jak řešit své dluhy. Zaměřujeme se sice na zaměstnanost, ale ke klientům přistupujeme individuálně a snažíme se poskytnout jim to, co opravdu potřebují. Mnohdy stačí ty lidi podpořit, dodat jim sebevědomí, pomoci jim překonat strach, někdy potřebují třeba právní poradenství,“ dodává.

Nezaměstnanost v Brně je okolo 4,6 %, což představuje 12 477 nezaměstnaných. Situace mezi dlouhodobě nezaměstnanými, kteří setrvávají v evidenci úřadu práce déle než 12 měsíců, se však navzdory příznivému vývoji prakticky nemění. Město Brno aktuálně eviduje 1416 nezaměstnaných po dobu 12 až 24 měsíců, a dokonce 3499 nezaměstnaných déle než 24 měsíců.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.