Přeskočit na obsah

Více než sto dlouhodobě nezaměstnaných našlo práci. Díky brněnskému projektu

13. září 2018 3 minuty čtení
(ral, gak) – Půl roku funguje projekt podpory nezaměstnanosti znevýhodněných osob na brněnském magistrátu. Zaměřuje se na dlouhodobě nezaměstnané, tedy na ty, kteří už na úřadu práce setrvávají déle než rok. Vrátit se na pracovní trh už pomohl 128 lidem.

Ženy po rodičovské dovolené, lidé důchodového věku, sociálně znevýhodnění nebo zdravotně postižení. Takové jsou skupiny nejvíce ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností. Právě na ně se tedy zaměřuje projekt Prostupné zaměstnávání. Podílí se na něm sami zaměstnavatelé i úřad práce. Jeho úlohou je přitom vytipování vhodných klientů. Těm je potom poskytnuto sociální poradenství, úředníci jim pomohou s tvorbou životopisu nebo přípravou na pohovor. K dnešku se podařilo celkem 45 lidí zaměstnat na volném pracovním trhu, z toho 25 lidí na hlavní pracovní poměr, 12 lidí na DPČ a 8 na DPP. „Tímto projektem město poprvé v historii řeší aktivní politiku zaměstnanosti. A ukazuje se, že při správně nastaveném přístupu jsme skutečně schopni nalézat zaměstnání i těm, kteří byli na úřadu práce třeba několik let. A to je velký benefit jak pro ně samotné, tak pro celou naši společnost,” uvedl uvolněný zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund.

Další osoby nastoupily na tzv. tréninková pracovní místa. Ta fungují jako mezistupeň, zaměstnanec zůstává na úřadu práce, což mu poskytuje určitý pocit jistoty, ale zároveň si znovuosvojuje pracovní návyky. Jeho plat po dané tři měsíce hradí Evropská unie. To motivuje i soukromé subjekty, aby se do projektu zapojily. Ideou je, že když se osvědčí, nastoupí do firmy jako běžný zaměstnanec. V současnosti vznikly vazby například s knihovnou Jiřího Mahena, s domovem pro seniory Holásecká, s Fakultní nemocnicí u sv. Anny nebo s koncernem Albert. 

Tréninková pracovní místa pomáhají pokrýt pracovní pozice, pro které je těžké najít zaměstnance na volném pracovním trhu. „Využili jsme projektu tréninkových pracovních míst k řešení problému s nedostatkem pracovníků v jídelně. Spolupráce se zaměstnanci, kteří mají projekt v kompetenci, je naprosto bezchybná a funguje skvěle,“ pochvaluje si například vedoucí magistrátní jídelny Lenka Brymová.

U dlouhodobě nezaměstnaných se zpravidla setkají objektivní i subjektivní překážky, které jim brání zařadit se do pracovního procesu. „Největší překážkou jsou exekuce, kvůli tomu se lidé bojí být zaměstnáni,“ popisuje vedoucí projektu Kateřina Gajdzioková z Odboru sociální péče MMB. „Kolikrát nemají ani povědomí o tom, jak řešit své dluhy. Zaměřujeme se sice na zaměstnanost, ale ke klientům přistupujeme individuálně a snažíme se poskytnout jim to, co opravdu potřebují. Mnohdy stačí ty lidi podpořit, dodat jim sebevědomí, pomoci jim překonat strach, někdy potřebují třeba právní poradenství,“ dodává.

Nezaměstnanost v Brně je okolo 4,6 %, což představuje 12 477 nezaměstnaných. Situace mezi dlouhodobě nezaměstnanými, kteří setrvávají v evidenci úřadu práce déle než 12 měsíců, se však navzdory příznivému vývoji prakticky nemění. Město Brno aktuálně eviduje 1416 nezaměstnaných po dobu 12 až 24 měsíců, a dokonce 3499 nezaměstnaných déle než 24 měsíců.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.