Přeskočit na obsah

Věznice na Cejlu by měla žít, shodli se diskutéři na konferenci

24. listopadu 2017 2 minuty čtení
(ral) – Symbolicky v těsném sousedství bývalé věznice na Cejlu proběhla 23. listopadu odborná konference, která připomněla události z její nedávné historie a osudy osobností, jež byly drženy za jejími zdmi. Mluvilo se také o jejím budoucím využití jako Kreativního centra.

Moderované diskuze, jejímž tématem byl záměr města přeměnit chátrající objekt na kreativní centrum, se zúčastnili primátor města Brna Petr Vokřál, Aleš Homola z Národního památkového ústavu a publicista a historik Luděk Navara.

Na projekt revitalizace věznice je momentálně vypsaná architektonická soutěž. Sedm vybraných architektů má do března čas vypracovat soutěžní návrhy. Vize je taková, že v části objektu vznikne kreativní centrum a v části muzeum, které by připomínalo historii místa a příběhy vězněných osobností. „Měl jsem možnost setkat se se zástupci nejrůznějších skupin s nejrůznějšími vztahy k tomuto objektu. Snažíme se nyní komunikovat napříč všemi těmito skupinami, abychom dospěli k nějaké rovnováze mezi životaschopným využitím objektu a zachováním jeho pietní hodnoty,“ uvedl primátor Petr Vokřál, který zároveň poděkoval organizátorům za vytvoření prostoru pro dialog. 

Součástí zadání architektonické soutěže je i studie limitů památkové ochrany, na které město spolupracovalo s památkáři. Ta definuje, u kterých míst je nutné respektovat jejich autentickou podobu. Zástupce NPÚ Aleš Homola potvrdil, že snahy města a památkářů jsou v souladu. „Mezi námi probíhají pravidelné konzultace. Nejsme v roli strážců skanzenu. Chceme, aby objekt žil a zhodnotil všechny tři mimořádně cenné roviny, které nabízí: historickou, architektonickou a také urbanistickou, která je velmi důležitá pro celou oblast Cejlu,“ prohlásil Homola.

Konference s názvem „Místo utrpení jako místo paměti aneb věznice Cejl v kontextu českých dějin“ se zúčastnili zástupci vedení města, kraje i ministerstva kultury, historikové, památkáři a další odborníci. O své zkušenosti s přeměnou věznice na muzeum se podělili hostí z Uherského Hradiště a Drážďan.

Brněnská věznice byla postavena ve druhé polovině 18. století a svému účelu sloužila až do roku 1956, kdy ji ve funkci nahradila nově vybudovaná věznice v Bohunicích. Zprvu představovala věznici pro lehčí zločince, za Protektorátu v ní sídlila ženská věznice gestapa, po válce v ní byly popraveny desítky nacistů a kolaborantů. Za totality v ní byli drženi i popravováni političtí vězni. Jejími branami prošli například spisovatelé Zdeněk Rotrekl a Jan Zahradníček.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.