Přeskočit na obsah

Veveří a Nové sady se otevírají řidičům, končí i výluky tramvají

31. srpna 2020 2 minuty čtení
(and) – Snížená hlučnost, větší bezpečnost a pohodlnější cestování – takový je výsledek letních oprav tramvajových tratí v ulicích Nové sady a Veveří. Ulice se po opravách znovu otevřou řidičům i cestujícím městskou hromadnou dopravou zítra.

V letním období prošly opravami dvě významné ulice – Nové sady a Veveří. Od zítřka se do nich vrátí tramvajová i automobilová doprava v plném rozsahu. Za dva měsíce stihli dělníci na Nových sadech vyměnit tramvajové koleje a ulice dostala nový travnatý pás. Na něm v budoucnu pokvetou luční květiny. Ulice tak získala prvek, který napomůže snížení hlučnosti tramvajové dopravy a dosažení lepšího vzhledu i lokálního klimatu. Zajímavostí je, že zemina, která leží pod trávníkem, nese shodou okolností název Šedý drak, což připomíná nejen symbol města Brna, ale i nové tramvaje dopravního podniku, jimž Brňané dali ve veřejné soutěži jméno Drak. Pokládka travnatých pásů s květinami bude pokračovat o prvních zářijových víkendech již bez vlivu na dopravu.

Na ulici je 730 metrů nové dvojkolejné tramvajové trati, zastávky Soukenická a Křídlovická jsou nyní bezbariérové. Opravy vyšly na 46 milionů korun.

Od jara do konce prázdnin opravili dělníci také ulici Veveří v úseku od křížení s ulicí Jana Uhra po Žerotínovo náměstí. Koordinaci prací zde předvedl Dopravní podnik města Brna, Brněnské vodárny a kanalizace a Brněnské komunikace. V ulici bylo nutné provést nejnutnější opravy zejména kvůli špatnému technickému stavu inženýrských sítí a tramvajových kolejí. Ty by zřejmě nevydržely nápor dopravy v době, kdy tudy povede náhradní doprava za uzavřenou tramvajovou trať podél Žabovřeské.

V ulici došlo k výměně kolejového svršku za použití odhlučňovacích prvků a úpravám zastávek Grohova, které jsou bezbariérové. Brněnské komunikace v tomto úseku prováděly opravy předjízdných pruhů a úpravy chodníků. Brněnské vodárny a kanalizace zde opravily zastaralé vedení sítí. Kanalizační stoka, která pochází z roku 1910, byla v havarijním stavu a jevila známky poškození. Celkem proběhly práce na bezmála 700 metrech tramvajové trati, 4700 metrech čtverečních vozovky, zastávce Grohova v obou směrech. Dopravní podnik vyčíslil investici na 60 milionů korun, Brněnské komunikace na 11,5 milionu a město na 27,5 milionu korun. Ode dneška je také zprůjezdněný most přes ulici Žabovřeská.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.