Přeskočit na obsah

Vesmírné technologie a elektronová mikroskopie vyjíždí do Dubaje i na tour po jižní Moravě

07. října 2021

Jihomoravský kraj a město Brno se účastní světové výstavy EXPO v Dubaji. Upravená verze jejich exponátu doplněná hravými vědecko-technickými aktivitami Věda a technika jede! se vydala na cestu a od letošního října do března 2022 bude putovat po městech jižní Moravy.

Díky úspěchům brněnských institucí a firem z oblasti vesmírných technologií, elektronových mikroskopů a nanotechnologií se Jihomoravský kraj a město Brno představí na světové výstavě EXPO s expozicí na téma spojení dvou světů Micro & Macro. „Věda a technologie z našeho regionu pronikly nejen do celého světa, ale i za hranice stratosféry. Když už jsme díky tomu vidět na EXPO v Dubaji, rádi bychom tady na jižní Moravě hravě a netradičně přiblížili nejen vesmírné technologie a elektronovou mikroskopii, ale vědu a techniku obecně,“ říká ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter. 

Upravená verze exponátu z dílny brněnských autorů – architektů Chybik+Kristof a multimediálních architektů Visualove – bude příštích šest měsíců putovat po Brně a Jihomoravském kraji. Do 17. října doplní expozici VIDA! science centra, odkud pojede dál do Židlochovic. Exponát pomocí media-serverem řízené projekce umístěné v dutém kvádru ukazuje dva neznámé a krásné světy, zážitek umocňuje kombinace LED pásů i užití termofolie a zrcadlového obkladu, tedy materiálů silně spojených s obory vesmírných technologií a elektronové mikroskopie. 

 „Jihomoravský kraj je centrem dvou klíčových oborů zaměřujících se na elektronovou mikroskopii a vesmírný průmysl.  Tyto inovativní obory mění naše životy, ale povědomí o mezinárodních úspěších brněnských firem je však mezi občany malé. A právě to se snažíme změnit popularizační tour, na které spolupracuje velké množství místních partnerů z řad firem i veřejných institucí. Rádi bychom touto akcí motivovali děti, mladé lidi i jejich rodiče k zájmu o přírodní a technické obory a digitální technologie,“ vysvětluje náměstek primátorky Tomáš Koláčný. 

Proto nejvíce exponát ožije v době, kdy se k němu připojí zábavní a naučná show pod taktovkou známých brněnských popularizátorů vědy a techniky. Informace o akci a přesný program návštěvníci najdou na stránkách www.vedaatechnikajede.cz a na Facebooku i Instagramu @brnoregion. Návštěvníci road show Věda a technika jede! se mohou těšit na bohatý program, který sestavili zkušení vidátoři z VIDA! science centra a odborníci z Hvězdárny a planetária Brno, pojízdné dílny FabLab Experience a Střediska volného času Lužánky. „Interaktivní dílny, kde si zájemci mohou vyzkoušet 3D tiskárny, mikropájky nebo elektronový mikroskop, doplní obří nanostruktura, mobilní planetárium i poutavé vědecké pokusy,“ popisuje plánované akce v jihomoravských obcích koordinátor digitální dílny FabLab Tomáš Mejzlík. Od října navíc na stránkách www.micromacro.cz poběží kvíz plný zajímavostí z oborů vesmírných technologií a mikrosvěta.

„Cílem celého projektu je ukázat lidem, proč Jihomoravský kraj a město Brno reprezentují Českou republiku na tak významné akci, jakou je světová výstava EXPO, a zároveň jim přiblížit zábavnou a zajímavou stránku vědeckých a technických oborů, kterými region vyniká, zejména elektronové mikroskopie a vesmírných technologií,“ dodává k záměru aktivit ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. 

Celá akce navazuje na dlouhodobou činnost města Brna a Jihomoravského kraje, kterou popisuje radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka: „Trvale usilujeme dostat region více na mapu světa coby jedno z evropských center vědy, inovací a high-techu. Dubaj nám nabízí výbornou příležitost ukázat celému světu, v čem je náš region výjimečný; a celosvětová produkce třetiny elektronových mikroskopů jistě světová je, právě tak výjimečné je seskupení firem v kosmickém výzkumu. Etablování Brna v celosvětovém měřítku nám pomůže zacelovat jeden z největších problémů, kterému čelíme, a tím je nedostatek vynikajících talentů a mozků, které jsou zde žádány. Musíme ukázat, že jim máme co nabídnout: že se dostanou do špičkového odborného prostředí, do kulturně bohatého města a krásného kraje, ve kterém se dobře žije.“

Brno je již od minulého století velkým hráčem na poli elektronové mikroskopie, tedy oboru zásadního pro vše od výroby mikročipů až po analýzu důkazů. V roce 1951 vyvinuli vědci na půdě Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky VUT v Brně první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241, v roce 1958 za stolní Teslu BS 242 získali zlatou medaili na světové výstavě EXPO. Od té doby se tento obor v regionu rozrostl do té míry, že se v Brně vyrábí třetina celosvětové produkce všech elektronových mikroskopů a nikde jinde na světě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů zabývajících se tímto oborem. 

Vesmírné technologie mají v regionu dlouhou tradici – například do astrologického kroužku brněnské hvězdárny chodil za mlada první kosmonaut nepocházející z USA nebo SSSR, Vladimír Remek. V současnosti v kraji je navíc celá řada velkých i menších technologických firem zapojených do řetězce vesmírného průmyslu a souvisejících technologií. 

Organizátory regionální tour jsou Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! science centrum, FabLab Brno a Středisko volného času Lužánky za podpory statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a JIC. K partnerům prezentace na EXPO i avizované vědecké tour patří významné místní firmy jako Thermo Fisher Scientific, Tescan, Delong Instruments a také Brno Space Cluster. Akci finančně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Evropská unie v rámci projektu reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0014359.

Fotografie k užití:

https://drive.google.com/drive/folders/1wnbf__pApKiBeEJS2YamprQGQN6LhvTz?usp=sharing 

Kontakt: Mgr. Alena Knotkováodbor tiskových věcí a marketingutisková mluvčíKrajský úřad Jihomoravského krajeŽerotínovo nám. 3, 601 82 Brnotelefon: 54165 8907mobil: 739 324 069e-mail: knotkova.alena@jmk.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.