Přeskočit na obsah

Veřejnou přístupnost nového parku v meandru Staré Ponávky zajistí věcné břemeno

30. března 2022

Revitalizace Staré Ponávky probíhá v několika etapách. V letošním roce by měla začít úprava mezi Dornychem, Škrobárenskou a Kalovou ulicí, na níž město spolupracuje se společností CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o. Nyní radní schválili zřízení věcného břemena na pozemky patřící k této realizaci.

Na počátku tohoto roku vedení města uzavřelo smlouvu o spolupráci se společností CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., jejíchž pozemků se revitalizace dotkne. „Smlouva vyjasnila majetkoprávní vztahy a ustanovila naši spolupráci se společností CTP. Ta se zavázala nechat vypracovat projektovou dokumentaci na své náklady a realizaci zároveň podpoří částkou 5 milionů korun, zbylých 25 milionů uhradí Brno ze svého rozpočtu. Práce na obnově okolí říčky by měly začít na začátku příštího roku,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na zanedbaném místě plném náletové zeleně vznikne nový park s terénními modelacemi a jezírkem s pobytovým molem. Koryto Ponávky bude upraveno a bude vložen ostrůvek. Areál bude doplněn dominantním herním prvkem se skluzavkou pro děti a outdoorovým hřištěm pro dospělé a bude navazovat na předchozí etapu – nový park Mariacela v Komárově. Vznik nových ploch odpočinku byl konzultován i s vedením městské části Brno-jih, kde probíhá živelná výstavba a je potřebné zajistit pro obyvatele klidovou zónu.

„Zřízení věcného břemene se dotkne dvou parcel, které jsou ve vlastnictví CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., a město je má v zápůjčce na 30 let. Pro nás to bude znamenat, že tyto prostory mají garanci veřejné přístupnosti. Majitel, tedy CTP, je nebude moci nijak přehradit či jinak soukromě využívat, a to na dobu neurčitou. Máme tak jistotu, že Brňané si budou užívat pobyt v novém parku i do budoucna. Je to obdobný princip spolupráce, jaký máme s kapucíny. Terasy pod Petrovem máme v pronájmu za symbolickou 1 korunu a staráme se o ně, díky tomu je může navštěvovat široká veřejnost,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.