Přeskočit na obsah

Veřejnou přístupnost nového parku v meandru Staré Ponávky zajistí věcné břemeno

30. března 2022
Revitalizace Staré Ponávky probíhá v několika etapách. V letošním roce by měla začít úprava mezi Dornychem, Škrobárenskou a Kalovou ulicí, na níž město spolupracuje se společností CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o. Nyní radní schválili zřízení věcného břemena na pozemky patřící k této realizaci.

Na počátku tohoto roku vedení města uzavřelo smlouvu o spolupráci se společností CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., jejíchž pozemků se revitalizace dotkne. „Smlouva vyjasnila majetkoprávní vztahy a ustanovila naši spolupráci se společností CTP. Ta se zavázala nechat vypracovat projektovou dokumentaci na své náklady a realizaci zároveň podpoří částkou 5 milionů korun, zbylých 25 milionů uhradí Brno ze svého rozpočtu. Práce na obnově okolí říčky by měly začít na začátku příštího roku,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na zanedbaném místě plném náletové zeleně vznikne nový park s terénními modelacemi a jezírkem s pobytovým molem. Koryto Ponávky bude upraveno a bude vložen ostrůvek. Areál bude doplněn dominantním herním prvkem se skluzavkou pro děti a outdoorovým hřištěm pro dospělé a bude navazovat na předchozí etapu – nový park Mariacela v Komárově. Vznik nových ploch odpočinku byl konzultován i s vedením městské části Brno-jih, kde probíhá živelná výstavba a je potřebné zajistit pro obyvatele klidovou zónu.

„Zřízení věcného břemene se dotkne dvou parcel, které jsou ve vlastnictví CTP Ponávka Business Park, spol. s. r. o., a město je má v zápůjčce na 30 let. Pro nás to bude znamenat, že tyto prostory mají garanci veřejné přístupnosti. Majitel, tedy CTP, je nebude moci nijak přehradit či jinak soukromě využívat, a to na dobu neurčitou. Máme tak jistotu, že Brňané si budou užívat pobyt v novém parku i do budoucna. Je to obdobný princip spolupráce, jaký máme s kapucíny. Terasy pod Petrovem máme v pronájmu za symbolickou 1 korunu a staráme se o ně, díky tomu je může navštěvovat široká veřejnost,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.