Přeskočit na obsah

Veřejnost se může rozloučit se dvěma významnými osobnostmi – s Karlem Gottem a Vlastou Chramostovou

07. října 2019

Lidé mohou v centru města uctít památku zpěváka Karla Gotta a herečky Vlasty Chramostové – přípisem do kondolenční knihy, položením květin a zapálením svíčky.

Pro symbolické pietní rozloučení s Karlem Gottem bylo zvoleno Dominikánské náměstí, kde bude možné od pátku 11. října od 9.00 až do nedělního večera zapálit svíčky a položit květiny. „Chceme vyjít vstříc všem, kteří se nemohou zúčastnit veřejného rozloučení s nedávno zesnulou legendou naší populární hudby v Praze, a dát jim možnost uctít její památku. Reagujeme tak i na přání veřejnosti,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Současně připomněla, že pietní místo s kondolenční knihou je stále v budově Českého rozhlasu na Beethovenově ulici.

Další výraznou osobností, která nás bohužel opustila, je brněnská rodačka, herečka Vlasta Chramostová. Mrzí mne to o to víc, že se jako významná představitelka disentu nedožila 30. výročí sametové revoluce,“ řekla Markéta Vaňková a dodala: „Od úterý 8. října od devíti hodin bude na recepci Městského divadla Brno na Lidické 16 umístěna kondolenční kniha pro veřejnost. Počítáme také s tím, že ve spolupráci s panem ředitelem Mošou zde v den pohřbu, tedy v pondělí 14. října, od 9.00 umožníme občanům vzdát poctu statečné a mimořádné ženě položením květin či zapálením svíček ve dvoraně divadla.

Stalo se to 14. června roku 1945, kdy současné Městské divadlo Brno zahájilo svou činnost, tehdy pod názvem Svobodné divadlo. V premiéře inscenace Nezvalovy Manon Lescaut režiséra Milana Páska, mého profesora režie na JAMU, vystoupila v roli Modesty posluchačka 4. ročníku dramatické konzervatoře v Brně Vlasta Chramostová. A mně se jeví tento její umělecký start v onom Svobodném divadle jako něco, čím ji sudičky obdarovaly pro celý její život… Žít a pracovat svobodně ve svobodě, a když to nebude možné, tedy za svobodu všemi prostředky bojovat. S hlubokým zármutkem jsme v našem divadle přijali zprávu o jejím úmrtí, ale zároveň jsme si právě díky ní znovu uvědomili, jak je důležité neustále svazovat svůj život umělecký s životem občanským. Odešla legenda českého divadla, odešla mimořádná umělkyně a výjimečně odvážný a moudrý člověk. Čest její památce,“ vzdal zesnulé herečce hold ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.