Přeskočit na obsah

Veřejnost se může rozloučit se dvěma významnými osobnostmi – s Karlem Gottem a Vlastou Chramostovou

07. října 2019
Lidé mohou v centru města uctít památku zpěváka Karla Gotta a herečky Vlasty Chramostové – přípisem do kondolenční knihy, položením květin a zapálením svíčky.

Pro symbolické pietní rozloučení s Karlem Gottem bylo zvoleno Dominikánské náměstí, kde bude možné od pátku 11. října od 9.00 až do nedělního večera zapálit svíčky a položit květiny. „Chceme vyjít vstříc všem, kteří se nemohou zúčastnit veřejného rozloučení s nedávno zesnulou legendou naší populární hudby v Praze, a dát jim možnost uctít její památku. Reagujeme tak i na přání veřejnosti,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Současně připomněla, že pietní místo s kondolenční knihou je stále v budově Českého rozhlasu na Beethovenově ulici.

Další výraznou osobností, která nás bohužel opustila, je brněnská rodačka, herečka Vlasta Chramostová. Mrzí mne to o to víc, že se jako významná představitelka disentu nedožila 30. výročí sametové revoluce,“ řekla Markéta Vaňková a dodala: „Od úterý 8. října od devíti hodin bude na recepci Městského divadla Brno na Lidické 16 umístěna kondolenční kniha pro veřejnost. Počítáme také s tím, že ve spolupráci s panem ředitelem Mošou zde v den pohřbu, tedy v pondělí 14. října, od 9.00 umožníme občanům vzdát poctu statečné a mimořádné ženě položením květin či zapálením svíček ve dvoraně divadla.

Stalo se to 14. června roku 1945, kdy současné Městské divadlo Brno zahájilo svou činnost, tehdy pod názvem Svobodné divadlo. V premiéře inscenace Nezvalovy Manon Lescaut režiséra Milana Páska, mého profesora režie na JAMU, vystoupila v roli Modesty posluchačka 4. ročníku dramatické konzervatoře v Brně Vlasta Chramostová. A mně se jeví tento její umělecký start v onom Svobodném divadle jako něco, čím ji sudičky obdarovaly pro celý její život… Žít a pracovat svobodně ve svobodě, a když to nebude možné, tedy za svobodu všemi prostředky bojovat. S hlubokým zármutkem jsme v našem divadle přijali zprávu o jejím úmrtí, ale zároveň jsme si právě díky ní znovu uvědomili, jak je důležité neustále svazovat svůj život umělecký s životem občanským. Odešla legenda českého divadla, odešla mimořádná umělkyně a výjimečně odvážný a moudrý člověk. Čest její památce,“ vzdal zesnulé herečce hold ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Pětice sportovních klubů chce žádat o podporu z NSA na zlepšení stavu sportovišť. Město jim přislíbilo spolufinancování

Další rozvoj regionální i nadregionální sportovní infrastruktury má zajistit čerpání investičních dotací ze čtyř výzev Národní sportovní agentury. Aby měli brněnští žadatelé šanci uspět, město jim chce přislíbit potřebnou finanční spoluúčast. Dnes tuto podporu doporučili brněnští radní, finálně ještě musí rozhodnout zastupitelé.

Co si myslí Brňané a Brňanky, zjistí město snadněji díky nové anketní platformě

Vyjádřit svůj názor i jinde než v komentáři na Facebooku a jednou za čtyři roky u volebních uren budou Brněnští moci už od letošního podzimu díky novému systému městských anket. Jednotná platforma pro ně vzniká na webu Dáme na vás.

Sedmdesátá sezóna brněnské hvězdárny začíná návštěvnickým rekordem

V úterý 3. října 2023 navštívil Hvězdárnu a planetárium Brno 223 771. návštěvník. Překonal se tak divácký rekord z roku 2022, kdy za celých 12 měsíců dorazilo 223 770 kosmoplavců. Jinak řečeno, letošní rok je v „brněnském vesmírném přístavu“ obzvlášť rušný a neméně rušná bude i sedmdesátá sezóna, do které právě vstupuje.

Přírodní vědy, informatika a polytechnické vzdělávání v novém. Na ZŠ Bosonožská se připravuje rekonstrukce učeben

Rekonstrukce a stavební úpravy se chystají na Základní škole Bosonožská díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Bude se jednat o vybudování odborných učeben pro přírodní vědy, polytechnické vzdělávání a pro práci s digitálními technologiemi. Brněnští radní dnes na své schůzi schválili manuál realizace projektu a doporučili zastupitelům souhlasit s podmínkami přijetí dotace.