Přeskočit na obsah

Veřejná zeleň města Brna bude odebírat zelenou energii a ještě ušetří

16. září 2020

Na konci srpna Brno informovalo, že výhodně nakoupilo energii z obnovitelných zdrojů pro Veřejnou zeleň města Brna (VZMB). Tato firma se stane první městskou organizací, která bude tento druh energie čerpat. Příští rok dokonce VZMB na energiích ušetří.

Jak jsme už informovali dříve, Brnu se podařilo nakoupit pro VZMB na rok 2021 energii z obnovitelných zdrojů pouze o 1,5 % dráž ve srovnání s cenou energie z neobnovitelných zdrojů pořízenou pro ostatní odběratele sdružené do centrálního nákupu. Srovnávána byla cena elektřiny v úrovni vysokého napětí, v obou případech od stejného dodavatele a vysoutěžená v aukci na energetické burze PXE.

„Následně jsme porovnali ceny elektřiny VZMB v jednotlivých distribučních sazbách nízkého napětí. Srovnávány byly ceny elektřiny vyrobené z fosilních paliv od stávajícího dodavatele pro VZMB, které nebyly pořízeny formou centrálního nákupu, a ceny energie z obnovitelných zdrojů získané v aukci na energetické burze PXE. V nejčastěji využívaných sazbách je pro příští rok vysoutěžena cena 1 311 Kč/MWh a cena od stávajícího dodavatele je 1 805 Kč/MWh, což je o 38 % více,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Město zajišťuje energii nejen pro sebe, ale i pro 112 sdružených odběratelů. Těmi jsou městské části, příspěvkové organizace, městské obchodní společnosti a Městská policie Brno. Do budoucna je v plánu rozšíření počtu odběratelů využívajících zelenou energii.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.