Přeskočit na obsah

Verdikt statika je neúprosný: Našly se další závady, provoz Divadla Bolka Polívky a Univerzitního kina Scala musí být ukončen

16. srpna 2023

AKTUALIZACE 16. 8. 18:40 Kromě již dříve zjištěných závad na konstrukci zastřešení objektu na Jakubském a Moravském náměstí se při právě probíhajícím stavebně-technickém průzkumu objevily další závažné poruchy, a to na nosných sloupech v úrovni stropu nad Univerzitním kinem Scala. V tuto chvíli je tedy jasné, že ani jeden sál nebude možné nadále využívat. Vyplývá to z vyjádření statika, které dnes obdrželi zástupci vedení města.

„Že se mohou objevit další nečekané problémy, se nedalo vyloučit. Zvlášť když bylo koncem července nutné zajistit nosné konstrukce budovy kovovými výztuhami. Kvůli tomuto zdržení jsme pak prodlužovali termín dokončení první etapy stavebně-technického průzkumu do závěru září. Na základě jeho výsledků mělo být zřejmé, jestli a za jakých podmínek by bylo možné provoz Scaly a Divadla Bolka Polívky alespoň o několik měsíců prodloužit,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková a vysvětlila: „Bohužel aktuálně detekovaná výrazná koroze hlavní výztuže sloupů objektu spolu s již dříve zjištěnými závadami vedly statika již nyní k jednoznačnému závěru, že konstrukce nesplňuje požadavky na mechanickou odolnost a stabilitu a že budovu není možné provozně dál využívat. O nastalé situaci jsem ihned informovala rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše a principála divadla Bolka Polívku.“

Právě probíhající první fáze stavebně-technického průzkumu by měla být dokončena v dohodnutém termínu, tedy do závěru září. „Poté bude nutné prostory kina a divadla bezpečně vyklidit. Neprodleně tedy vyvoláme jednání se zástupci Divadla Bolka Polívky a Univerzitního kina Scala, abychom společně naplánovali potřebné kroky a termíny. Druhá fáze průzkumu pak začne zkraje příštího roku až poté, co bude objekt vystěhován,“ doplnila náměstkyně primátorky Karin Podivinská, která má v gesci správu majetku.

Město Brno také pokračuje v úpravách sálu Břetislava Bakaly v Bílém domě, kde má hrát Divadlo Bolka Polívky. Vypsání veřejné zakázky na stavební práce a na dodávku divadelních technologií se předpokládá v září, kompletně hotovo by mohlo být na jaře příštího roku. Souběžně s tím se hledají náhradní prostory pro Scalu.

Tiskovou zprávu Divadla Bolka Polívky najdete zde: https://divadlobolkapolivky.cz/aktuality/delnicky_dum/ 

Tiskovou zprávu Masarykovy univerzity najdete zde: https://www.muni.cz/pro-media/tiskove-zpravy/do-univerzitniho-kina-scala-se-uz-letos-studenti-ani-verejnost-nevrati

 

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.