Přeskočit na obsah

Venku prší – o víkendu vyrazte na výstavu či do muzea

14. dubna 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Podle předpovědi se chystá spíše upršený víkend. Doma však sedět nemusíte – vyrazte třeba do VIDA! science centra na novou výstavu o barvách. Technické muzeum zase návštěvníkům přiblíží život lidí s postižením. A v OC Olympia si na Mezinárodním dni zdraví zkontrolujete váš stav.

Vypravte se na výlet v Technickém muzeu a nebude to obyčejná výprava. Na výstavě Lidé odvedle si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak se žije lidem se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením, a to přímo na výletě. Interaktivní výstava návštěvníkům zprostředkovává reálné situace plánování i samotné cesty. Zároveň se naučíte, jak správně nabídnout a poskytnout pomoc. Dozvíte se, jak lidé s postižením sportují, a vyzkoušíte si jízdu na handbiku.

Tajemství barev je odhaleno! Kde? Ve VIDA! science centru. Na výstavě Barvosvětem se vydáte do duhového světa a společně s šedivým chameleonem Chamorrem zjistíte, jaký by byl svět bez barev. V sedmi barevných pokojích odhalíte, jakou roli hraje příroda v získávání barevných pigmentů a mnoho dalších zajímavostí.

Po celý víkend se v OC Olympia setkáte s dobrovolníky z řad studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V rámci Světového dne zdraví si budete moct nechat zkontrolovat krevní tlak a cukr, zopakujete si správnou techniku čištění zubů či pravidla zdravého jídelníčku. Nemocnice pro medvídky dětem laskavou formou představí základy zdravovědy. Navíc je připravena tombola s volnými vstupy do wellness, posiloven a dalších míst.

Ještě dnes a zítra stihnete oslavy Mezinárodního dne Romů. Původní plán sice kvůli deštivému počasí doznal změn, ale jistě si ho i tak užijete. Dnes je v plánu například rozprava „Zeptejte se, na co chcete“ v Muzeu romské kultury na Bratislavské. Večer v Káznici bude věnován hudbě, vystoupí skupiny Manuša a Točkolotoč. V pátek se odehraje bohoslužba za oběti holokaustu Romů a Sintů v Káznici.

Princezna na hrášku v podání Dřevěného divadla se odehraje v neděli v Klubu Leitnerova. Pohádka je určena pro děti od 3 let a začíná ve tři hodiny odpoledne.

FC Zbrojovka v neděli změří síly s týmem Pardubic. V neděli od čtyř hodin přijďte fandit na stadion na Vodovu. Ačkoli pardubičtí nepatří mezi favorizované kluby, podpora a diváctvo na tribunách je tmelem každého zápasu.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.