Přeskočit na obsah

Vedení města odsouhlasilo žádost o dotaci na dva projekty zlepšující životní prostředí

27. října 2020

Město bude žádat o dotace na dva projekty související se zelení. Finanční podporu chce získat na druhou etapu obnovení zeleně v Čertově rokli a na úpravu a dosadbu vegetace na Klímově v Žabovřeskách. Rada města dnes schválila podání žádostí o dotace v rámci operačního programu Životní prostředí.

„Cílem projektu Obnova zeleně v Čertově rokli je pokračování revitalizace rozsáhlého lesoparku, který je od počátku existence sídliště Lesná přírodně důležitým a atraktivním městským prostorem. Navážeme tak na první etapu, která byla realizována v průběhu letošního roku a nyní je dokončována. V druhé etapě projdou revitalizací další přibližně 3 hektary z celkových 12 hektarů rozlohy lesoparku. Na jaře zde stromy a keře čeká ošetření řezem, provedeno bude další kácení suchých a dřevokazným hmyzem nevratně napadených stromů. Poté bude provedena nová výsadba stromů tak, aby vznikl druhově pestrý porost. V plánu je i pokračování ve výsadbě keřů, obnově bylinného patra, terénních úpravách pro zlepšení zasakování vody, založení trávníků, vytváření protierozních opatření a podobně,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Celkem se počítá s náklady 5 899 396 korun. Ty zahrnují i dvouletou následnou péči o zeleň. Dotace by podle odhadů mohla pokrýt 60 % způsobilých nákladů.

Dotaci se město pokusí získat i na projekt úpravy a dosadby vegetace na ulici Klímově v Žabovřeskách. Ten je součástí etapově řešené obnovy veřejné zeleně v Žabovřeskách. „V první etapě se obnovila zeleň při ulici Klímova a nyní probíhá následná péče o nově zasazené keře a stromy. Druhá etapa, obnova zeleně při ulici Chládkova, je právě v realizaci a i s následnou péčí se počítá s dokončením v roce 2023. Podobně jako u Čertovy rokle je součástí projektu úprava stromů řezem, zmlazení živých plotů i solitérně vysazených keřů. Poté dosadíme stromy – půjde o lípy a javory i ovocné stromy. Dosadíme keře, v plánu je i výsadba drobných cibulovin. Odstraní se starý nefunkční mobiliář, jako jsou sušáky a klepače na koberce, a místo nich doplníme nový. V neposlední řadě projdou úpravou také chodníkové trasy,“ popsal náměstek primátorky Petr Hladík.

Předpokládané výdaje na tento projekt činí 2 024 029 a jejich součástí je i následná péče. Dotace by podle odhadů měla pokrýt 60 % způsobilých nákladů.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.