Přeskočit na obsah

Ve čtyřech městských částech vzniknou nové ulice

11. listopadu 2020
Brněnští radní na svém dnešním zasedání doporučili zastupitelům, aby schválili pojmenování tří nových ulic v městských částech Bosonohy, Starý Lískovec, Slatina a Žebětín. Zároveň doporučili, aby se prodloužení ulice Zemanova ve Slatině pojmenovalo po té stávající.

První ze zmiňovaných ulic vznikne na území dvou městských částí. Jedná se o ulici, která povede z Jemelkovy ve Starém Lískovci a částečně bude zasahovat i do Bosonoh. Důvodem jejího vzniku je plánovaná výstavba parkovacího domu a výrobní haly v lokalitě Pražská–Jemelkova. „Pracovní skupina pro názvosloví města Brna se přiklonila k pojmenování ulice po Elišce Junkové, české automobilové závodnici na vozech Bugatti. Ta byla ve 20. letech nejrychlejší ženou světa v automobilových závodech. Kariéru ukončila v roce 1928 po smrti manžela. Nadále se však věnovala organizační práci v motoristickém sportu a podílela se například na přípravách výstavby Masarykova okruhu. V roce 2019 jí prezident Miloš Zeman udělil in memoriam medaili za zásluhy,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Ve Slatině vznikne díky výstavbě rodinných domů nová ulice, která bude souběžná s ulicí Kellnerova. „Pro tuto ulici navrhujeme název po italském barokním architektovi a knězi Martinellim. Ten působil v Itálii, Rakousku, Nizozemí a v Čechách. Na Moravě pracoval pro šlechtický rod Kouniců a je autorem barokní kaple sv. Floriána na Přemyslově náměstí ve Slatině,“ podotkla primátorka.

Ve stejné městské části se prodlouží z důvodu nové výstavby ulice Zemanova. Je navrženo, aby se pojmenovala stejně.

„Poslední ulice vznikne z Žebětíně a bude pojmenována Jerlínová. V polovině minulého století totiž byly v blízkosti vysazeny stromy jerlíny japonské. Poslední dva rostou západněji od této lokality,“ dodala primátorka.

Nová ulice bude směřovat z Hostislavovy směrem k potoku Vrbovci mezi lokalitou Kamechy a Pekárna.

Nové názvy musí projednat a schválit Zastupitelstvo města Brna.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.