Přeskočit na obsah

Ve čtyřech městských částech vzniknou nové ulice

11. listopadu 2020

Brněnští radní na svém dnešním zasedání doporučili zastupitelům, aby schválili pojmenování tří nových ulic v městských částech Bosonohy, Starý Lískovec, Slatina a Žebětín. Zároveň doporučili, aby se prodloužení ulice Zemanova ve Slatině pojmenovalo po té stávající.

První ze zmiňovaných ulic vznikne na území dvou městských částí. Jedná se o ulici, která povede z Jemelkovy ve Starém Lískovci a částečně bude zasahovat i do Bosonoh. Důvodem jejího vzniku je plánovaná výstavba parkovacího domu a výrobní haly v lokalitě Pražská–Jemelkova. „Pracovní skupina pro názvosloví města Brna se přiklonila k pojmenování ulice po Elišce Junkové, české automobilové závodnici na vozech Bugatti. Ta byla ve 20. letech nejrychlejší ženou světa v automobilových závodech. Kariéru ukončila v roce 1928 po smrti manžela. Nadále se však věnovala organizační práci v motoristickém sportu a podílela se například na přípravách výstavby Masarykova okruhu. V roce 2019 jí prezident Miloš Zeman udělil in memoriam medaili za zásluhy,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Ve Slatině vznikne díky výstavbě rodinných domů nová ulice, která bude souběžná s ulicí Kellnerova. „Pro tuto ulici navrhujeme název po italském barokním architektovi a knězi Martinellim. Ten působil v Itálii, Rakousku, Nizozemí a v Čechách. Na Moravě pracoval pro šlechtický rod Kouniců a je autorem barokní kaple sv. Floriána na Přemyslově náměstí ve Slatině,“ podotkla primátorka.

Ve stejné městské části se prodlouží z důvodu nové výstavby ulice Zemanova. Je navrženo, aby se pojmenovala stejně.

„Poslední ulice vznikne z Žebětíně a bude pojmenována Jerlínová. V polovině minulého století totiž byly v blízkosti vysazeny stromy jerlíny japonské. Poslední dva rostou západněji od této lokality,“ dodala primátorka.

Nová ulice bude směřovat z Hostislavovy směrem k potoku Vrbovci mezi lokalitou Kamechy a Pekárna.

Nové názvy musí projednat a schválit Zastupitelstvo města Brna.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.