Přeskočit na obsah

Včelí úly, nebo parkovací domy? Hlasování pro nejlepší nápady participativního rozpočtu začalo

02. listopadu 2020

(ral) - Zhruba každý šestý projekt, který se probojoval do finále letošního ročníku participativního rozpočtu, se dočká i realizace. Které budou ty vítězné? O tom rozhodují Brňané do 30. listopadu.

Do 4. ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás lidé přihlásili 134 nápadů. Zhruba polovička z nich získala potřebnou podporu veřejnosti i souhlas dotčených magistrátních odborů, městských firem a městských částí. Ve finále je tak 65 projektů za celkem 143 milionů korun, mezi nimi dětská hřiště, sportoviště, revitalizace parků, projektové dokumentace k cyklostezkám nebo parkovacím domům, balíčky pro dobrovolníky uklízející v přírodě, programy pro onkologicky léčené ženy nebo služby pomáhající seniorům žijícím ve vlastní domácnosti, ale už ne plně soběstačným. 

Všechny finálové projekty jsou jednak v online galerii na www.damenavas.brno.cz, jednak na open-air panelové výstavě - nyní na náměstí Svobody, od 9. listopadu na Malinovského náměstí.

Pro letošní rok je na projekty vyčleněno 33 milionů. Jeden projekt nesmí překročit rozpočet 3 miliony korun, vítězů tedy bude minimálně jedenáct. Pokud nechcete nechat rozhodnutí na ostatních, hlasujte, jaké nápady pro Brno jsou podle vás nejlepší. Jak ostatně říká název brněnského participativního rozpočtu: Dáme na vás!

Hlasování - kdo, kdy a jak?

Hlasování, které rozhodne o vítězích, probíhá od 1. do 30. listopadu. Zúčastnit se ho mohou pouze občané města Brna starší 18 let. Každý má k dispozici sedm hlasů: 5 kladných a 2 záporné. „Jednomu projektu může člověk dát jeden nebo i dva kladné hlasy, nebo jeden hlas záporný. Ty projekty, které budou mít více záporných než kladných hlasů, z pořadí automaticky vypadávají. U těch zbylých bude rozhodovat počet kladných hlasů,“ popsala systém koordinátorka participace obyvatel Aneta Fialová. 

Odevzdat svůj hlas můžete elektronicky buď prostřednictvím stránek damenavas.brno.cz nebo přes full účet na BrnoiD. Pokud nevládnete on-line světu, zastavte se v kanceláři participace a své favority podpořte hlasováním na místě.

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.