Který tvor je pro život na Zemi naprosto nepostradatelný? Paradoxně ne ten, který se označuje za pána tvorstva, ale někdo mnohem, mnohem titěrnější – včela, čmelák a další brouci či motýli, kteří slouží jako opylovači. Víc se o jejich fascinujícím životě lidé dozví díky jednomu z projektů participativního rozpočtu Dáme na vás Včely do Brna. V létě se uskuteční hned dvě akce, na kterých nebude chybět ani možnost stočit si med v medometu.
Jak název projektu naznačuje, jeho cílem bylo fyzicky dostat včely do našeho města. Kromě rozmístění samotných včelstev na různých lokalitách ale Veřejná zeleň města Brna ve spolupráci s Odborem participace Magistrátu města Brna vybudovala také zázemí pro včely samotářky a broukoviště. Jak takové rezidence vypadají? Jsou to kusy neupraveného přírodního dřeva, třeba
i celé kmeny, někdy jen položené, jindy zapuštěné svisle do země. I tak jednoduché „stavby“ přinášejí hmyzu bezpečný prostor pro různé fáze jeho života. V parcích na Špilberku, v Lužánkách, na Medláneckém kopci nebo v Božetěchově sadu navíc vyrostly speciální trsy pylodárných rostlin.
V Brně se nezvyšuje jen počet hmyzích zástupců, ale také vědomosti, které o nich lidé mají. Aktuálně si lze naplánovat účast na přednášce Včelařství a chov včel, která se chystá na Mendelově univerzitě ve dvou termínech: 20. července a 24. srpna od 13 do 15 hodin. Následovat budou od 15 do 17 hodin praktické ukázky u otevřeného úlu ve včelíně, kde si návštěvníci vyzkouší například stáčení medu v medometu. Vzhledem k omezené kapacitě (zejména u návštěvy včelína) je potřeba se přihlásit na e-mailu vzmb@vzmb.cz. Zájemcům budou poté zaslány podrobnější informace.
Vzdělanost v tomto směru v Brně pučí už od jara. Jak to s tím opylováním vlastně funguje, jaké pomůcky používá včelař a jak se z housenky stane motýl – tohle všechno se dozvěděly děti ze zdejších škol a školek. Na více než 100 besedách jim život hmyzu přiblížila spisovatelka, ilustrátorka a milovnice přírody Markéta Vítková.
Další aktivity financované z projektu mohli Brňané a Brňanky vyzkoušet během května na Dnu včel v Lužánkách. V rámci programu odlévali voskové svíčky do forem, vyráběli včelí puzzle či ochutnali včelí produkty. Na Dni otevřených úlů na Ústředním hřbitově se zase děti mohly dozvědět, jak včelky přichází na svět, kde bydlí a proč jsou pro nás důležité. Zajímavosti o chovu včel na Medláneckém kopci, a to včetně fotografií ze stanoviště včelstev, nabízí průběžně k přečtení Včelařský deník.
Více informací o projektu Včely do Brna najdete zde.
Související články
-
25. června 2023
Dáme na vás: Kde se otevřela nová místa pro trávení volného času na čerstvém vzduchu?
Zrekonstruovaná sportoviště i upravená zelená plocha s herními prvky. Nejen pro Řečkovické a Medlánecké se otevřely dva nové venkovní prostory pro trávení volného času. Oba projekty byly...