Přeskočit na obsah

Vběhněte do víkendu s větrem v zádech a večer si dopřejte zklidnění ve tmě

24. března 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Nabídka víkendových aktivit s jarem v zádech nabírá dech – ten bude potřeba na sobotním Běhu Lužánkami. Hodina Země upozorní na klimatické změny, jak vypadá temnější Brno, zjistíte na procházce. Detektivem se děti stanou v Technickém muzeu a folklor pro 21. století se bude probírat v Kumstu.

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS) se uskuteční v sobotu v Lázních Rašínova. Nejedná se ale o běžecký závod, celý den bude věnován sportovním aktivitám pro lidi s touto nemocí i pro zdravé osoby. Připraven bude tanec vsedě, smíchocviky a zdatnější se mohou zúčastnit kruhových tréninků.  Masáž chodidel i vlastní rovnováhu si vyzkoušíte na speciálním chodníku s různými druhy povrchů.

Současné tradice i současnost tradice, konference Folklore´s not dead se zaměří na vnímání folklorních tradic ve 21. století i na to, jaké tradice máme nyní. Tématem bude také živé pojetí těchto témat v kontextu přírody, odívání nebo feminismu. Akce se uskuteční v Kumstu na Údolní v sobotu od 14 hodin.

Festival o lidských právech Jeden svět pořádá Člověk v tísni od roku 1999 a i letos se v Brně koná v kinech Scala, Art a v planetariu do 29. března. Mezi letošními tematickými linkami najdete sekci Máte právo vědět, která přináší příběhy o zásadním porušování lidských práv ve světě, Nová božstva se zamýšlí nad vírou a novými i starými modlami z mnoha úhlů pohledu a Síla žen ukazuje boj za ženská práva.

I letos se Brno připojí do Hodiny Země. Od 20:30 do 21:30 hodin budou v sobotu zhasnuty městské dominanty – hrad Špilberk, obelisk v Denisových sadech a Nová radnice. Akce upozorňuje na změnu klimatu. Kromě zhasnutí se můžete také vydat na Brněnský světelný cirkus pro Hodinu Země. Nadace Veronica zve na komentovanou procházku s pozorováním světla a tmy. Povídat se bude o veřejném osvětlení a světelném smogu. Začátek je na nádvoří Domu pánů z Kunštátu na Starobrněnské ulici v 19 hodin.

Než se vydáte na večerní procházku, můžete v Domě pánů z Kunštátu zhlédnout výstavu účastníků krajinářsko-architektonické soutěže na předprostor Domu umění a parku Koliště I. Stávající stav není vyhovující pro potřeby moderní instituce a podle vítězného návrhu ateliéru M2AU se zpřístupní a otevře lidem. Prostor parku se také více propojí s Domem umění. Všechny soutěžní návrhy si prohlédnete do 9. března.

Práci kriminalisty přijdou na kloub děti v sobotu. Zábavný den Zločinu na stopě si připravili maskoti Technického muzea v Brně Šroubek a Matička. Jakmile detektivové v zácviku projdou kriminalistickou akademií, kde se seznámí třeba s daktyloskopií či trasologií, můžou se vydat na stopu zločinu. Půjde dokonce o únos v muzeu. Podaří se všem týmům zachránit Šroubka?

Dlouholetá tradice je spojena s Během Lužánkami – pořádán je od roku 1919. Letos se uskuteční tuto sobotu. Dopoledne budou probíhat závody pro děti a mládež – začínat budou přípravky a junioři poběží už celé dva okruhy. Následovat bude závod žen, jejich trať bude dlouhá 6 220 m, tedy 4 okruhy parkem. Běžecký den zakončí muži celkem 5 kolečky s délkou 7 775 m.

 

Festival Jeden svět se uskuteční i v kině Scala. Foto: Jeden svět


 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.