Přeskočit na obsah

Vánoce v Brně: V souladu s platným opatřením je část stánků otevřena, postupně se zprovozní i další, řeší se také podpora a kompenzace prodejcům

29. listopadu 2021
Na Zelném trhu je v provozu 10 prodejních stánků. Postupně se začnou otvírat ty s povoleným sortimentem také na náměstí Svobody, na Dominikánském náměstí a na nádvoří Staré radnice. Vše po dohodě s krajskou hygienickou stanicí a při dodržování vládního opatření.

„Zákaz provozu vánočních a adventních trhů den před jejich začátkem způsobilo nejen brněnským pořadatelům, ale především prodejcům extrémní problémy. Pro některé z nich, zvláště pro ty menší, pro něž se jedná o vrchol sezóny, na který se ve svých dílnách několik měsíců připravují, to může znamenat fatální existenční potíže,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Plně chápeme, a teď mluvím za všechny organizátory, vážnou situaci se šířením nemoci covid-19, což má zásadní vliv na dostupnost lékařské péče a na přetížení nemocnic. Nechceme jít a nepůjdeme cestou prostého přejmenování nachystaných akcí například na farmářské trhy, ale v souladu s platným vládním opatřením a po konzultacích s krajskou hygienickou stanicí necháváme v provozu a případně chystáme otevření stánků se sortimentem, na který se vztahuje výjimka. Jde tedy například o chvojí, jmelí a s nimi související produkty, ale i o adventní věnce, vánoční ozdoby a podobně. Jde o zboží, jež je svým významem natolik úzce spjato s Vánocemi, že jeho prodej by v jiném období postrádal smysl.“

Brněnské Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na nádvoří Staré radnice pořádá městská příspěvková organizace TIC Brno. „S prodejci jsme v každodenním a intenzivním kontaktu. Na základě dnešní domluvy s vedením města jsme začali řešit s těmi, kterých se výjimka týká, jestli a za jakých podmínek budou chtít na stáncích své zboží prodávat,“ uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková. TIC také již v pátek začal vypořádávat smluvní vztahy nájemce stánků. „Těm, kteří o to žádají, vracíme nájemné v plné výši. Část z nich zatím nemá o vrácení zájem, protože vyčkávají, zda nebude v nějakém režimu povoleno otevření. Všichni jsme samozřejmě čekali na podmínky vládních kompenzací,“ doplnila Jana Janulíková. V rámci komunikace s prodejci od nich TIC BRNO také získává informace, které následně využije pro propagaci jejich aktivit přímo ve městě, na webu i sociálních sítích Brněnských Vánoc a v rámci kampaní, které na akci běží. Tuto marketingovou podporu řeší v úzkém kontaktu s městskou částí Brno-střed.

Na Zelném trhu, kde pořádá městská část Brno-střed Advent na Zelňáku, jsou stánky s povoleným sortimentem otevřeny od otevření trhů. „Kromě toho mohou zákazníci své oblíbené a tradiční prodejce podpořit nákupem ve virtuálním tržišti, které jsme spustili a na které je možné vstoupit prostřednictvím webových stránek brnensketrhy.cz,“ sdělil tajemník Úřadu městské části Brno-střed Petr Štika a dále poznamenal: „I nadále také fungují zimní restaurační zahrádky, které jsme pro letošek až do konce roku povolili. Atmosféra v centru je tak i přes veškeré komplikace relativně dobrá.“

„Co se týče kompenzací pro prodejce, čekali jsme na podmínky státu, aby nedošlo k poškození prodejců možnou situací, že jako první bude kompenzovat město a kvůli tomu prodejci neuspějí s žádostí u příslušného ministerstva. Jakmile se s nimi seznámíme, budou pokračovat jednání ohledně výše podpory ze strany města,“ řekla primátorka Markéta Vaňková

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí Magistrátu města Brna
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz  

Mgr. Adéla Nováková
Tisková mluvčí TIC BRNO
mobil: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz 

Ing. Kateřina Dobešová
mluvčí MČ Brno-střed
mobil.: +420 736 473 813
e-mail: katerina.dobesova@brno-stred.cz

 

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.