Přeskočit na obsah

V Žebětíně dokončí projekt zajišťující bezpečnou migraci ohrožených druhů obojživelníků

06. května 2020

Rada města Brna vybrala firmu na dobudování opatření pro bezpečnou migraci obojživelníků přes komunikaci v oblasti přírodní památky Žebětínský rybník. Stavební práce provede společnost REKO.

Jedná se o významnou lokalitu pro rozmnožování několika zvláště chráněných ohrožených druhů obojživelníků, jako je ropucha obecná, rosnička zelená, skokan skřehotavý nebo skokan štíhlý. Zmíněné druhy migrují za účelem rozmnožování z okolních oblastí Podkomorských lesů, vzdálených až 5 km. „Problémem v době jarní migrace obojživelníků je především intenzivní silniční doprava, která je dlouhodobě nejvýznamnější příčinou úbytku žab. Dokončení projektu zajistí bezpečnou migraci obojživelníků do Žebětínského rybníka a umožní jejich rozmnožování,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Realizace projektu započala již v roce 1999. Je budován v rámci etap a nyní se blíží do poslední, třetí fáze. Doposud bylo vynaloženo zhruba 2,8 mil. Kč. „Již jsou hotové dva podchody v prostoru koruny hráze rybníka, propadávací rošty přes polní cesty a betonové naváděcí zábrany. V místech, kde ještě nejsou trvalé zábrany, jsou instalovány provizorní plastové, a právě ty budou nyní nahrazeny. Práce v rámci poslední fáze projektu by měly být hotovy nejpozději do konce listopadu letošního roku,“ upřesnil radní pro oblast investic David Grund.

Projekt ve výši 1.617.366,- Kč je spolufinancován z Operačního programu Životní prostředí, který má posílit přirozené funkce krajiny.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e-mail: vasickova.jana@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.