Přeskočit na obsah

V Žabovřeskách a Jundrově se diskutovalo o VMO Žabovřesky

05. prosince 2017 2 minuty čtení
(taz) – V Žabovřeskách v centru Rubínek a v kulturním centru Svratka se v pondělí 4. prosince večer konaly dvě diskuze o stavbě Velkého městského okruhu Žabovřeská. Projekt obyvatelům těchto městských částí představil ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala a náměstek brněnského primátora pro oblast investic Richard Mrázek. Přítomen byl také projektant této části velkého městského okruhu David Berger.

V současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele 1. etapy. ŘSD jako hlavní investor stavby ve spolu s městem Brnem nyní počítá s tím, že k zahájení stavby dojde na jaře 2018. Celkový předpokládaný rozpočet této první etapy činí 350 milionů korun.

1. etapa zahrnuje území od vyústění budoucího tramvajového tunelu po Kníničskou radiálu. Její součástí je i rekonstrukce silničního mostu přes ulici Žabovřeskou. Ve 2. etapě dojde k ražbě tunelu pro tramvaj, přeložení tramvajové trati a rozšíření stávající silnice. Obě etapy se budou částečně překrývat, celkovou délku stavby VMO Žabovřeská bude možné upřesnit až na základě výběrových řízení na obě etapy.

Během stavby bude kladen důraz na udržení provozu v maximální možné míře. Hlavní dopravní tepna proto bude po většinu doby trvání stavby vedena staveništěm.

VMO Žabovřeská 1. etapa.„Chtěli jsme tuto stavbu a s ní související nutná omezení probrat s občany nejvíce dotčených částí města. A to nejlépe ještě před tím, než budeme na samém startu stavebních prací,“ uvedl ředitel David Fiala.

Diskuzi v Žabovřeskách moderoval starosta Pavel Tyralík, diskuzi v Jundrově starostka Ivana Fajnorová. Debaty byly záměrně rozděleny na dvě části – obyvatelé různých částí města se totiž zajímali o různé části projektu.

V Žabovřeskách se diskutovalo především o podobě silnice, tramvajových tratí a protihlukových opatření v okolí ulice Bráfova. Ochranu před hlukem projektanti vyřešili náspem a navazující protihlukovou zdí, protihlukové zdi budou také nově i na mimoúrovňovém křížení s ulicí Kníničská.

V Jundrově byly hlavním tématem objízdné trasy, které v některých obdobích stavby povedou přes ulici Veslařskou. Lidé se ptali také na případné nové dočasné semafory či počet přechodů pro chodce.

„Nejlepší cesta je směřovat tyto připomínky na radnici příslušné městské část. Jakmile bude vybrán zhotovitel, jeho prvním úkolem bude projednání a schválení objízdných tras a dočasného dopravního značení. A právě toho se účastní i dotčené městské části,“ upřesnil náměstek primátora Richard Mrázek.

Podrobnější informace o projektu včetně animace jsou k dispozici na webu http://www.mestsky-okruh-brno.cz/usek-zabovresky/

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.