V tuto noc kostely ani lidé nespí - Tiskový servis

V tuto noc kostely ani lidé nespí

Za promyšlenou architekturou, za duchovním povzbuzením nebo načerpáním energie, za pohodovým programem – za tím vším se vydají lidé už pošestnácté během Noci kostelů.

Během Noci kostelů svatostánky ožívají netradičním programem. Foto: Vojtěch Hlávka
Během Noci kostelů svatostánky ožívají netradičním programem. Foto: Vojtěch Hlávka

Ekumenické zahájení Noci kostelů se letos přesouvá z náměstí Svobody do Červeného kostela. Začne v 16.30. V 19:00 na youtubovém kanálu Noci kostelů pronese úvodní slovo brněnský biskup Pavel Konzbul. Na něj naváže přenos z drnovického kostela, odkud zazní úvodní téma z Larga – nejznámější části 2. věty Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Noc kostelů tak symbolicky oslaví 120. výročí úmrtí jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů. „Naším cílem je, aby lidé, kteří do kostelů běžně nechodí, zjistili, že jim tato místa otevírají svou náruč, a to nejen během Noci kostelů, ale v průběhu celého roku. Přijít, zastavit se, spočinout a v tichu popřemýšlet o životě, pomodlit se nebo se jen ochladit v horkém letním dni – to je možnost, kterou nabízíme úplně všem. A budeme rádi, když tato naše nabídka bude přijata,” říká biskup Pavel Konzbul.

Tento ročník se 7. června otevřou brány téměř 50 kostelů, kaplí, modliteben a duchovních center v Brně a blízkém okolí, třeba v Bílovicích nad Svitavou, ve Vranově nebo v Ochozi u Brna.

Kromě samotné prohlídky svatostánků a často i běžně nepřístupných míst od sakristií po věže se lidé mohou přidat i na koncerty, výstavy nebo divadelní představení.

Z brněnského programu vybíráme:

  • V Jehnicích se návštěvníkům vůbec poprvé otevře Stromová kaple.
  • V areálu bývalého kláštera řádu Voršilek v centru Brna zazní poloakustické baladické aranže autorských písní kapely Obyvatelé cihlového domu. Divadelní inscenaci Co je v bytí, nelze odejmouti představí nezávislá divadla Mikro-teatro a Bazmek entertainment.
  • Žabovřesky a Kohotouvice připravují společný program s názvem „A víte, že mám sestru?“ v kaplích sv. Václava a Svaté rodiny (obě stavby na počátku 20. století vznikly podle návrhu Tomáše Němečka).
  • Třetí nádvoří baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně bude návštěvníky vítat ochutnávkou klášterního piva a vína.

Zapojená místa a kompletní program hledejte na nockostelu.cz.

Další články z rubriky