Přeskočit na obsah

V Tuřanech vzniknou tři nové zahrádkářské osady

16. března 2022

Další pokrok ve spolupráci města Brna s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu Brno-město dnes projednali radní. Ti souhlasili se zpracováním investičních záměrů na zřízení tří zahrádkářských osad v městské části Brno-Tuřany.

„Na začátku února letošního roku jsme s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu Brno-město podepsali memorandum o spolupráci. Tím jsme dali jasný signál, že chceme podporovat zahrádkářskou činnost. Zahrádky jsou totiž důležitým prvkem ekosystému města, který přispívá mimo jiné k ochraně životního prostředí a ke zmírňování klimatických změn. Na dnešním zasedání jsme souhlasili se zpracováním tří investičních záměrů na zřízení nových zahrádkářských osad v Tuřanech. První bude umístěna v blízkosti letiště, další dvě vzniknou v lokalitě Dvorska,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Všechny tři osady vzniknou v městské části Brno-Tuřany. „Navrhované plochy zahrádek jsou již vymezeny v novém územním plánu. Při plánování myslíme především na komplexní přístup, aby byly osady vhodně zasazeny do okolí a plnily i estetickou funkci. Zároveň by měly sloužit nejen pro hospodaření, ale i jako místo pro setkávání a pořádání veřejných akcí. Se zřízením zahrádek se například pojí i sázení stromů po obvodu těchto ploch. Tím vytvoříme v lokalitě nové větrolamy,“ přiblížil radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal.

Cílem investičních záměrů bude navrhnout podoby nových osad, a to ve dvou variantách. Jedna bude s chatkami, druhá bez nich. Součástí projektů bude vždy parcelování na jednotlivé zahrádky, vybudování kluboven se sociálním zařízením, inženýrských sítí a dopravního napojení.

„V lokalitě u letiště vznikne 13 zahrádek a 20 ploch pro sdílené zahradničení, v oblasti Dvorska II to bude 78 zahrádek a 52 ploch pro sdílené zahradničení, v lokalitě Dvorska III zřídíme 132 zahrádek. Celkově se jedná o plochu 10,8 ha nových osad. Své místo zde najdou lidé, kteří v budoucnu o zahrádku přijdou, členové Českého zahrádkářského svazu, a i noví zájemci, kteří mají trvalý pobyt v Brně. Se samotnou realizací počítáme mezi lety 2023 a 2024,“ doplnil Petr Hladík.

Přehled tří investičních záměrů na vybudování nových zahrádkářských osad
• Zahrádkářská osada u letiště: 1,4 ha, 13 zahrádek a 20 ploch pro sdílené zahrádky, přístup ze silnice Jedounkova
• Zahrádkářská osada Dvorska II (Dunávka): 4,5 ha, 78 zahrádek a 52 ploch pro sdílené zahrádky, přístup z ulice Zapletalova
• Zahrádkářská osada Dvorska III (u dostihové dráhy): 4,9 ha, 132 zahrádek, vstup z ulice Zapletalova


Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.