Přeskočit na obsah

V TOP25 českých nefiremních nadací a fondů je i Jihomoravský filmový nadační fond. Filmařům loni vyplatil 10 milionů korun

26. listopadu 2021

Pětadvacítka českých nefiremních nadací a fondů, které v loňském roce poskytly největší objem financí a díky tomu nejvíce pomáhaly, zahrnuje i Jihomoravský filmový nadační fond, jenž podporuje vznik audiovizuálních děl v regionu. V loňských výzvách uspěly například filmy Princezna zakletá v čase 2, Přání Ježíškovi nebo Bandité pro baladu. Celkově fond tvůrcům v roce 2020 vyplatil 10 418 000 korun.

„Za víc než tříletou existenci si už Jihomoravský filmový nadační fond získal své jméno mezi filmaři a těší mě, že i podle ekonomického přehledu Hospodářských novin patří k nejprospěšnějším fondům v rámci celé republiky. Je to pro nás i výzva do budoucna, ještě více se zaměřit na rozvoj regionu v oblasti audiovize a díky tomu se třeba posunout v žebříčku ještě výš. Na příští rok do rozpočtu navrhujeme i zvýšení příspěvku, záleží však samozřejmě, v jaké podobě to nakonec schválí zastupitelé. Prostředky by ale určitě našly svoje uplatnění, o natáčení v Jihomoravském kraji je mezi producenty velký zájem, který převyšuje dosavadní dotační možnosti fondu,“ uvedl radní města Brna pro kulturu Marek Fišer. 

Zatímco letos podpořili fond oba jeho zakladatelé, město Brno a Jihomoravský kraj, shodně po pěti milionech, v příštím roce budou finance pravděpodobně vyšší. V městském rozpočtu je navrhována částka 8 milionů korun, v tom krajském už je dokonce schválená částka 10 milionů korun. „V této formě propagace regionu vidíme velký smysl. Kulturní profese jsou navíc v posledních dvou letech válcovány pandemií covid-19, takže jakékoli pracovní příležitosti, které díky natáčení v kraji vznikají, představují velkou vzpruhu. Filmaři taky třeba platí za pronájem památkám, na kterých točí, hradí si tu ubytování, jídlo a další služby. Přínosem fungování Jihomoravského filmového nadačního fondu je tedy víc než jen výsledný film s pěknými záběry z našeho kraje,“ podotkl náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu František Lukl.

Jihomoravský filmový nadační fond založilo v roce 2018 společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj. Jeho cílem je podpořit rozvoj místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky (filmové produkce si totiž najímají lokální filmové profesionály a využívají místní služby) i přispět k propagaci města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl. Za dobu své působnosti nadační fond podpořil již 69 projektů (výroba: 45, scénář: 24) příspěvky ve výši 44,7 milionu korun (cca 32,5 milionu šlo na výrobu a 2,2 miliony na scénáře). Podmínkou čerpání příspěvku je útrata 100 % dotace v regionu. Dle vyúčtování projektů podpořených v první výzvě roku 2018 byl ekonomický dopad 140 %. Reálně to znamená, že Jihomoravský kraj touto podporou získal téměř 3,5 milionu korun nad rámec dotace. Pro rok 2019 to bylo dokonce 172 % (o 6,5 mil. více).

Mgr. Radka LoukotováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 471mobil: +420 773 183 511e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.