Přeskočit na obsah

V Soběšicích vznikl unikátní lesní hřbitov

02. listopadu 2021

Kapacita soběšického hřbitova byla dlouhodobě nedostačující. Z tohoto důvodu připravilo vedení města projekt na jeho rozšíření, a to o více než 6 tisíc m?. Při stavbě byly využity přírodě blízké postupy a šetrné technologie. Rezervace hrobů je možná od 3. listopadu 2021.

Hřbitov v Soběšicích byl dlouhá léta na hraně svých kapacit. Téměř deset let bylo pro místní obtížné získat nový hrob. Připravili jsme proto projekt na jeho rozšíření. Potřebné pozemky jsme směnili s Mendelovou univerzitou a následně úspěšně proběhla nutná změna územního plánu. Samotné stavební práce za 10,6 milionu korun začaly v květnu a skončily na konci října. Vzhledem k tomu, že se hřbitov rozšířil do blízkého lesa, zde vzniklo ojedinělé místo pro poslední odpočinek – lesní hřbitov,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Rozšíření hřbitova od prvotního záměru po finální realizaci trvalo necelé tři roky. Současný územní plán počítal s novým hřbitovem v Soběšicích v lokalitě Růženec. Nakonec se povedlo rozšířit místo posledního odpočinku na stávajícím místě, jak vysvětluje Petr Hladík: „Díky řešení, které jsme zvolili a realizovali za relativně krátkou dobu, nám odpadá nutnost stavět zcela nový hřbitov na Růženci. V novém územním plánu už v této lokalitě nebude pro tento účel vymezena speciální plocha.“

Krom samotného zajištění nového hřbitova zde stavbaři postavili parkoviště a zázemí pro hrobníky. „Na začátku přípravných prací provedli zaměstnanci správy hřbitovů vyčištění celého území od keřů a náletových dřevin, a to za pomocí koní. Dále byly odstraněny staré pařezy a půda byla ošetřena po odstranění keřů. V průběhu stavby se projekt vyvíjel tak, aby dostál současným trendům s ohledem na přírodu a životní prostředí,“ přiblížila Alena Říhová, ředitelka Správy hřbitovů města Brna.

Les a hřbitov odděluje od cesty nové kolumbárium. Díky tomu získalo místo intimnější charakter. Nová část hřbitova bude mít jiný režim údržby, přírodnější. Tráva se bude sekat méně často a do okolních trávníků bude zaseto luční kvítí. V průběhu prací byla řešena i propustnost půdy a nakládaní s dešťovou vodou. „Na novém hřbitově byly vybudovány dva valy, které byly osázeny keři. Tímto opatřením docílíme lepšího zadržování vody v místě srážek. Co se týče kapacity nového hřbitova, ta je 158 kopaných hrobů, 735 urnových hrobů a 153 kolumbárních oken,“ doplnil Petr Hladík.

Součástí slavnostního otevření hřbitova bylo i požehnání ze strany římskokatolického kněze a faráře církve československé husitské.

V rámci stavby město také řešilo majetkoprávní vztahy v lokalitě. Na program listopadového zasedání Zastupitelstva města Brna bude předložen materiál, jehož obsahem je nabytí příjezdové cesty ke hřbitovu do majetku města. Místo, kde doposud parkovali návštěvníci hřbitova, je v soukromém vlastnictví. Nově však mohou lidé využít legální parkovací místa, která byla vybudována v rámci projektu rozšíření hřbitova.

Rezervace hrobů je možná od 3. listopadu 2021, pronájem po ukončení kolaudace. Ta se předpokládá v prosinci letošního roku. Další informace najdete na webu http://www.hrbitovybrno.cz/

Fotogalerie ze slavnostního otevření (autor: Z. Kolařík)

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318

e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.