Přeskočit na obsah

V Přízřenicích vznikne 300 družstevních bytů. Město podepsalo smlouvu s projektantem

05. října 2021

Rada města vybrala pro plánovanou výstavbu v Přízřenicích projektanta, který zpracuje potřebnou dokumentaci pro územní rozhodnutí, stavební povolení a pro provedení stavby. Při ulici Moravanská bude postaveno 300 bytů, které budou sloužit jako družstevní. S vybraným projektantem, společností Pelčák a partner architekti, byla dnes slavnostně podepsána smlouva o dílo za 18,69 milionů korun.

„Jsem rád, že soutěž vyhrál takto vysoce renomovaný architekt, jakým je pan profesor Pelčák. Jsme si vědomi vesnického charakteru Přízřenic, a proto budeme o podobě výstavby diskutovat také s místními obyvateli a vedením městské části. Chceme, aby nová výstavba byla co možná nejšetrnější pro stávající obyvatele,“ vysvětlil náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Výstavba v Přízřenicích při ulici Moravanské se plánuje jako kombinace menších bytových domů a blokové zástavby. Parkování bude řešeno pomocí dvou parkovišť, zároveň bude zavedeno kolmé parkování v ulicích. Přesné náklady na výstavbu budou známy po dokončení projektové dokumentace. V současné době jsou odhadovány na 1,25 miliardy korun.

Projekt družstevního bydlení má pomoci řešit obtížnou situaci v bytové oblasti ve městě a má dát šanci na získání vlastního bydlení i lidem s nižšími příjmy, kteří by nedosáhli na klasický hypoteční úvěr. Město připravuje i další lokality pro tento typ bydlení, jsou jimi třeba Kamenný vrch, ulice Francouzská nebo Rumiště.

„Všech 300 bytů v Přízřenicích bude stavět městské bytové družstvo v programu dostupného družstevního bydlení, kdy družstvo staví pro své členy za nákladové ceny, tedy bez zisku, který by v normálním případě inkasoval developer. Další výhodou je také to, že úvěr na výstavbu si bude brát samotné družstvo, takže na byty dosáhnou i ti, kteří by jinak v bance možná neuspěli. Přízřenice jsou jednou z šesti velkých lokalit, které připravujeme pro výstavbu prováděnou městskými družstvy. Možnost podávat přihlášky do družstev otevřeme pro zájemce zhruba za půl roku,“ dodal Jiří Oliva.

Objemová studie, kterou zpracoval KAM (viz obrázek níže), ukazuje možný objem plánované zástavby. Její konkrétní podobu a rozmístění nyní navrhne projektant.

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz    Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.