Přeskočit na obsah

V Přízřenicích má vzniknout 300 družstevních bytů, město hledá jejich projektanta

26. května 2021

Další krok k léta plánované výstavbě v Přízřenicích při ulici Moravanské dnes schválili brněnští radní. Na projektanta, který zamýšlených 300 družstevních bytů dovede od idey až ke stavebnímu povolení, teď město Brno vypisuje výběrové řízení. Projektovou dokumentaci chce mít hotovou do roku 2023, samotnou výstavbu pak plánuje dokončit do roku 2026.

Součástí zadání pro zhotovitele projektové dokumentace jsou výsledky objemové studie, kterou zpracovala Kancelář architekta města Brna. „V platném územním plánu jsou dlouhodobě tyto městské pozemky určeny pro bytovou zástavbu a stejně tak s ní počítá i připravovaný územní plán. Studie, kterou si město nechalo zpracovat, kalkuluje v této části s výstavbou cca 300 družstevních bytů,“ popsal náměstek primátorky města Brna pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Celkové náklady vyplynou z projektové dokumentace, město je v tuto chvíli odhaduje na cca 1 a čtvrt miliardy korun. „Financovat projekt ale budou podle předpokladu už nově založená družstva a snahou města bude pomoci jim u banky sjednat úvěr za výhodnějších podmínek než pro jednotlivce. Byty nebudou stavěny se ziskem, jako je tomu u komerčních projektů, družstevníci je získají za nákladové ceny. Poslední městskou novostavbu na Bratislavské se městu podařilo vysoutěžit za cenu čisté podlahové plochy cca 32 000 Kč/m2 bez DPH, zatímco prodejní ceny developerských bytových novostaveb se v poslední době v Brně přehouply přes 100 000 Kč/m2. Je tedy evidentní, že myšlenka družstev, která staví pro družstevníky, a ne pro zisk, je nyní mimořádně aktuální. Děláme vše pro to, abychom přípravu výstavby maximálně urychlili,“ dodal Jiří Oliva.

Pro družstevní výstavbu se dále připravují lokality Kamenný vrch, Francouzská nebo Rumiště. „Družstevní bydlení je reakcí města na nezadržitelně rostoucí ceny nemovitostí, na které už běžný člověk stěží dosáhne. Podporujeme touto cestou mladé lidi, kteří chtějí investovat do vlastní nemovitosti. Nechceme, aby tito lidé museli z města odcházet jen proto, že tu neseženou byt. Mají Brno rádi, třeba tu studovali, nyní pracují a mají tu všechny sociální vazby – a byli by nuceni sem denně dojíždět,“ uzavřela primátorka Markéta Vaňková.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.